Ռոսատոմը պայմանագիր է կնքել՝ Հայաստան բժշկական իզոտոպների մատակարարման համար 03/02/2023   12:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Վ/Օ Իզոտոպ» ԲԸ-ն («Ռուսատոմ Հելսքեա» ԲԸ ստորաբաժանման մաս) նոր պայմանագրեր է կնքել Հայաստանի Հանրապետությանը ԳՏ-5K տեխնեցիում-99մ գեներատորների և Ղազախստանի Հանրապետությանը՝ գերմանիում-68/գալիում-68 գեներատորների մատակարարման համար:
Փետրվարի վերջին ԳՏ-5K տեխնեցիում-99մ գեներատորների առաջին խմբաքանակը հավաքածուներով առաքվել է Երևանի «Իզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ։ Սա Հայաստանում վեցերորդ բուժհաստատությունն է, որն օգտագործում է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի ռուսական ռադիոիզոտոպային արտադրանքը։ ԳՏ-5K-ի Տեխնեցիում-99m գեներատորներն օգտագործվում են ուռուցքաբանական, սրտաբանական, նեյրոէնդոկրին և այլ հիվանդությունների ախտորոշման համար՝ մեկֆոտոնային էմիսիոն համակարգչային տոմոգրաֆիայի պրոցեդուրաների ժամանակ: Տեխնեցիում-99մ-ը միջուկային բժշկության մեջ ամենապահանջված իզոտոպն է, որի հիման վրա կատարվում է ախտորոշիչ պրոցեդուրաների ավելի քան 80%-ը։
«Վ/Օ Իզոտոպ» ԲԸ-ն նախատեսում է 2023 թվականի ընթացքում Ղազախստան մատակարարել գերմանիում-68/գալիում-68 (68Ge/68Ga) գեներատորներ։ Գերմանիում-68/գալիում-68 գեներատորից ստացված ռադիոնուկլիդներն օգտագործվում են քաղցկեղի առաջադեմ բժշկական ախտորոշման մեջ, մասնավորապես՝ պոզիտրոնային էմիսիոն տոմոգրաֆիայում (ՊԷՏ):
«Վ/Օ Իզոտոպ» ԲԸ-ն («Ռուսատոմ Հելսքեա» ԲԸ ստորաբաժանման մաս) հանդիսանում է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի արդյունաբերության ինտեգրատոր ձեռնարկությունների իզոտոպային արտադրանքի շրջանառության և առաջմղման ոլորտում, ինչպես նաև ռադիոդեղամիջոցների և այլ իզոտոպային արտադրանքների ամենամեծ մատակարարը: Ռուսաստանի Դաշնությունում և արտերկրում գտնվող բժշկական հաստատությունները համախմբում են արդյունաբերության իրավասությունները և տեղեկանքները, որոնք ուղղված են իզոտոպային արտադրանքների, ներառյալ ռադիոդեղագործական միջոցների մշակմանը և խթանմանը միջուկային բժշկության, արդյունաբերության և գիտական հետազոտությունների կարիքների համար: 2023 թվականին «Վ/Օ Իզոտոպ» ԲԸ-ն նշում է իր տարեդարձը՝ հիմնադրման 65-ամյակը։

Росатом подписал новые контракты на поставку медицинских изотопов в Армению 03/02/2023   13:18  |  Лента новостей
Госкорпорация "Росатом" подписала новые контракты на поставку медицинских изотопов в Армению и Казахстан. Об этом в среду сообщила пресс-служба АО "В/О "Изотоп" (входит в дивизион АО "Русатом хэлскеа", аккумулирующий компетенции Росатома в области здравоохранения).
"АО "В/О «Изотоп"  подписало новые контракты на поставку генераторов технеция-99m ГТ-5К в Республику Армения и генераторов германия-68/галлия-68 в Республику Казахстан", - говорится в сообщении.
В конце февраля первая партия генераторов технеция-99m ГТ-5К с наборами была доставлена в ЗАО «Центр производства изотопов» в город Ереван. Это шестое медицинское учреждение Армении, в котором применяют российскую радиоизотопную продукцию Госкорпорации «Росатом». Генераторы технеция-99m ГТ-5К используются в диагностике онкологических, кардиологических, нейроэндокринных и других заболеваний при проведении процедур однофотонной эмиссионной компьютерной томографии (ОФЭКТ). Технеций-99m - наиболее востребованный изотоп в ядерной медицине, на его основе проводится более 80% диагностических процедур.
В Казахстан АО «В/О «Изотоп» планирует осуществить поставки генераторов германия-68/галлия-68 (68Ge/68Ga) в течение 2023 года. Радионуклиды, полученные с помощью генератора германия-68/галлия-68, применяются в передовой медицинской диагностике онкологических заболеваний, в частности при выполнении позитронно-эмиссионной томографии (ПЭТ).
АО «В/О «Изотоп» (входит в дивизион АО «Русатом Хэлскеа») является отраслевым интегратором в области оборота и продвижения изотопной продукции предприятий Госкорпорации «Росатом», а также крупнейшим поставщиком РФП и иной изотопной продукции в медицинские учреждения РФ и за рубеж, консолидирует компетенции и референции отрасли, направленные на разработку и продвижение изотопной продукции, в том числе радиофармпрепаратов для нужд ядерной медицины, промышленности и научных исследований.
17:52 13/02/2023  |  ЭкономикаВице-премьер Армении и посол РФ обсудили расширение экономического сотрудничества между двумя странами