Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Անտոնիո Գուտերեշի հետ 02/23/2023   22:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ: Այս մասին հայտնում են Կառավարության տեղեկատվության եվ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և դրա հաղթահարմանը վերաբերող թեմաների:
Մասնավորապես, քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք ՄԱԿ-ի փաստահավաք առաքելություն ուղարկելուն առնչվող հարցեր:
Երկուստեք ընդգծվել է Լաչինի միջանցքն Ադրբեջանի կողմից ապաշրջափակելու անհրաժեշտությունն ու դրա անխափան գործունեության կարևորությունը:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՄԱԿ առաքելություն ուղարկելու հարցի շուրջ քննարկումները շարունակել: Անտոնիո Գուտերեշը նշել է, որ հարցը կպահի ուշադրության կենտրոնում:
Վարչապետը կարևորել է նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին Հայաստանի պահանջը բավարարելու որոշումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության վերաբերող հարցերի շուրջ:ա
21:28 23/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ու Պուտինը տքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ

Пашинян обсудил с Гутерришем отправку в Нагорный Карабах и Лачинский коридор миссии ООН по сбору фактов 02/24/2023   09:26  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем.
Как сообщает пресс-служба премьера Армении, собеседники коснулись возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарного кризиса и его преодоления.
В частности, были обсуждены вопросы, связанные с направлением миссии ООН по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор.
Двусторонне была подчеркнута необходимость разблокирования Азербайджаном Лачинского коридора и отмечена важность его бесперебойной работы.
Достигнута договоренность продолжить обсуждение вопроса об отправке миссии ООН. Антониу Гутерриш отметил, что будет держать этот вопрос в центре внимания.
Премьер-министр также отметил важность решения Международного суда ООН удовлетворить иск Армении о применении временных мер относительно разблокирования Лачинского коридора.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, защиты прав народа Нагорного Карабаха и безопасности.