ՊԵԿ-ը կանխել է շուրջ 480 միլիոն դրամ արժեքով ոսկյա զարդերի անօրինական տեղափոխումը 01/30/2023   12:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին ամիսներին Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության Զվարթնոց բաժնի աշխատակիցների կողմից առավել ռիսկային չվերթների ուղևորների նկատմամբ իրականացված հսկողական աշխատանքների ընթացքում բացահայտվել են ՀՀ-ից առանց հայտարարագրման ոսկյա շղթաների արտահանման դեպքեր։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Իրականացված հսկողական աշխատանքների արդյունքում կանխվել է ֆիզիկական անձանց կողմից ՀՀ-ից երրորդ երկրներ` հիմնականում Թուրքիա և ԱՄԷ, ոսկու ապօրինի տեղափոխման 9 դեպք` ընդհանուր 22,7 կգ քաշով։ Իրավախախտման առարկա հանդիսացող մեկ ոսկյա շղթայի քաշը տատանվում է 2,5 կգ-ի սահմաններում, իսկ արժեքը հասնում է 52 մլն դրամի։
Փաստերի առթիվ, ՀՀ մաքսային կարգավորման մասին օրենքի 316-րդ հոդվածով, կազմվել են մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ արձանագրություններ և նյութերի հետ տրամադրվել ՀՀ ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն՝ հետագա ընթացքն ապահովելու նպատակով։
11:37 27/01/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՓորձ է արվել ՀՀ ներմուծել չհայտարարագրված բնական մուշտակներ. ՊԵԿ
13:37 26/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաքանիներից 10-ը հայտարարագրված չէին. 1 մլն դրամի չափով տուգանք նշանակվեց
12:30 25/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը հրապարակել է 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը. Առաջատարը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն է
10:57 25/01/2023  |  ՄամուլՊԵԿ նախագահն աշխատանքային այց է կատարել Բագրատաշենի մաքսակետ
21:48 24/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը պնդում է, թե իր պահանջով չէ, որ հոսանքազրկվել ՊՆ-ի նախկին շենքը
13:21 24/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ2022 թ. դեկտեմբերին եկամուտ ստացող աշխատատեղերի թվաքանակը կազմել է 704 հազար 420
11:10 23/01/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՊԵԿ-ը հայտնաբերել է կեղծ ակցիզային դրոշմանիշերով դրոշմավորված 1274 տուփ ծխախոտ
17:14 20/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ2 ժամ ժամանակ ենք տվել ՊԵԿ-ին. բնակիչները պատրաստվում են փակել Երևան-Աշտարակ մայրուղին
11:22 20/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՏրանսպորտային միջոցները 2023 թ. հունվարի 1-ից ձեռք են բերում ԵԱՏՄ ապրանքի կարգավիճակ
13:03 17/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը հարկային կարգապահության բարելավման ծրագրի շրջանակում բացահայտել է աշխատողի չձևակերպման ու ՀԴՄ-ի կիրառման կանոնների խախտման դեպքեր

В Армении пресечена попытка незаконного вывоза золотых украшений в Турцию и ОАЭ(ВИДЕО) 01/30/2023 13:08 | Лента новостей
Комитет по госдоходам (КГД) Армении сообщает о пресечении попытки незаконного провоза золотых украшений.
Как стало известно "ФактИнфо" из сообщения пресс-службы ведомства, в результате проведенных в последние месяцы сотрудниками Звартноцского отдела управления борьбы с контрабандой КГД досмотров пассажиров рейсов, представляющих наибольший риск, раскрыты случаи экспорта из Армении золотых цепочек без декларирования.
В результате принятых мер были пресечены 9 случаев незаконного вывоза физлицами золота общим весом в 22,7 кг из Армении в третьи страны, в основном в Турцию и ОАЭ. Вес одной золотой цепочки, являющейся предметом правонарушения, колеблется в пределах 2,5 кг, а стоимость достигает 52 млн. драмов.
По данным фактам были составлены протоколы о нарушении таможенных правил и вместе с материалами переданы в юридическое управление КГД.