Եթե մեր բարեկամ ՌԴ-ն չի կարող այդ դերակատարումը իրականացնել, պետք է ինքը դիմի ՄԱԿ-ին. Նիկոլ Փաշինյան 03/16/2023   11:32  |  Քաղաքական
Ի հեճուկս արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման՝ Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի կերպով փակ պահել ԼՂ Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի միակ անցանելի ճանապարհը։ Հումանիտար վիճակը շարունակում է մնալ լարված, միևնույն ժամանակ՝ ԼՂ հետ շփման գծում ռազմական իրավիճակը սրելուն ուղղված կոնկրետ գործողություններ է իրականացնում Ադրբեջանը։ Այդ մասին Կառավարության նիստից առաջ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ մարտի 5-ին՚ ԼՂ ոստիկանության երեք աշխատակիցների սպանությունն Ադրբեջանի կողմից դրա վառ վկայությունն է։
«Ադրբեջանի իրականացրած սպանությունները 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության եռակի խախտում է. խախտվել է ոչ միայն հրադադարը, շփման գիծը, այլև Լաչինի միջանցքի հինգ կմ-ոց գոտին։ Ադրբեջանի պետական և մերձպետական քարոզչությունը տևական ժամանակ է՝ ԼՂ նկատմամբ հարձակման ինմֆորմացիոն ֆոն է ստեղծում։ Լարվածության միտումները տեսնելի են նաև գետնի վրա։ Մեր գնահատականը շարունակում է մնալ նույնը՝ Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարությունը ԼՂ ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտումների, ցեղասպքանության նախապատրաստություններ է տեսնում։ Այս իմաստով կարևոր և անհետաձգելի եմ համարում, որ Հայաստանը միջոցներ ձեռնարկի ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ»,-նշեց վարչապետը։
Փաշինյանը նաև նշեց, որ դրա հետ կապված ԱԳՆ-ին համապատասխան հանձնարարականներ են տրվել։ Միաժամանակ շարունակվում են աշխատանքները՝ Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու ուղղությամբ։
«Դա կարևոր է նաև այն առումով, որ հերքվեն Ադրբեջանի անհիմն պնդումներն այն մասին, թե, իբր ՀՀ-ից ԼՂ զենք է տեղափոխվում։ Ադրբեջանը փորձում է դա տարածաշրջանային նոր էսկալացիայի պատրվակ դարձնել, հետևաբար միջազգային փաստահավաք առաքելության գործողումը ԼՂ և Լաչինի միջանցք, նաև այս առումով է դառնում անհրաժեշտություն»,-շեշտեց վարչապետը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Արցախում էթնիկ զտումների նախապատրաստությանը՝ Փաշինյանն արդարացված համարեց առնվազն ՊԲ-ի գոյությունը։
«ԼՂ-ում, ինչպես գիտեք, կա պաշտպանության բանակ և այնքան ժամանակ, քանի դեռ ԼՂ ժողովրդի վրա կախված է էթնիկ զտումների և ցեղասպանության վտանգը, այդ բանակի գոյությունը արդարացված է։ ՊԲ-ն, սակայն, ԼՂ ժողովրդի ցեղասպանության կանխարգելման միակ մեխանիզմը չէ։ Այդպիսի մեխանիզմ է նաև ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը»,-ասաց Փաշինյանը։

Если Россия по какой-то объективной причине не может выполнить роль гаранта безопасности, то должна обратиться в Совбез ООН - Пашинян 03/16/2023   12:46  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что решением об отправке миротворцев в Нагорный Карабах Россия официально констатировала вероятность массовых убийств гражданского населения и взяла на себя роль гаранта безопасности населения и гражданской инфраструктуры Нагорного Карабаха.
"Мы надеемся, что Российская Федерация полностью выполнит указанную функцию, но, если наш друг и союзник РФ не может выполнить эту роль по какой-то объективной причине, я думаю, именно она должна обратиться в Совет Безопасности ООН, подняв вопрос об угрозе массовых убийств гражданского населения Нагорного Карабаха и разрушения гражданской инфраструктуры и о необходимости запуска дополнительных международных механизмов в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре для предотвращения этого", - заявил Пашинян на заседании правительства в четверг.
При этом Пашинян уточнил, что у него нет никаких предубеждений относительно деятельности миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе
Пашинян указал, что череда произошедших за последние более чем два года событий, например, оккупация Хцаберда и Хин Тагер, события в Парухе и незаконная блокада Лачинского коридора, убийства военных полицейских и мирных жителей, периодическое нарушение режима прекращения огня, действия, направленные на террор мирного населения, вызывают тревогу. В то же время не могу не отметить особую роль миротворческого контингента Российской Федерации, его заслугу в том, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, возникший из-за незаконного блокирования Лачинского коридора с 12 декабря, не перерос в гуманитарную катастрофу, и я хочу выразить благодарность за усилия, направленные на достижение этой цели", - отметил премьер.
Пашинян также заявил о необходимости принятия мер для запуска международных механизмов по предотвращению геноцида в Нагорном Карабахе.
"Наша оценка остается прежней. Военно-политическое руководство Азербайджана готовит этническую чистку, геноцид народа Нагорного Карабаха. Это, по сути, фиксируется и в решении Суда ООН, где четко отмечается, что закрытие Лачинского коридора может привести к необратимым гуманитарным последствиям. В этом плане считаю важным, чтобы Армения немедленно предприняла меры для задействования международных механизмов по предотвращению геноцида", - отметил Пашинян на заседании правительства в четверг.Армения должна немедленно запустить в рамках ООН механизмы предотвращения геноцида в Нагорном Карабахе - ПашинянВ частности, уточнил премьер Армении, речь идет о механизмах в рамках ООН. "В этой связи я дал соответствующие указания МИД Армении", - отметил Пашинян.