Բաքվում անհանգիստ են. հիմա էլ հակաքարոզչություն են սկսել ԵՄ ներկայացուցչի՝ Կլաարի դեմ՝ նրան մեղադրելով ՌԴ-ի գործակալ լինելու մեջ 03/09/2023   17:27  |  Քաղաքական
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան վայնասուն է բարձրացրել ընդդեմ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի։ Պարզվում է նրանց դուր չի եկել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների անվտանգության հարցը կարեւորելու Կլաարի դիտարկումները։
«Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ Բաքվում ն տված հարցազրույցում Կլաարը իրավաչափ էր համարել Լաչինի միջանցքով փոխադրումների թափանցիկության մասին Բաքվի բարձրացրած հարցը, բայց նշել, որ դա ապահովելու համար կան բազմաթիվ տարբերակներ՝ ըստ էության չպաշտպանելով անցակետեր տեղակայելու առաջարկը։
«Իհարկե, թափանցիկության պահանջն իրավաչափ է։ Կարծում եմ՝ այդ թափանցիկությանը հասնելը բանակցելու հարց է։ Դա անելու մի քանի տարբերակներ կան, որոնցից մի քանիսը նախկինում քննարկվել են։ Դրանցից մեկն է, օրինակ, այն, որ անցակետում լրացուցիչ սարքավորումներ լինեն, որպեսզի ռուսները կարողանան վերահսկել այնտեղով իրականացվող փոխադրումներ»,- ասել էր Կլաարն ու ավելացրել, որ միևնույն ժամանակ կարևոր է ղարաբաղահայության համար, որ նրանք ունենան անվտանգ տեղաշարժի հնարավորության զգացում։
Այս հայտարարությունը դուր չի եկել ադրբեջանցիներին եւ այսօր արթնանալով լծվել են Կլաարի դեմ հակաքարոզչական արշավին՝ վերջինիս մեղադրելով ընդհուպ մինչև Կրեմլի գործակալ լինելու մեջ, ինչի վերաբերյալ ծավալուն հոդված են գրել։
«Պարոն Կլաարն իր մակարդակով որոշել է կամուրջներ կառուցել Ռուսաստանի հետ՝ վճարելով Ադրբեջանի շահե՞րով»,- նշել է ադրբեջանցի հոդվածագիրը։
Հետաքրքրական է, որ ադրբեջանցիների համար հաճելի է եղել լսել «Լաչինով տեղափոխումների թափանցիկության» պահանջի «օրինաչափ լինելու» մասին Կլաարի հայտարարությունը, սակայն տրամադրության կտրուկ անկում են ունեցել, երբ պարզել են, որ Կլաարը նկատի ուներ ռուս խաղաղապահների հնարավորությունների ընդլայնումը, որպեսզի մեծացնեն իրենց հսկողությունն ու անհրաժեշտ սարքավորումներ ունենալով՝ ապահովեն փոխադրումները Լաչինի միջանցքով։
15:29 09/03/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը կեղծ տեղեկատվությամբ փորձում է քննարկման առարկա դարձնել անցակետի իր գաղափարը
23:23 08/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ՊՆ տարածած տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում․ Արցախի ԱԳՆ
11:16 08/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում ուժեղ երկրաշարժ է գրանցվել
19:19 07/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄոտ 1 տարի Ադրբեջանը հրաժարվում էր բանակցել, բայց ստիպված էր ընդունել Մադրիդյան սկզբունքները որպես բանակցությունների հիմք. Նալբանդյան (տեսանյութ)

В Баку снова забились в истерике: азербайджанские пропагандисты на сей раз обрушились с обвинениями на Клаара, заподозрив в нем "агента Кремля" 03/09/2023   18:05  |  Лента новостей
Aзербайджанская пропагандистская машина обрушилась на спецпредставителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара. Оказывается, им не понравились суждения Клаара о важности вопроса обеспечения безопасности жителей Нагорного Карабаха.
Как ранее передавало "ФактИнфо",  Тойво Клаар в Баку дал интервью, в котором назвал правомерным поднятый Азербайджаном вопрос о прозрачности перевозок по Лачинскому коридору, но отметил, что для ее обеспечения есть множество вариантов, по сути, не поддержав предложение об установке КПП.
"Прозрачность абсолютно правомерна. На мой взгляд, пути и средства достижения этой прозрачности – тема обсуждений и переговоров. Думаю, что есть несколько способов сделать это. Я полагаю, что некоторые из них обсуждались в прошлом. Например, иметь дополнительное оборудование на блокпосту, чтобы русские могли лучше контролировать перевозки в этом районе", - сказал Клаар и добавил, что в то же время для армян Нагорного Карабаха важно, чтобы у них было ощущение возможности безопасного передвижения.
Это заявление не понравилось азербайджанцам, и сегодня спросонья они развернули кампанию против Клаара, обрушившись на последнего с обвинениями вплоть до того, что усмотрели в нем "агента Кремля", чему они посвятили пространную статью.
"Господин Клаар на своем уровне решил навести мосты с Россией, расплачиваясь интересами Азербайджана?" - пишет азербайджанский обозреватель.
Примечательно, что азербайджанцам пришлось по душе заявление Клаара о "правомерности" требования о "прозрачности транзита через Лачинский коридор", но вскоре забились в истерике, поскольку выяснили, что Клаар имел в виду расширение возможностей российских миротворцев.