Ներքին Հանդում անասուն չի մնացել, դպրոցն էլ 2022թ. սեպտեմբերի հարձակումից հետո չի գործում. մարդիկ սպասողական վիճակում են 04/05/2023   15:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդի դպրոցը 2022թ. սեպտեմբերին ՀՀ տարածք ադրբեջանական ներխուժումից հետո չի գործում։ Գյուղի վարչական ղեկավար Խաչատուր Բաղդասարյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ անցած տարվա սեպտեմբերից գյուղացիների վիճակն օր օրի ավելի է վատանում։
«Գյուղում անասուն չկա. ընդամենը 3-4 կով է մնացել։ Նախքան սեպտեմբերյան հարձակումը, շուրջ 40 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն կար։ Սեպտեմբերի պատերազմից հետո մարդիկ ստիպված վերացրեցին անասունները, քանի որ արածացնելու տեղ չկա. անմիջապես արոտավայրերի հարևանությամբ ադրբեջանական դիրքերն են»,-ասաց Բաղդասարյանը՝ հավելելով, որ անասունները կա՛մ անցնում էին թշնամու զավթած տարածք ու հետ չէին գալիս, կա՛մ ականի վրա պայթում էին։
Վարչական ղեկավարի խոսքով՝ անասնապահահության վերցմամբ մարդիկ զրկվել են իրենց եկամտի աղբյուրից ու մնացել միայն տնամերձ հողատարածքների հույսին։
«Գյուղացիների վիճակն օրեցօր վատանում է։ Չգիտենք՝ ինչ է լինելու մեզ հետ։ Ամեն օր ապրում ենք այն սպասումով, որ ադրբեջանցիները հետ կգնան։ Մի լավ լուրի, լուսաբացի սպասելով ենք ապրում։ Եթե հետ չգնան, ապա այստեղ այս պայմաններում ապրելն անհնար կլինի»,-նշեց վարչական ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցիները 2021թ. մայիսից սկսած՝ մի քանի անգամ առաջ են եկել Ներքին Հանդի ուղղությամբ։ Խորանալով դեպի գյուղի գերեզմանոցը՝ թշնամին ոչ մի այն դիրքավորվել է գյուղի անմիջական հարևանությամբ, այլև՝ նշանառության տակ առել գյուղի ողջ վարչական տարածքը, արոտատեղիներն ու վարելահողերը։
17:22 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀույսներս չենք կտրում, որ կհաջողվի թշնամուն հանել մեր հողից. Ներքին Հանդի վարչական ղեկավար
20:11 21/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆերքին Հանդի դպրոցը Ադրբեջանի ԶՈՒ նշանառության տակ է. երեխաների մեծ մասը գյուղ չեն վերադարձել, դասերը հեռավար են անցկացվում
12:58 17/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի զինուժը երեք կողմից շրջապատել է Ներքին Հանդը, սեպտեմբերին գրավել են նաև հայկական մեկ դիրք և ճանապարհ հարթեցրել դեպի գրավված դիրքը. CivilNetCheck
12:14 01/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆերքին Հանդի գյուղի դիմացի բլրի վրա դիրք է ավելացել․ պետք է ճշտել, թե ումն է․ վարչական ղեկավար

Школа в Неркин Ханде после сентябрьской агрессии азербайджанцев не действует: Багдасарян рассказал об обстановке в селе 04/05/2023   15:53  |  Лента новостей
После вторжения азербайджанцев на территорию РА в сентябре 2022 года школа села Неркин Ханд Сюникской области Армении не действует.
В беседе с "ФактИнфо" глава администрации села Хачатур Багдасарян  сообщил, что с сентября прошлого года положение жителей села день ото дня только ухудшается.
"Скотины нет в селе, осталось только 3-4 коровы. До сентябрьского нападения здесь в селе было около 40 голов крупного рогатого скота. После сентябрьской войны люди были вынуждены избавиться от домашнего скота, потому что ему негде пастись: прямо рядом с пастбищами находятся азербайджанские позиции", - рассказал Багдасарян.
"Скотина либо забегала на территорию, оккупированную врагом, и ее обратно не возвращали, либо подрывалась на мине", - добавил он.
По словам главы сельской администрации, из-за невозможности заниматься животноводством местные жители лишились своего источника дохода, и им остается только уповать на приусадебные участки.
"Положение жителей села день ото дня ухудшается. Мы не знаем,  что с нами будет. Каждый день мы живем с надеждой на то, что азербайджанцы отойдут назад. Живем в ожидании хороших вестей, доброго рассвета. Если они не уйдут, то жить в таких условиях здесь будет невозможно", - отметил глава сельской администрации.
Напомним, с начала мая 2021 года азербайджанцы несколько раз продвинулись в направлении Неркин Ханда. Вторгнувшись вглубь в сторону сельского кладбища, враг не только оборудовал позиции в непосредственной близости от села, взял под прицел всю административную территорию села, его пастбища и пахотные земли.