Ադրբեջանը տարածաշրջանում նոր ագրեսիա է նախապատրաստում, իսկ դա նշանակում է, որ ՀԱՊԿ-ը նույնպես կարող է ներքաշվել պատերազմի մեջ. Տիգան Աբրահամյան 03/29/2023   16:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ է ներկայացնում ՀԱՊԿ հիմնադիր անդամ Հայաստանի նկատմամբ, որի չբավարարման դեպքում Ադրբեջանն, ըստ էության, սպառնում է նոր պատերազմով։ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի և միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը՝ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ քննարկմանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը արձանագրել է, որ Ալիևն ուղիղ տեքստով է ասում, որ եթե Հայաստանն ուզում է խաղաղ ապրել, ապա պետք է Ադրբեջանի պայմաններով սահմանների դելիմիտացիա իրականացնի։ Իսկ դա նշանակում է ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի լայնածավալ տարածքների և բազում բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանական ուղիղ վերահսկողություն։
«Ալիևի այս սպառնալիքներն ուղեկցվում են Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրիչ գործողություններով։ Այսպես, վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած սադրանքներից մեկի ընթացքում, ցավոք, հայ զինծառայող է զոհվել։ Իսկ մեկ այլ դեպքով ադրբեջանցիները կրակ են բացել ռուս զինվորականների մեքենայի վրա, ինչի արդյունքում նրանցից երկուսը հոսպիտալացվել են։ Լեռնային Ղարաբաղում վիճակը շատ ավելի ծանր է։ Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում արձանագրվել են կրակահերթեր խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ, շփման գծի հայկական հատվածում ընթացող ոստիկանական մեքենային թիրախավորում, որի հետևանքով երեք մարդ է զոհվել»,- նշել է Տ.Աբրահամյանը։
Նա նկատել է, որ տեղի է ունեցել նաև 2020թ. Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեկ այլ կոպիտ խախտում՝ ադրբեջանցիները հատել են շփման գիծը և առաջխաղացում ապահովել այնպիսի հատվածում՝ խափանելով Արցախի կարևոր ենթակառուցվածքներից մեկի՝ միջբնակավայրային ճանապարհի ֆունկցիոնալությունը։
«Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը ջանքեր է գործադրում իրավիճակը վերահսկելու և հրադադարի ռեժիմը պահպանելու ուղղությամբ, սակայն խնդիրը քաղաքական լուծումներ է պահանջում։ Ադրբեջանը ոչ միայն խախտում է 44-օրյա պատերազմից հետո հրադադարը հաստատող Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված եռակողմ փաստաթղթերը, դրան հաջորդած ժամանակաշրջանում տարբեր ձևաչափերով տեղի ունեցած հանդիպումների պայմանավորվածությունները, այլև հանդես է գալիս նոր առավելապաշտական պահանջներով՝ վտանգելով ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Վերջին շրջանի զարգացումների դինամիկան ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը տարածաշրջանում նոր ագրեսիա է նախապատրաստում, իսկ դա նշանակում է, որ ՀԱՊԿ-ը նույնպես կարող է ներքաշվել պատերազմի մեջ։ Ուզում եմ հիշեցնել 2016 թվականի հոկտեմբերի 14-ի ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը, որում ամրագրված է Արցախի հարցի համատեքստում ուժի կամ դրա սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը: Կարծում եմ՝ մեր բոլորիս խնդիրն է կանխել դեպքերի նման ընթացքը և կոնկրետ քայլերով ստիպել Ադրբեջանին ետ կանգնել նման մտահղացումներից»,- ընդգծել է Տ.Աբրահամյանը։
10:41 29/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը շարունակելու է սեղմել, ինչին պետք է հակախաղ առաջադրել. Աբրահամյան
10:41 28/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը շարունակելու է սեղմել, ինչին պետք է հակախաղ առաջադրել, հակառակ դեպքում հետագայի համար դիմադրության ռեսուրսներն ամբողջությամբ կփոշիացվեն. Աբրահամյան
10:20 27/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԱրցախում տեսադիտարկման արդյունավետ համակարգի պայմաններում թշնամու ներթափանցումը կկանխվեր. Աբրահամյան
16:12 26/03/2023  |  ՄեկնաբանությունՄիայն ՀՀ իշխանության «ջայլամային քաղաքականությունը» չի արդարացնում Արցախի նախագահին միայն իրավիճակային կարգավորումների մասին մտածել․ Աբրահամյան
09:53 26/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանցիներն առաջ են եկել այնքան, որքան նրանց անհրաժեշտ է․ դիրքավորվել են, ամրաշինական աշխատանք են տարել ու վերահսկում են կարևոր ճանապարհը, իսկ մնացածն արդեն երկրորդական է․ Աբրահամյան
22:14 25/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները զբաղեցրած բարձունքում ինժեներական աշխատանքներ են իրականացնում՝ աստիճանաբար փակելով Արցախի սնուցման ուղիները․ Աբրահամյան
10:13 25/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԴիմակայության արդյունավետությունից է կախված իրադարձությունների հետագա ընթացքը․ Աբրահամյան
10:24 24/03/2023  |  ՄեկնաբանությունՍա այն դեպքն է, երբ թշնամին ձգտում է գործել անսպասելիության սկզբունքի ներքո. Աբրահամյան
15:11 23/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավիճակը շատ նման է փակուղայինի, ինչը մեծացնում է հնարավոր մարտական գործողությունների հավանականությունը. Աբրահամյան

Азербайджан готовит новую агрессию в регионе, ОДКБ также может быть вовлечена в войну – Тигран Абрамян 03/30/2023   10:05  |  Лента новостей
Азербайджан предъявляет территориальные претензии в отношении члена ОДКБ Армении, в случае неудовлетворения которых Азербайджан, по сути, угрожает новой войной. Об этом заявил Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, выступая на заседании Постоянной комиссии по политическим вопросам и международному сотрудничеству Парламентской Ассамблеи ОДКБ в ходе обсуждения на тему развязанного Азербайджаном гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.
"Алиев прямым текстом говорит, если Армения хочет жить мирно, то должна провести делимитацию границ на условиях Азербайджана. А это означает – прямой контроль Азербайджана над  крупными территориями и множеством населенных пунктов Армении – члена ОДКБ", - отметил оппозиционный депутат НС РА.
Он напомнил, что эти угрозы Алиева сопровождаются провокационными действиями в отношении Армении и Нагорного Карабаха. «Так, за последнюю неделю, в ходе одной из последних провокаций, к сожалению, погиб армянский военнослужащий. А по другому случаю азербайджанцы открыли огонь в направлении автомобиля российских военных, в результате чего двое из них были госпитализированы. Обстановка в Нагорном Карабахе – ещё тяжелее.
За последний месяц зафиксированы случаи стрельбы по мирным жителям, прицельный обстрел автомобиля полиции, который следовал на армянском участке линии соприкосновения, в результате чего погибли трое человек», - напомнил Абрамян.
Как указал он, произошло следующее грубое нарушение Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года: азербайджанцы пересекли линию соприкосновения и обеспечили продвижение на участке, нарушив при этом функционирование одной из важных инфраструктур Арцаха – межобщинной дороги.
По словам Абрамяна, российский миротворческий контингент в Арцахе прилагает усилия для контроля над ситуацией и соблюдения режима прекращения огня, однако, проблема требует политического решения.
"Азербайджан не только нарушает Трехсторонний документ, принятый руководителями России, Армении и Азербайджана, утверждающий режим прекращения огня после 44-дневной войны, а также договоренности, достигнутые в ходе встреч в различных форматах в последующий период, а также выступает с новыми максималистскими требованиями, угрожая территориальной целостности и суверенитету Армении – члена ОДКБ", - отметил Абрамян.
По его словам, динамика развитий последнего периода продемонстрировала, что Азербайджан готовит новую агрессию в регионе, а это значит, что ОДКБ также может быть вовлечена в войну.
"Хотел бы напомнить совместное заявление лидеров стран-членов ОДКБ от 14 октября 2016 года, в котором закреплен принцип неприменения силы или угрозы силой в контексте вопроса Арцаха. Полагаю, наша общая задача – не допустить такого развития событий и предпринять конкретные шаги, чтобы заставить Азербайджан отказаться от подобных замыслов", - заявил Тигран Абрамян.