Դավիթ Գալստյանը՝ «Պատրոն Դավոն» ձերբակալվել է. նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան 01/31/2023   12:15  |  Քրեական խրոնիկոն
Զենքի մատակարարմամբ զբաղվող գործարար Դավիթ Գալստյանը՝ «Պատրոն Դավոն» երեկ ձերբակալվել է՝ ԱԱԾ-ում քննվող գործի շրջանակներում։ Քննիչը մեղադրանք է ներկայացրել Գալստյանին և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն է ներկայացրել դատարան, որը կքննվի այսօր՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց Դավիթ Գալստյանի պաշտպանական թիմից Արմեն Անդրիկյանը՝ այլ մանրամասներ հայտնելուց զերծ մնալով։
Առ այժմ պաշտոնապես հայտնի չէ, թե կոնկրետ որ գործի շրջանակներում է ձերբակալվել Գալստյանը և ինչ մեղադրանքով, մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ խոսքը Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին առնչվող գործի մասին է, որով ՀՀ գլխավոր դատախազը միջնորդագիր է ներկայացրել ԱԺ՝ պահանջելով թույլատրել քրեական հետապնդում հարուցել Օհանյանի նկատմամբ։
Նշենք, որ Դավիթ Գալստյանի վերաբերյալ սա առաջին գործը չէ։ Գործերից մեկը՝ Դավիթ Գալստյանի, ՊՆ նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի, ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետի և այլ զինվորական բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերաբերյալ՝ արդեն դատարանում է՝ ապացույցների հետազոտման փուլում։ Սույն գործով Դավիթ Գալստյանը տևական ժամանակ գտնվել է կալանքի տակ, ապա՝ ազատ արձակվել։ Նրան առնչվող ևս մեկ գործ քննվում էր ԱԱԾ-ում։
12:31 24/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պատրոն Դավիթի» փաստաբանն առաջարկում է «Անորակ հրթիռների» գործը վերանվանել կա՛մ «Անորակ» գործ, կա՛մ «Որակյալ հրթիռների» գործ

Давид Галстян задержан, следствие просит суд заключить его под стражу 01/31/2023   12:37  |  Криминальная хроника
Занимающийся поставкой оружия предприниматель Давид Галстян("Патрон Даво") вчера был задержан в рамках дела, расследуемого СНБ.
Следователь предъявил Галстяну обвинение и подал в суд ходатайство об избрании ему меры пресечения в виде заключения под стражу, которое будет рассмотрено сегодня в суде общей юрисдикции Еревана. Инфорамцию "ФактИнфо" подтвердил представитель комаду адвокатов Армен Андрикян, воздержавшись от разглашения иных подробностей.
До сих пор не известно, в рамках какого дела был задержан Галстян и по какому обвинению. Согласно муссируемым в прессе сведениям, речь идет о деле, касающемся бывшего министра обороны Армении Сейрана Оганяна. По упомянутому делу генеральный прокурор РА представила спикеру парламента ходатайство с требованием дать согласие на уголовное преследование Оганяна.
Отметим, что это не первое дело в отношении Давида Галстяна. Одно из дел, которое касается Давида Галстяна, экс-министра Армении Давида Тонояна, бывшего начальника Генштаба ВС и других высокопоставленных военных, уже в суде, на этапе исследования доказательств. По данному делу Давид Галстян длительное время находился под стражей, а затем вышел на свободу. Расследование еще одного дела, связанного с ним, ведет СНБ.