Օտարերկրյա ուժերն այս տարածաշրջանում այլ հեռանկարներ են հետապնդում. Իրանի արտգործնախարարի տեղակալ 03/22/2023   14:11  |  Քաղաքական
Տարածաշրջանի երկրներն են, որ խաղաղության և կայունության երաշխավորն են, իսկ օտարերկրյա ուժերն այս տարածաշրջանում այլ հեռանկարներ են հետապնդում։ Այս մասին Երևանում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Իրանի փոխարտգործնախարար Ալի Բաղերի Քանին։
«Երեկ և այսօր շատ արդյունավետ քննարկումներ ենք ունեցել իմ հայ գործընկերոջ հետ, նաև ՀՀ արտգործնախարարի հետ։ Այդ հանդիպումների ընթացքում ընդգծեցինք, որ Իրանը հաստատուն գործընկեր է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման գործում։ Նաև ընդգծեցինք, որ տարածաշրջանի երկրներն են, որոնք խաղաղության և կայունության երաշխավորն են, իսկ օտարերկրյա ուժերի ներկայությունը չի կարող ապահովել խաղաղություն՝ նրանք այլ հեռանկարներ են հետապնդում»,-նշեց Բաղերին։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից անընդմեջ սահմանային իրավիճակը սրելուն ու շարունակվող ագրեսիվ հռետարաբանությանը, Իրանի փոխարտգործնախարարը արձագանքեց.
«Ենթադրում եմ՝ տարածաշրջանի երկրների ղեկավարներն այնքան խելամիտ են, որ կընտրեն երկխոսության տարբերակը հարցերի լուծման համար։ Իրանը իր ողջ պոտենցիալը կօգտագործի՝ խաղաղ երկխոսությունների միջոցով հարցերին լուծում տալու համար»։

Присутствие иностранных сил не может обеспечить мир и стабильность в регионе, у них другие планы - замглавы МИД Ирана 03/22/2023 14:41 | Политика
Страны региона являются гарантами стабильности и мира, а иностранные силы в перспективе преследуют в этом регионе иные цели. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Ирана Али Багери Кани в беседе с журналистами в Ереване.
"Вчера и сегодня я провел очень эффективные переговоры с моим армянским коллегой, а также главой МИД РА. В ходе этих встреч было подчеркнуто, что Иран – надежный партнер в деле установления мира и стабильности в регионе. Также было отмечено, что именно страны региона являются гарантами стабильности и мира, а присутствие иностранных сил не может обеспечить мир, у них в перспективе другие планы", - отметил Багери.
Что касается постоянного нагнетания со стороны Азербайджана напряженности на границе и продолжающейся агрессивной риторики, замглавы МИД Ирана отметил: "Я предполагаю, что лидеры стран региона настолько благоразумны, что выберут путь диалога для решения вопросов".
"Иран использует весь свой потенциал для решения вопрос путем мирного диалога", - добавил он. Багери выразил надежду на то, что для народов региона наступит мир.