Համատեղ շտաբային մարզումներ՝ ԳՇ պետի ղեկավարությամբ 02/23/2023   10:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 20-ից 22-ը ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանի ղեկավարությամբ անցկացվել են համատեղ շտաբային մարզումներ՝ «ՀՀ զինված ուժերի ռազմական կառավարման մարմինների աշխատանքը ԶՈՒ պաշտպանողական օպերացիայի նախապատրաստման ընթացքում՝ օպերացիայի պլանավորման փուլում» թեմայով:
Ինչպես տեղեկացնում են Պա
տպանության նախարարությունից՝ համատեղ շտաբային մարզումների շրջանակներում անցկացվել է օպերատիվ դաշտային երթ, որի նպատակն էր՝ ճշգրտել օպերատիվ ուղղությունում զորքերին առաջադրված խնդիրներն ու ընդունել որոշումներ, ինչպես նաև գործող ուժերի և միջոցների փոխհամագործակցության հիմնական հարցերը:
Սահմանվել են կառուցվածքային ստորաբաժանումների և ապահովման զորամասերի պլանավորված և մարտական հաշվարկներով սահմանված գործողությունների հաջորդականությունը, ստուգվել են պաշտոնատար անձանց գործողությունները զինված ուժերի կիրառման պլանի և զորքերի խնդիրների ճշգրտման ընթացքում, կատարելագործվել են հրամանատարական կազմի կարողությունները։
Մարզումների ընթացքում ուսումնասիրվել է օպերատիվ առաջադրանքը, գնահատվել է ստեղծված իրադրությունը, մշակվել է զորքերի կառավարման անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերի ձևայնացումը:

В Армении под руководством начальника Генштаба ВС РА прошли совместные штабные учения 02/23/2023   11:18  |  Лента новостей
С 20 по 22 февраля под командованием первого заместителя министра обороны Генерального штаба ВС РА генерал-майора Эдуарда Асряна были проведены совместные штабные учения на тему "Работа органов военного управления Вооруженных Сил РА при подготовке оборонительной операции Вооруженных Сил на этапе планирования операции".
Как сообщает пресс-служба оборонного ведомства, в рамках совместных штабных учений был проведен оперативный полевой марш, целью которого являлось уточнение поставленных перед войсками на оперативном направлении задач, а также основных вопросов взаимодействия действующих сил и средств.
Сообщается, что были проверены действия должностных лиц в ходе уточнения плана применения Вооруженных сил и задач войск, усовершенствованы возможности командного состава.