Արցախի շրջափակումը Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի ոչնչացման ծրագրի բաղադրիչներից միայն մեկն է. Արցախի ԱԳՆ 01/20/2023   16:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ողջունում ենք Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման դատապարտումը Եվրախորհրդարանի կողմից և կոչերը՝ անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքի գործունեությունը` ի կատարումն 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների։ Երախտագիտություն ենք հայտնում այն պատգամավորներին, որոնք սկզբունքային դիրքորոշում են դրսևորել Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի անմարդկային քաղաքականության կանխման անհրաժեշտության վերաբերյալ։ Այս մասին նշված է Արցախի ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունում։
«Հավանություն ենք տալիս տեղում հումանիտար իրավիճակը գնահատելու նպատակով Լաչինի միջանցք փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների՝ Արցախ մուտքն ապահովելու կոչերին։ Բարձր ենք գնահատում Եվրախորհրդարանի դիմումը միջազգային հանրությանը՝ ավելի ակտիվ մասնակցություն ունենալ Արցախի ժողովրդի ճակատագրում։
Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի շրջափակումը Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի ոչնչացման ծրագրի բաղադրիչներից միայն մեկն է։ Ստեղծելով անտանելի կենսապայմաններ՝ Ադրբեջանը նպատակ ունի վտարել Արցախի ժողովրդին իր պատմական հայրենիքից։ Կարևորում ենք միջազգային հանրության հավաքական ջանքերի կենտրոնացումը կոնկրետ քայլերի իրականացման վրա՝ միտված Ադրբեջանի ցեղասպանական ծրագրի խափանմանը»,- նշված է հայտարարության մեջ։
16:27 20/01/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանցիները «Էկո» փուչիկի տակից չեն կարողանում դուրս գալ, քանի որ որևէ միջազգային դիտորդ չի գալիս Կաշեն՝ ուսումնասիրելու, հիմա անցնում են պլան Բ-ի. Կարապետյան
16:22 20/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱվելի քան մեկ ամիս անց ԿԽՄԿ-ի միջոցով հինգ քաղաքացի վերջապես կարողացել է վերամիավորվել ընտանիքի հետ
14:40 20/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմը մասամբ բացել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը
13:51 20/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրախորհրդարանի հետ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բարեկամական խումբը երախտագիտություն է հայտնել ԵԽ գործընկերներին
12:39 20/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի Կենտրոնական գրասենյակը Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարին է հանձնել Փասադենայի քաղաքապետի զորակցության հայտարարության բնօրինակը
12:21 20/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ ԱԳՆ ղեկավարը Արցախի շրջափակման հարցով նամակ է ուղարկել ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին
11:00 20/01/2023  |  ՄամուլՉենք կարող դիտորդի դերում մնալ. իտալացի պատգամավորներն անդրադարձել են Արցախի շրջափակմանն ու ողջունել են Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևը
10:42 20/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԸստ կտրոնների տրամադրվող ապրանքատեսակները քաղաքացիները կարող են ձեռք բերել հունվարի 20-ից. ԳԳԱ հիմնադրամ
10:13 20/01/2023  |  ՄամուլԱրցախում լուրեր էին տարածվում, որ այսօր ճանապարհը բացվելու է. «Հրապարակ»
10:10 20/01/2023  |  ՄամուլԻնչպե՞ս են Արցախից դուրս եկել նորատուսցի հայտնի քրեական հեղինակությունները. «Հրապարակ»

Блокада Арцаха является лишь одной из составляющих азербайджанского плана по уничтожению его народа - МИД 01/20/2023   18:05  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Арцах приветствует осуждение Европарламентом продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана и призывы к немедленному восстановлению функционирования Лачинского коридора во исполнение положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
МИД Арцаха выражает признательность депутатам, которые продемонстрировали принципиальную позицию относительно необходимости пресечения бесчеловечной азербайджанской политики по отношению к Арцаху и его народу.
"Поддерживаем призывы направить миссию по сбору фактов в Лачинский коридор для оценки гуманитарной ситуации на месте, а также предоставить доступ в Арцах международным организациям в целом. Высоко ценим обращение Европарламента к международному сообществу проявлять более активное участие в судьбе народа Арцаха", - говорится в заявлении, опубликованном на сайте внешнеполитического ведомства.
В связи с этим МИД вновь подчеркивает, что блокада Арцаха является лишь одной из составляющих азербайджанского плана по уничтожению его народа.
"Создавая невыносимые жизненные условия, Азербайджан ставит перед собой цель изгнать народ Арцаха со своей исторической родины. Считаем важным сконцентрировать коллективные усилия международного сообщества на осуществлении конкретных шагов, направленных на предотвращение реализации геноцидального плана Азербайджана", - говорится в заявлении.