Սումգայիթի ոճրագործությունը համակարգված, ուղղորդված ու կազմակերպված հանցագործություն էր միտված կոնկրետ էթնիկ խմբի՝ հայերի ոչնչացմանը. Արցախի ՄԻՊ 02/28/2023   12:06  |  Մեկնաբանություն
Սումգայիթի ոճրագործությունը համակարգված, ուղղորդված ու կազմակերպված հանցագործություն էր միտված կոնկրետ էթնիկ խմբի՝ հայերի ոչնչացմանը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«1988թ. փետրվարի 27-29-ին Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում իշխանությունների համակարգմամբ և իրավապահ մարմինների ամենաթողության հետևանքով իրականացվել է քաղաքի հայ բնակչության զանգվածային ջարդեր:
Սումգայիթում տեղի ունեցածը ցանկացած անաչառ դիտորդի մոտ պետք է ձևավորի այն համոզմունքը, որ այն համակարգային, ուղղորդված ու կազմակերպված հանցագործություն էր միտված կոնկրետ էթնիկ խմբի՝ հայերի մասնակիորեն կամ ամբողջությամբ ոչնչացմանը, ինչը միջազգային իրավունքով ունի հստակ սահմանում՝ ցեղասպանություն։
Սումգայիթյան ոճրագործությունը սկիզբ դրեց Խորհրդային Ադրբեջանի մյուս բնակավայրերում՝ Բաքվում, Կիրովաբադ-Գանձակում, Շամախիում, Շամխորում, Մինգեչաուրում և այլուր հայերի էթնիկ զտումներին և զանգվածային ջարդերին, որոնց զոհ գնացին հարյուրավոր հայեր, իսկ հարյուր հազարավոր հայեր՝ բռնի տեղահանվեցին իրենց օրրաններից։
Ադրբեջանի կողմից սկիզբ առած ցեղասպանական գործողությունները նպատակ ունեին ճնշելու Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ապրելու և սեփական ինքնությունը որոշելու անօտարելի իրավունքի իրացումն ու դրա համար սկիզբ առած քաղաքակիրթ պայքարը։
Համամարդկային այս իրավունքների իրացման հայ ժողովրդի պարզագույն ու ընկալելի ձգտմանն ադրբեջանական ղեկավարությունը պատասխանեց հավաքական պատժի քաղաքականությամբ՝ իրագործելով մարդկության դեմ ուղղված բազմադրվագ հանցագործություններ։
Սումգայիթից հետո էթնիկ ատելության ու խտրականության դրսևորումները ոչ միայն չպատժվեցին Ադրբեջանում, այլև դարձան պետության կողմից խրախուսվող քաղաքականություն, որով ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են թունավորել սեփական հասարակությանը։ Ոճիրի առերևույթ արդարացումն ու դրանց իրականացման համար պատասխանատվության բացակայությունը հիմք հանդիսացան էթնիկ հայերի նկատմամբ ադրբեջանական իշխանությունների շղթայական հանցագործությունների համար, ինչպիսիք են արցախյան ազատամարտի տարիներին Մարաղայի և այլ բնակավայրերի խաղաղ բնակչության ջարդերը, հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի դաժան սպանությունը, ինչպես նաև 2016 թվականի ապրիլյան և 2020 թվականի 44-օրյա ագրեսիվ պատերազմները և դրանց ընթացքում իրագործված բազմաթիվ պատերազմական հանցագործությունները։
Հրադադարի հաստատումից հետո պարբերաբար իրականացվող հանցավոր գործողությունները և Արցախի 80 օր շարունակվող անօրինական շրջափակումը ամենավառ ապացույցն են այն բանի, որ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների անպատիժելիությունը կանաչ լույս է վառում ագրեսորի համար՝ մղելով նրան նորանոր հանցագործությունների։ Հաշվետվողականության և արդարության ապահովման համար խիստ կարևոր է միջազգային հանրության հասցեական իրավական ու քաղաքական գնահատականը ադրբեջանական ավտորիտար իշխանությունների հանցավոր վարքագծին, և այն զսպելու համար գործնական քայլերի իրականացումը։
Հենց նման պայմաններում է, որ իրավունքի գերակայությամբ առաջնորդվող պետությունների հանրությունը պետք է ապացուցի մարդու իրավունքներին իր հավատարմության իսկությունը՝ ապահովելու համար, որ մեղսակցությանը հավասարազոր անտարբերության և լռության պատճառով մարդկության դեմ նոր հանցագործություններ և ցեղասպանություններ տեղի չունենան»,- գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը։
12:39 27/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայատյացությունը և ուժի կիրառման սպառնալիքը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը. ՀՀ ԱԳՆ
20:22 26/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ և ԱՀ օմբուդսմանները համատեղ հայտարարություն են արել Սումգայիթի ջարդերի տարելիցի առթիվ
21:43 28/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՄեր ավանդական արտաքին թշնամուց բացի մենք այսօր ունենք նաև ոչ պակաս անտանելի ներքին թշնամի. Սենոր Հասրաթյան
16:47 28/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր տղերքը հայրենիքը պաշտպանում էին Ֆիզուլիում, Հադրութում, իսկ մենք այսօր դա պետք է անենք Երևանում. Գեղամ Նազարյան
16:23 28/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍումգայիթը շարունակվում է. Ադրբեջանի կարգախոսը եղել և մնում է սպանել հայերին. Ալավերդյան
14:59 28/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽստորեն դատապարտելի են սումգայիթյան ոճրագործությունը և հայերի հանդեպ իրականացվող էթնիկ զտման ադրբեջանական ողջ քաղաքականությունը․ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը

Омбудсмен Арцаха: Сумгаисткое преступление имеет четкое определение по международному праву – геноцид 02/28/2023   12:12  |  Лента новостей
Сумгаисткое преступление было систематическим, скоординированным и организованным актом, направленным на уничтожение конкретной этнической группы – армян. Об этом говорится в заявлении Защитника прав человека(омбудсмена) в Республике Арцах Гегама Степаняна, опубликованном на его странице в Facebook.
27-29 февраля 1988г. в городе Сумгаит Советского Азербайджана при координации властей и вседозволенности правоохранительных органов были осуществлены массовые погромы армянского населения города.
«Произошедшее в Сумгаите должно сформировать у любого объективного наблюдателя убеждение в том, что это было системным, скоординорованным и организованным преступлением, направленным на частичное или полное уничтожение конкретной этнической группы – армян, что имеет четкое определение по международному праву – геноцид», - отметил омбудсмен Арцаха.
Он указал, что сумгаитское преступление положило начало этническим чисткам и массовым погромам армян в других населенных пунктах Советского Азербайджана: Баку, Кировабаде-Гандзаке, Шамахе, Шамхоре, Мингечауре и других местах, жертвами которых стали сотни армян, а сотни тысяч армян были насильственно выселены из своих родных очагов.
«Геноцидальные действия Азербайджана преследовали цель подавить реализацию неотъемлемого права народа Арцаха жить на своей Родине и определять свою идентичность, а также начатую во имя этого цивилизованную борьбу. На простейшее и понятное стремление армянского народа к реализации этих общечеловеческих прав азербайджанское руководство ответило политикой коллективного наказания, совершая многосерийные преступления против человечества», - отмечается в заявлении.
Омбудсмен напомнил, что после Сумгаита этническая ненависть и проявления дискриминации не только не были наказаны в Азербайджане, а стали поощряемой государством политикой, которой азербайджанские власти продолжают отравлять собственное общество.
«Очевидное оправдание этого преступления и отсутствие ответственности за его совершение послужили основой для цепочки преступлений в отношении этнических армян со стороны азербайджанских властей, таких как погромы мирного населения Мараги и других населенных пунктов в годы Арцахской освободительной войны, жестокое убийство армянского офицера Гургена Маргаряна, апрельская война 2016 года, 44-дневная агрессивная война 2020 года, а также совершенные в ходе них многочисленные военные преступления. Периодически осуществляемые преступные действия после установления режима прекращения огня и продолжающаяся 80 дней незаконная блокада Арцаха являются ярким доказательством того, что безнаказанность грубейших нарушений прав человека дает зеленый свет агрессору, подталкивая его к новым преступлениям», - говорится в заявлении.
Омбудсмен Арцаха отметил, что для обеспечения ответственности и справедливости крайне важна адресная правовая и политическая оценка преступного поведения азербайджанских авторитарных властей со стороны международного сообщества, а также осуществление практических шагов по его сдерживанию.
«Именно в таких условиях общество государств, руководствующихся верховенством права, должно доказать подлинность своей приверженности правам человека, дабы гарантировать, что из-за безразличия и молчания, равносильных соучастию, новые преступления и геноциды против человечества впредь не совершатся», - подчеркнул  омбудсмен Арцаха.