Արցախի պաշտպանության բանակը ոչնչացրել է առնվազն 7-8 ադրբեջանցի ահաբեկչի. Բաքուն անունները գաղտնի է պահում (տեսանյութ) 03/06/2023   16:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի պաշտպանության բանակը ոչնչացրել է առնվազն 7-8 ադրբեջանցի ահաբեկչի՝ Արցախի Հանրապետության տարածքում իրականացրած հարձակումից հետո։
Նշենք, որ մարտի 5-ին, ժամը 10:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանցի ահաբեկիչները հարձակվել էին Արցախի Հանրապետության տարածքով երթեւեկող Արցախի ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության հերթապահ ավտոմեքենայի վրա, ինչի հետևանքով Արցախի ոստիկանության երեք ծառայող՝ փոխգնդապետ Արմեն Մայորի Բաբայանը, մայոր Դավիթ Վալերիի Դանիելյանը և լեյտենանտ Արարատ Թելմանի Գասպարյանը զոհվել են, իսկ լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյանը՝ վիրավորվել։
Դեպքը տեղի է ունեցել «Խայփալու» կոչվող տեղանքում, ինչից հետո Շուշիի հարակից հատվածում մի քանի ժամ, տարբեր ինտենսիվությամբ մարտեր են ընթացել: Ըստ տեղեկությունների, տարբեր տեսակի հրաձգային զինատեսակներից բացի նռնականետեր և ականանետեր են կիրառվել: Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հայտարարեց, որ հայկական կողմի պատասխան գործողությունների արդյունքում թշնամին զոհեր է տվել ու հետ քաշվել, տարածքային կորուստներ չունենք:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնել է, թե երկու կորուստ են ունեցել՝ հրապարակելով նրանց անունները՝ Շահրիման Ալիբեյլի և Էշգին Հուսեյնով։
Մինչդեռ ոնչնչացված ադրբեջանցի ահաբեկիչների թիվն ավելի շատ է։
Արցախի տեղեկատվական շտաբի հրապարակած տեսանյութից ևս երևում է, որ ոչնչացված դիվերսանտների իրական ու Բաքվի հրապարակած թվերը, մեղմ ասած, չեն համապատասխանում. Տեսանյութում ավելի շատ մարմիններ են երեւում։
Ըստ տելեգրամյան տարբեր ալիքների ու սոցկայքերի օգտատերերի՝ Արցախի տարածքում իականացրած ահաբեկչական գործողություններին համարժեք հակազդեցության քայլեր ձեռնարկելով Արցախի պաշտպանության բանակը ոչնչացրել է առնվազն 7-8 ադրբեջանցու։
Ադրբեջանական մեդիան սկսել է աստիճանաբար հրապարակել ոչնչացված, բայց գաղտնի պահվող դիվերսանտների անունները՝ արդեն վաղուց հայտնի սցենարներ հորինելով։ Caliber-ը, օրինակ գրում է, թե ադրբեջանական ԶՈՒ զինծառայող Քյամրան Նամիզ Հուսեյնովը, իբր, ականի վրա պայթել ու մահացել է։
Հավանականությունը, որ Հուսեյնովը մարտի 5-ին ոչնչացված դիվերսանտներից մեկն է, բավականին մեծ է։ Սպասենք, որ առաջիկայում կհրապարակվեն նաեւ մյուս ահաբեկիչնեպի անունները։
14:19 06/03/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԱդրբեջանական ԶՈՒ դիվերսիոն խմբի հանցավոր գործողությունների առնչությամբ քրեական գործ է հարուցվել
12:19 06/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի դիվերսիոն ներթափանցման ժամանակ անմահացած ոստիկանների հուղարկավորությունը տեղի կունենա վաղը
11:59 06/03/2023  |  ՄեկնաբանությունԵթե Ալիևն ասել է... Բաքվի բռնապետի դեմ ծուղակ լարելու տրամաբանությունը. Պետրոսյան
11:50 06/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի դիվերսիոն հարձակման հետևանքով վիրավորում ստացած ոստիկանի մոտ թույլ դրական դինամիկա է նկատվում, նրա վիճակը կայուն ծանր է
22:16 05/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական դիվերսիոն հարձակման մանրամասները․ տեսանյութ համապատասխան նշումներով
21:13 05/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը հայտնել է 2 կորուստի մասին
20:29 05/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼեռնային Ղարաբաղը չի կարող հրաժարվել ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ինքնապաշտպանության անկապտելի իրավունքից․ «Միասնական հայրենիք»
18:52 05/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմը զոհեր է տվել ու հետ քաշվել, տարածքային կորուստներ չունենք. Արցախի պետնախարար

Армия обороны Арцаха ликвидировала не менее 7-8 азербайджанских террористов, Баку скрывает свои реальные потери(ВИДЕО) 03/06/2023   16:36  |  Лента новостей
Армия обороны Арцаха уничтожила не менее 7-8 азербайджанских террористов при отражении предпринятого Баку нападения на территории Республики Арцах.
Утром 5 марта  азербайджанские террористы открыли огонь по дежурной машине паспортно-визового управления полиции Республики Арцах. В результате нападения азербайджанских диверсантов были убиты трое сотрудников полиции Арцаха: подполковник Армен Бабаян, майор Давид Даниелян, лейтенант Арарат Гаспарян. Еще один сотрудник полиции Арцаха - лейтенант Овсепян Давид был ранен.
Инцидент произошел  в местечке под название "Хайпалу". После чего на прилегающем к Шуши участке несколько часов шли бои разной интенсивности. По сведениям, помимо разных видов стрелкового оружия, применялись гранатометы и минометы. Государственный министр Арцаха Гурген Нерсисян заявил, что в результате ответных действий армянской стороны враг понес потери в живой силе и отступил. У арцахской стороны территориальных потерь нет.
Министерство обороны Азербайджана подтвердило потерю двоих своих террористов, обнародовав их имена: Шахрияр Алибейли и Эшгин Гусейнов.
Между тем число ликвидированных азербайджанских террористов больше.
На опубликованных Инфоштабом Арцаха кадрах видно, что реальное число уничтоженных диверсантов и обнародованные Баку данные, мягко говоря, не сходятся. На видео видно больше тел.
По сообщениям пользователей различных Telegram-каналов и социальных сетей, Армия обороны Арцаха, приняв меры по противодействию террористическим актам, совершенным на территории Арцаха, ликвидировала не менее 7-8 азербайджанцев.
Азербайджанские СМИ начали постепенно публиковать имена уничтоженных, но засекреченных диверсантов, прибегая к давно известным сценариям. Одно из азербайджанских СМИ, например, пишет, что якобы на мине подорвался и погиб военнослужащий ВС Азербайджана Кямран Намиз Гусейнов.
Вероятность того, что Гусейнов является одним из ликвидированных 5 марта диверсантов, достаточно высока. Подождем, вероятно, имена остальных террористов будут обнародованы в ближайшее время.