1994թ. ԵԱՀԽ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի և 1995թ. հարակից որոշումներով Արցախը ճանաչվել է որպես հակամարտության ու բանակցային կողմ, և թե՛ Կլաարը, թե՛ մյուսները պետք է դա որպես փաստ ընդունեն. Դավիթ Բաբայան 03/02/2023   15:44  |  Քաղաքական
Որևէ բանակցություն ադրբեջանցիների հետ տեղի չի ունեցել, քաղաքական հարցեր չեն քննարկվել ոչ երեկ, ոչ էլ դրանից առաջ ռուս խաղաղապահների ու ադրբեջանցիների հետ՝ մեր ունեցած հանդիպումների ժամանակ։ Կրկնում եմ՝ քննարկված հարցերը բացառապես հումանիտար, տեխնիկական բնույթի են եղել։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Դավիթ Բաբայանը։
«Արցախը պաշարված է, մարդիկ սովամահ են լինում, ուստի ճանապարհի բացման, գազամատակարման, էլեկտրամատակարարման վերականգնման ուղղությամբ պետք է աշխատենք։ Այդ շփումները պարտադրված են։ Ցավոք, ստեղծված իրավիճակում այլ տարբերակ չունենք։ Կողքից հայրենասեր լինելը հեշտ է։ Արցախը շահարկումների թեմա է դարձել որոշների համար. դա անթույլատրելի է։ Թե ով է ադրբեջանական կողմից մասնակցում շփումներին, դա մեզ չի հետաքրքրում։ Իհարկե, Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձելու է Արցախը ներկայացնել որպես իր մաս, բայց դա դեռևս չի նշանակում, թե այդպես է։ Միջազգային կառույցները, դերակատարները շատ լավ գիտեն, թե ով ով է, նրանք էլ իրենց շահերն են առաջ տանում։ Մեր բոլորիս խնդիրը պետք է լինի ատամներով պահել մեր ազգային շահը։ Լսում, հաշվի են նստում նրա հետ, ով իր շահը համառորեն առաջ է տանում»,-ասում է Բաբայանն ու ցավով նկատում, որ Ադրբեջանը շատ ավելի լավ է պաշտպանում իր շահերը՝ կլինի քարոզչությամբ, թե միջազգային դերակատարներին կաշառելով։ Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հայտարարություններին, որով նա ողջունել է շփումները, Բաբայանը նկատեց.
«Կիսով չափ եմ համաձայն Տոյվո Կլաարի և մյուսների հետ, ովքեր ասում են, թե մենք ու ադրբեջանցիները պետք է խոսենք իրար հետ։
Համակարծիք եմ՝ խոսել պետք է, մենք խոսելուն դեմ չենք, բայց ձևաչափը պետք է ճիշտ ընտրվի։ 1994թ. ԵԱՀԽ Բուդապեշտի գագաթնաժողովի և 1995թ. հարակից որոշումներով Արցախը ճանաչվել է որպես հակամարտության ու բանակցային կողմ, և թե՛ Կլաարը, թե՛ մյուսները դա որպես փաստ, որպես հենք պետք է ընդունեն»։
Քանի որ այդ ձևաչափին Ադրբեջանը չի համաձայնվում ու մոտակա ժամանակներս դժվար էլ համաձայնի, ըստ այդմ, Բաբայանի խոսքով, երկարատև ու շատ բարդ ճանապարհ ունենք անցնելու։
«Մինչ այդ, հումանիտար հարցերը քննարկել, լուծել է պետք։ Դրանք չենք կարող անորոշ ժամանակով հետաձգել։ Մյուս կողմից, կարևոր է այն հանգամանքը, որ մեր բոլոր շփումները ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ են լինում, ու դա է ճիշտը»,-նկատեց Բաբայանը։
14:31 30/01/2023  |  ՄեկնաբանությունԻնչքան շատ հասարակությունը պատրաստ լինի տալ հանուն անձնական բարեկեցության և ինչքան ավելի քիչ՝ հանուն երկրի, այնքան ավելի խոցելի կլինի այս պետությունը․ Դավիթ Բաբայան

Арцах был признан стороной конфликта и переговоров, Клаар и другие должны это принять как факт - Бабаян 03/02/2023   16:45  |  Политика
Каких-либо переговоров с азербайджанцами не велось, никакие политические вопросы ни вчера, ни доселе с российскими миротворцами и азербайджанцами в ходе наших встреч не обсуждались, заявил  в беседе с "ФактИнфо" представитель президента Арцаха по особым поручениям Давид Бабаян.
Он повторил, что дискуссия велась исключительно по вопросам гуманитарно-технического характера.
"Арцах осажден, людей обрекли на голодную смерть, поэтому мы должны работать над открытием дороги, восстановлением подачи газа и электроснабжения. Это вынужденные контакты. К сожалению, в сложившейся ситуации у нас нет другого выхода. Легко быть патриотом со стороны. Арцах стал для некоторых предметом спекуляций, это недопустимо. Нас не интересует, кто участвует в контактах с азербайджанской стороны. Конечно, Азербайджан будет всячески пытаться представить Арцах своей частью, но это вовсе не значит, что это так. Международные структуры и акторы прекрасно знают, кто есть кто. Они тоже продвигают свои интересы. Нашей общей задачей должно быть отстаивание наших национальных интересов из последних сил. Прислушиваются к мнению тех и считаются с теми, кто настойчиво продвигает свои интересы", — заявил Бабаян. Он с сожалением отметил, что Азербайджан лучше отстаивает свои интересы, будь то с помощью пропаганды или путем подкупа международных акторов.
Касаясь заявлений спецпредставителя ЕС п Южному Кавказу Тойво Клаара, в которых он приветствовал контакты, Бабаян отметил: "Я лишь наполовину согласен с Тойво Клааром и другими, которые утверждают, что мы и азербайджанцы должны говорить друг с другом".
"Я согласен с тем, что говорить надо. Мы не против общения, но формат должен быть правильно подобран. По решению Будапештского саммита ОБСЕ от 1994 года и другим смежным решениям от 1995 г. Арцах был признан стороной конфликта и переговоров, поэтому и Клаар, и другие должны это принять как факт, за основу", - сказал Бабаян.
Поскольку Азербайджан не согласен на такой формат и вряд ли согласится в ближайшее время, по словам Бабаяна, нам предстоит долгий и очень трудный путь.
"До этого нужно обсуждать и решать гуманитарные вопросы. Мы не можем откладывать их на неопределенный срок. С другой стороны, важно то, что все наши контакты проходят с участием российских миротворцев, и это правильно", — отметил Бабаян.