Հայաստանը կողմ է, որ միջազգային տեսանելի մեխանիզմի շրջանակում քննարկումներ տեղի ունենան Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև. ԱԽՔ 02/14/2023   15:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խաղաղության պայմանագիրն ընդհանրապես այն մասին է, որ ամեն ինչ հնարավորինս հստակ լինի։ Հայկական կողմն աշխատում է այդ հստակության վրա։ Մենք կողմ ենք, որ ստեղծվի երաշխավորի ինստիտուտ՝ հաշվի առնելով առնվազն վերջին երեք տարվա փորձը։ Նաև հնարավորինս ամեն ինչում հստակություն լինի։ Այդ ուղղությամբ ենք աշխատում։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Հայաստանը կողմ է, որ միջազգային տեսանելի մեխանիզմի շրջանակում քննարկումներ տեղի ունենան Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև։ Հայաստանը շարունակում է աշխատել իր միջազգային գործընկերների հետ, որ այս մեխանիզմը կայանա։ Այս մեխանիզմը կարող է անդրադարձ լինել միջազգային Խաղաղության պայմանագրում, որի շուրջ բանակցություններ են ընթանում, այն կարող է լինել միջազգային այլ կառույցների կամ այլ ֆորմատով։ Դա հստակ չէ, քննարկման առարկա է, որը պետք է քննարկվի հստակեցման համար»,- նշեց Գրիգորյանը։
Հարցին՝ կոնկրետ ինչ ենք մենք ներառում Խաղաղության պայմանագրում, Գրիգորյանը նշեց. «Ոչ թե կոնկրետ ինչ ենք ներառում, կարող եմ ասել, որ Հայաստանի մոտեցումը շարունակում է մնալ այն, որ միջազգային տեսանելի մեխանիզմ պետք է ստեղծվի, որ Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև տեղի ունենան քննարկումներ անվտանգության և իրավունքների շուրջ»։ Ճշգրտող հարցին՝ արդյոք ինքնորոշման իրավունքը մի կողմ ենք թողնում, Գրիգորյանը փորձեց խուսանավել՝ հայտարարելով, թե Հայաստանի մոտեցումն է, որ միջազգային տեսանելի մեխանիզմների շրջանակներում անվտանգության և իրավունքների շուրջ քննարկումներ տեղի ունեն. «Այդ մեխանիզմը ստեղծելու շուրջ հասկանանք, թե որոնք են այն մեխանիզմները, որոնք երաշխավորում են անվտանգությունը և իրավունքները»։
Անդրադառնալով Խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին՝ նա հայտնեց, որ հայկական կողմը ստացել է իր առաջարկած տեքստին պատասխան, որը շարունակական պրոցես է, այժմ հայկական կողմն է աշխատում, հնարավորինս շուտ այդ տեքստը պատրաստ կլինի և պատրաստ կլինենք այն փոխանցելու ադրբեջանական կողմին։
20:10 19/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը Մակրոնի դիվանագիտական խորհրդականին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը
15:38 19/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հնդկաստանի վարչապետի Ազգային անվտանգության խորհրդականի հետ

Армения выступает за создание международного механизма диалога между Степанакертом и Баку - Григорян 02/14/2023   15:42  |  Лента новостей
Армения является сторонницей создания института гаранта с учетом опыта последних трех лет. Об этом заявил во вторник в беседе с журналиста секретарь Совбеза Армении Армен Григорян.
"И чтобы во всем была максимальная ясность. Мы работаем в этом направлении", - заявил секретарь Совбеза Армении.
Григорян отметил, что Армения является сторонницей того, чтобы в рамках прозрачного международного механизма прошли обсуждения между Степанакертом и Баку.
По его словам, Армения продолжает работать с международными партнерами, чтобы этот механизм состоялся.
"Этот механизм может быть упомянут и в мирном договоре, вокруг которого ведутся переговоры. Он может быть и в рамках международных структур или других форматов. Это еще не ясно, это пока предмет дискуссии, который нуждается в прояснении", - отметил Григорян.
На вопрос, что конкретно армянская сторона включает в мирный договор, Григорян заявил:"Могу сказать, что подход Армении по-прежнему заключается в том, что должен быть создан зримый международный механизм, чтобы между Степанакертом и Баку состоялись обсуждения вокруг безопасности и прав".
На уточняющий вопрос, оставляем ли мы право на самоопределение в стороне, Григорян попытался уклониться от ответа, повторив, что подход Армении заключается в создании зримого международного механизма, чтобы между Степанакертом и Баку состоялись обсуждения вокруг безопасности и прав.
Коснувшись переговоров вокруг мирного договора, Григорян сообщил, что армянская сторона получила ответ на предложенный текст.
"Это продолжающийся процесс. В данный момент армянская сторона работает над текстом. Это текст будет готов как можно скорее, и мы будем готовы передать его азербайджанской стороне", - сказал секретарь Совбеза Армении.