Կանադայի արտգործնախարարը Բաքվին կոչ է արել բացել Լաչինի միջանցքը և ազատել հայ ռազմագերիներին 03/28/2023   13:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին խորհրդարանում լսումների ժամանակ Ադրբեջանին կոչ է արել վերաբացել Լաչինի միջանցքը և ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կանադայի խորհրդարանում կայացած քննարկման ժամանակ պատգամավոր Ջին Յիփը ներկայացրել է Կանադայի հայ համայնքի մտահոգությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության աճի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ: Պատգամավորը հիշեցրել է, որ Լաչինի միջանցքն արդեն ավելի քան 100 օր է՝ արգելափակված է, ինչը հանգեցրել է մարդասիրական ճգնաժամի:
Ջին Յիփը արտգործնախարար Մելանի Ջոլիին խնդրել է ներկայացնել Կանադայի կառավարության կողմից ձեռնարկված քայլերն այս հարցի շուրջ:
«Ես կիսում եմ կանադահայերի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի մտահոգությունները: Մենք շարունակում ենք Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ անել վերաբացել Լաչինի միջանցքը, մենք պետք է կանխենք հումանիտար ճգնաժամի վատթարացումը: Կանադան աջակցում է 2020 թ.-ի հրադադարի համաձայնագրին, այդ թվում՝ հայ ռազմագերիների վերադարձին», - ասել է Մելանի Ժոլին:
Կանադայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ կարևոր է հարգել հրադադարը, որին աջակցում է նաև ԵՄ դիտորդական խումբը:
20:38 22/01/2023  |  Միջազգային լրահոսԿանադացիները կորցրել են խոսելու ունակությունը՝ Ռուսաստանի հետ պատերազմի մասին ՄԱԿ-ում մշտական ներկայացուցչի խոսքերից հետո
23:00 05/12/2022  |  Միջազգային լրահոսԿանադայում կալանք են դրել ռուս գործարարի անշարժ գույքի վրա
13:43 25/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿանադան հյուպատոսություն կբացի Երևանում
20:02 09/11/2022  |  Միջազգային լրահոսԿանադայի վարչապետը կմասնակցի տրանսվեստիտների մասին ռեալիթի-շոուին
21:48 30/09/2022  |  Միջազգային լրահոսԿանադան պատժամիջոցներ է սահմանել Զապորոժիեի եւ Խերսոնի կառավարությունների ղեկավարների դեմ
20:10 09/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵս մտահոգված եմ Ադրբեջանի կողմից վերսկսված ագրեսիայով․ կանադացի սենատորի կոչը՝ միջազգային հանրությանը
19:32 29/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿանադան Հարավային Կովկասում իր առաջին դեսպանատունը բացում է Հայաստանում
20:30 27/06/2022  |  Միջազգային լրահոսԿանադան դեպի Ռուսաստան մի շարք առաջատար տեխնոլոգիաների ներմուծման արգելք է սահմանում
11:22 26/06/2022  |  Միջազգային լրահոսՄեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ը, Կանադան եւ Ճապոնիան արգելելու են Ռուսաստանից ոսկու ներկրումը
22:36 26/05/2022  |  Միջազգային լրահոսՏորոնտոյի երեք դպրոցներ փակել են՝ զինված անձի մասին հաղորդագրություններից հետո

Глава МИД Канады призвала Баку открыть Лачинский коридор и освободить всех армянских военнопленных 03/28/2023   14:05  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Канады Мелани Жоли во время слушаний в парламенте страны призвала Азербайджан открыть Лачинский коридор и освободить всех армянских военнопленных.
Как передает "Арменпресс", в ходе обсуждений в парламенте депутат Джин Йип представила обеспокоенность армянской общины Канады в связи с ростом напряженности в отношениях между Арменией и Азербайджаном и нагорно-карабахским конфликтом. Депутат напомнила, что Лачинский коридор перекрыт уже более 100 дней, что привело к гуманитарному кризису.
Джин Йип попросила министра иностранных дел представить шаги, предпринятые правительством Канады по этому вопросу.
"Я разделяю озабоченность армян Канады и армян Нагорного Карабаха. Мы продолжаем призывать власти Азербайджана открыть Лачинский коридор, мы должны предотвратить обострение гуманитарного кризиса. Канада поддерживает заявление о прекращении огня от 2020 года, включая и вопрос возвращения армянских военнопленных", - ответила Мелани Жоли.
Глава внешнеполитического ведомства Канады подчеркнула, что необходимо соблюдать режим прекращения огня, который также поддерживается и группой наблюдателей ЕС.