Կրակոցների ձայները լսում էինք․ մոտ 10 րոպե կրակել են մեր մոտի դիրքերի ուղղությամբ. Նորաբակի վարչական ղեկավար 02/15/2023   12:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ կրակոցների ձայները լսում էինք գյուղում։ Մեր մոտի դիրքերի ուղղությամբ էին կրակում ադրբեջանցիները։ Ուշ իմացանք, որ վիրավոր ունենք։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Նորաբակի վարչական ղեկավար Վազգեն Ասատրյանը։
Ասատրյանի խոսքով՝ վաղուց կրակոցներ չեն լսվել, իսկ երեկ մոտ 10 րոպե լսվում էին ձայները։
Ադրբեջանցիների դիրքերը Նորաբակից ընդամենը 1,5 կմ հեռավորության վրա են գտնվում։ Սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո թշնամին ավելի է բարելավել իր դիրքերը՝ վերահսկողություն հաստատելով գյուղի արոտավայրերի ու խոտհարքերի գերակշիռ մասի վրա։
«Գյուղի ամեն մի կետն ադրբեջանցիների նշանառության տակ է։ Արոտավայրերն էլ համարյա ամբողջությամբ իրենց հսկողության տակ են։ Անցած տարի աշնանացանը մի կերպ արել ենք, չգիտեմ գարնանացանը հնարավոր կլինի՞, կթողնե՞ն անենք, թե՞ չէ։ Ձյունը վեր կենա, խնդիրները գլուխ կբարձրացնեն։ Ամենուր խնդիրներ են»,-ասում է Ասատրյանը։
Նորաբակի այն ընտանիքներին, որոնք դեռ անասուն ունեն, քաղաքապետարանը 15-ական տուկ խոտ է տրամադրել։ Վարչական ղեկավարն ասում է՝ գյուղը սարին կպած է, բայց քանի որ ադրբեջանցիները եկել, նստել են մեր տարածքներում, անասուն պահելը գրեթե անհնար է դարձել։ Գյուղում, որի եկամտի հիմնական աղբյուրն անասնպատահությունն է եղել տասնամյակներ շարունակ, ներկա դրությամբ անասնագլխաքանակը կտրուկ կրճատվել է։
Ասատրյանը ցավով նկատում է՝ մարդիկ նման անտանելի պայմաններին ստիպված հարմարվում են, բայց գյուղը զարգացնել, ապրեցնել այս պայմաններում անհնար է։
«Եթե ուզում ենք գյուղը պահենք, զարգացնենք, ադրբեջանցիներին պետք է հանենք մեր տարածքներից»,-համոզմունք է հայտնում Նորաբակի վարչական ղեկավարը։
16:24 22/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամին ամրանում է ՀՀ տարածքում. Նորաբակի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերն ավելացել են, թվակազմերը՝ լրացվել
16:14 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների արձակած գնդակներն ու արկերն անցնում են գյուղի վրայով․ երեխաներն ու կանայք տարհանվել են գյուղից. Նորաբակի վարչական ղեկավար
12:47 29/01/2022  |  ՄեկնաբանությունԱռաջանաս՝ կխփենք. Նորաբակի բնակչին սպառնացել են ադրբեջանցիները (տեսանյութ)
19:09 11/01/2022  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանական կողմը շարունակում է կրակել Վերին Շորժայի և Նորաբակի ուղղությամբ. Օգտագործվում է ծանր հրետանի
09:54 29/07/2021  |  ՄամուլՄինչև ընտրություն կրակոց չկար, ընտրվելուց հետո սկսվել են. Նորաբակում անհանգիստ են. «Հրապարակ»
17:47 26/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուս սահմանապահներն այցելել են Նորաբակ՝ տնակներ են կառուցելու. Կութում ադրբեջանցիները քարով խփել են հացի մեքենայի վարորդին, գլուխը ջարդել. Նորաբակցի

Азербайджанцы около 10 минут вели огонь по нашим позициям: в Гегаркунике рассказали подробности вчерашней стрельбы 02/15/2023   12:47  |  Лента новостей
В селе вчера были слышны звуки выстрелов; азербайджанцы стреляли по нашим позициям, позже мы узнали о ранении нашего солдата, сообщил в беседе с "ФактИнфо" глава администрации села Норабак Гегаркуникской области Армении Вазген Асатрян.
По словам Асатряна, стрельбы не слышно было давно, а вчера выстрелы раздавались на протяжении почти 10 минут.
Позиции азербайджанцев расположены всего в 1,5  км от села Норабак. После сентябрьской агрессии враг улучшил свои позиции, установив контроль над большей частью пастбища и пашен села.
"Каждая точка села находится под прицелом азербайджанцев. Пастбища почти полностью находятся под их контролем. В прошлом году осенний посев кое-как удался. Не знаю, удастся ли весенний посев, позволят ли нам его провести или нет. Повсюду проблемы", — говорит Асатрян.
Муниципалитет предоставил 15 тюков сена семьям Норабака, у которых еще есть крупный рогатый скот. Глава администрации говорит, что село примыкает к горе, но с тех пор, как азербайджанцы разместились на наших территориях, содержание скота стало практически невозможным. В деревне, основным источником дохода которой на протяжении десятилетий было животноводство, поголовье скота резко сократилось.
Асатрян с болью отмечает, что люди вынуждены приспосабливаться к таким невыносимым условиям, но развивать село в этих условиях невозможно.
"Если мы хотим сохранить село и развивать его, мы должны выдворить азербайджанцев с наших территорий", - подчеркнул глава администрации Норабака.