Հայաստանի պահանջն է, որ Ադրբեջանը ՀՀ օկուպացված հատվածներից հեռացնի իր զորքերը. ԱԺ պատգամավոր 03/01/2023   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խաղաղության պայմանագրի բանակցություններում Հայաստանն ունի իր սկզբունքային դիրքորոշումները. թե այդ բանակցությունների շրջանակում և թե դրանից դուրս ընդհանրապես Հայաստանի պահանջն է, որ Ադրբեջանը հեռացնի իր զորքերը ՀՀ օկուպացված տարածքներից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը՝ անդրադառնալով բանակցությունների մասին հարցին:
«Հայաստանն ունի իր սկզբունքային դիրքորոշումները: Եվ այդ սկզբունքային դիրքորոշումները մեծ հաշվով տեղավորվում են Հայաստանի ինքնիշխանության և անկախության պաշտպանության ներքո, նաև Հայաստանի ներքին գործերին որևէ կողմի չմիջամտելու թեմայի համատեքստում»,-ասաց Խանդանյանը:
Թե կոնկրետ ի՞նչ մասնավոր կետերի շուրջ Հայաստանն ու Ադրբեջանը դեռևս չեն կարողանում մոտեցնել իրենց դիրքորոշումները՝ պատգամավորը չխոսեց՝ նշելով, որ դրա մասին պետք է խոսեն բանակցողները:
«Այնուամենայնիվ, Հայաստանը հանձնառու է շարունակել բանակցությունները: Եվ հույս ունենք, որ պահը շուտ կմոտենա, և մենք հնարավորություն կունենանք Ադրբեջանի հետ կնքել խաղաղության պայմանագիրը»,-նշեց նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք կա՞ նախապայման, որ ադրբեջանցիները պետք է դուրս գան Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից՝ Խանդանյանն ասաց. «Այդ նախապայմանը ոչ միայն խաղաղության բանակցությունների շրջանակում է, այլ՝ ընդհանրապես,  Հայաստանի պահանջն է, որ Ադրբեջանը Հայաստանի օկուպացված հատվածներից իր զորքերը հեռացնի»:
08:09 01/03/2023  |  Մամուլ«Հայր եւ որդի Երեմյաններ» ՍՊԸ-ի օբյեկտները՝ իշխանությունների սիրելի վայր. «Ժողովուրդ»
08:04 01/03/2023  |  ՄամուլՄանրամասներ ՔՊ-ական պատգամավորների և Վահե Ղազարյանի հետ դռնփակ հանդիպումից․ «Ժողովուրդ»
07:55 28/02/2023  |  ՄամուլՄանրամասներ ՔՊ դռնփակ նիստից․ «Ժողովուրդ»
08:15 25/02/2023  |  ՄամուլՀերթական փնթի աշխատա՞նքը․ «Հրապարակ»
08:12 25/02/2023  |  ՄամուլՔՊ խմբակցությունը փակ նիստ կանի. «Ժողովուրդ»
07:43 25/02/2023  |  ՄամուլՔՊ-ականները չեն արձագանքել ադրբեջանցի պատվիրակի կեղտոտ ելույթին․ «Հրապարակ»
08:05 24/02/2023  |  ՄամուլՔՊ-ում չեն բացառում՝ ՄԻՊ պաշտոնում առաջադրել պատգամավորի թեկնածություն. «Ժողովուրդ»
08:20 23/02/2023  |  ՄամուլԱզգային ժողովի զավեշտալի արձագանքը. փորձում են հերքել անհերքելին․ «Ժողովուրդ»
11:45 22/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊարզաբանում. «Ժողովուրդ» օրաթերթի հրապարակումն իրականությանը չի համապատասխանում
07:36 22/02/2023  |  ՄամուլԱԺ պատգամավորների օգնականները պարգևավճար են ստացել․ ՔՊ ղեկավարությունը հաղթեց․ «Ժողովուրդ»

Ереван требует, чтобы Азербайджан вывел свои войска с оккупированных территорий Армении - депутат НС РА 03/01/2023 16:03 | Лента новостей
Армения придерживается своих принципиальных позиций в переговорах по мирному договору: будь то в рамках этих переговоров или вне их, Ереван требует, чтобы Азербайджан вывел свои войска с оккупированных территорий Армении. Об этом, как передает Арменпресс, на пресс-конференции в среду заявил председатель постоянной комиссии по внешним отношениям Национального собрания РА Саркис Ханданян, касаясь вопроса о переговорах.
"Армения имеет свои принципиальные позиции. И эти принципиальные позиции касаются защиты суверенитета и независимости Армении, в том числе и в контексте невмешательства во внутренние дела Армении какой бы то ни было стороны", - заявил Ханданян.
По каким именно пунктам Армения и Азербайджан до сих пор не могут согласовать свои позиции, депутат не сообщил, отметив, что об этом должны говорить переговорщики.
"Тем не менее, Армения привержена продолжению переговоров. И мы надеемся, что это время скоро наступит, и у нас будет возможность подписать с Азербайджаном мирное соглашение", - сказал он.
Что касается вопроса, есть ли предварительное условие, согласно которому азербайджанцы должны покинуть суверенную территорию Армении, Ханданян ответил: "Это предварительное условие не только в рамках этих переговоров, но и вообще требование Армении, чтобы Азербайджан вывел свои войска с оккупированных территорий Армении".