Հայ խորհրդարանականները ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալի ուշադրությունը հրավիրել են Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում առկա հումանիտար ճգնաժամին 02/17/2023   17:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը, պատվիրակության անդամները փետրվարի 17-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բյորն Բերգեի հետ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
Ողջունելով հյուրին` Ռուբեն Ռուբինյանն արժեւորել է Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը եւ կառույցի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալն ընդգծել է ՀՀ-ԵԽ փոխգործակցության բարձր մակարդակը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներ: Հայ խորհրդարանականները հյուրի ուշադրությունը հրավիրել են ավելի քան երկու ամիս Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակմանը եւ դրա հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի համար Եվրոպայի խորհրդի 2023-2026 թվականների Գործողությունների ծրագրին:
Մտքեր են փոխանակվել նաեւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:
Կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը շարունակելու մի շարք ուղղություններով արդյունավետ համագործակցությունը:

Армянские парламентарии обратили внимание замгенсека Совета Европы на более чем двухмесячную блокаду Лачинского коридора со стороны Азербайджана 02/17/2023   17:41  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания, глава армянской делегации в ПАСЕ Рубен Рубинян и члены делегации 17 февраля встретились с заместителем генерального секретаря Совета Европы Бьорном Берге. Подробности сообщает пресс-служба парламента.
Приветствуя гостя, Р.Рубинян высоко оценил сотрудничество с СЕ и содействие этой структуры процессу демократических реформ в Армении.
Выразив признательность за прием, заместитель генерального секретаря СЕ подчеркнул высокий уровень взаимодействия РА – СЕ.
В ходе встречи также обсуждены региональные вопросы. Армянские парламентарии обратили внимание гостя на более чем двухмесячную блокаду Лачинского коридора  со стороны Азербайджана и возникший в результате гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе.
Рассмотрена Программа действий СЕ для Армении на 2023-2026 гг.
Состоялся также обмен мнениями по процессу нормализации отношений Армения-Турция. Стороны подтвердили приверженность продолжению эффективного сотрудничества по ряду направлений.