ՀՀ և ՌԴ ներկայացուցիչների միջև շփումների բարձր ինտենսիվություն ունենք․ Փաշինյանն ընդունել է ՌԴ փոխվարչապետին 04/04/2023   20:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկին: Այս մասին տեղեկանում ենք վարչապետի աշխատակազմից: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
«Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության ներկայացուցիչների միջեւ շփումների բարձր ինտենսիվություն ունենք, եւ չնայած դրան՝ առավել դինամիկ շփումների կարիք կա, քանի որ մեր օրակարգն այնքան հագեցած է, որ ոչ միշտ է հաջողվում սպառել բոլոր հարցերը»,–ասել է Փաշինյանը:
Նա վստահեցրել է, որ կքննարկեն հարցերի բավական լայն շրջանակ՝ տնտեսական եւ քաղաքական հարցեր, տարածաշրջանային եւ միջազգային իրավիճակին վերաբերող հարցեր:
Ռուսաստանի փոխվարչապետն իր հերթին ընդգծել է Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության փոխհարաբերությունների ռազմավարական բնույթը: «Իհարկե, այդ հարաբերությունները մեկ անգամ չէ, որ բախվել են տարբեր մարտահրավերների՝ ներառյալ տնտեսական ճգնաժամերը, գլոբալ առեւտրատնտեսական համակարգի փոփոխությունները: Չնայած դրան՝ մենք շարունակում ենք ամրապնդել մեր համագործակցությունը տնտեսական ոլորտում, եւ նախորդ տարի փոխադարձ առեւտրաշրջանառության աճի շատ լավ ցուցանիշներ ունենք: Ռուսաստանից Հայաստան ներդրումները եւս լավ ընթացքի մեջ են»,–ասել է Օվերչուկը:
Նա նշել է, որ իրապես ուրախանում են այն հաջողություններով, որ արձանագրում է Հայաստանի տնտեսությունը՝ որպես Եվրասիական տնտեսական միության մեծ տնտեսության մի մաս եւ այն առավելությունները, որ տալիս է միությունը տեսանելի են:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է եղել առեւտրատնտեսական կապերին եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաների:
22:49 03/04/2023  |  Միջազգային լրահոսՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչը Լավրովի հետ հանդիպում չի ծրագրում
22:16 03/04/2023  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ում համաձայնել են միջուկային պատերազմի անթույլատրելիության մասին Ռուսաստանի դիրքորոշման հետ
13:01 01/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմադիր պատգամավորները մեկնել են Տեղ . ոստիկանները թույլ չեն տվել նոր ճանապարհով գնալ Բերձոր. Գեղամ Մանուկյանը հայտարարել է ԱԱԾ-ին ուղղված հարցերի մասին (տեսանյութ)
10:58 01/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹո՛ղ սիրո և պտղաբերության այս պայծառ գարնանային տոնը խինդով և ջերմությամբ լցնի ձեր տները, հեռու պահի բոլոր փորձություններից . Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի ասորական համայնքին

Пашинян заявил о высокой интенсивности контактов между представителями Армении и РФ 04/05/2023   00:14  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял заместителя председателя правительства Российской Федерации Алексея Оверчука. Во встрече принял участие также вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян. Подробности передает пресс-служба главы правительства РА.
В своей речи премьер-министр Пашинян отметил:
“Уважаемый Алексей Логвинович,
Приветствую Вас и очень рад нашей встрече.
Должен с удовлетворением отметить, что у нас очень высокая интенсивность общения между представителями Республики Армения и Российской Федерации, и, несмотря на это, есть необходимость в более динамичных общениях, потому что наша повестка настолько насыщенна, что не всегда удается исчерпать все вопросы нашей повестки.
Я уверен, что сегодня мы обсудим очень широкий круг вопросов: экономические вопросы, политические вопросы, вопросы, связанные с нашей региональной ситуацией, международной ситуацией. Для меня всегда приятно встретиться с Вами и иметь возможность обсудить все эти вопросы. Добро пожаловать”.
Заместитель председателя правительства Российской Федерации, в свою очередь, отметил:
“Спасибо большое, уважаемый Никол Воваевич. Мне также очень приятно встретиться с Вами и обсудить вопросы нашей двусторонней повестки. Хочу в первую очередь отметить стратегический характер взаимоотношений Российской Федерации и Республики Армения. Конечно, это отношения, которые выстраиваются в современном виде в последние 30 лет, но на самом деле имеют многовековую историю, и мы не раз сталкивались с различными вызовами, угрозами, включая экономические кризисы, изменения в глобальной торгово-экономической системе.
Несмотря на это, мы продолжаем укреплять наше сотрудничество в экономической сфере, и в прошлом году у нас были очень хорошие показатели роста взаимной торговли. И инвестиции хорошо идут из России в Армению. Мы, на самом деле, радуемся тем успехам, которые делает армянская экономика как часть экономики большой, Евразийского экономического союза, и те преимущества, которые дает Союз, они, конечно, очевидны”.
Собеседники обсудили вопросы повестки армяно-российского сотрудничества. Были обсуждены торгово-экономические отношения и представляющие взаимный интерес другие темы.
13:58 10/03/2023  |  Лента новостейКремль негативно относится к запрету на въезд в Армению отдельным медиаменеджерам и депутатам из России - Песков