Վարչապետն ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչին 01/18/2023   16:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսին:
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանն իր սադրիչ քայլով հերթական անգամ խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և կարևորել միջազգային հանրության ուշադրությունն ու հասցեական արձագանքը տեղի ունեցողին:
ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ և կարևորել միջանցքի անխափան գործունեության ապահովումը: Խավիեր Կոլոմինան հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն շահագրգիռ է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ապահովմամբ և իր աջակցությունն է հայտնում այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների կողմից ներդրվող ջանքերին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
13:39 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը ժամանել է Հայաստան
21:45 16/01/2023  |  ՔաղաքականՆԱՏՕ-ի ներսում ձևավորվում է հակաթուրքական դաշինք, որին միանում է նաեւ ԱՄՆ-ն. Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ)
20:52 16/01/2023  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն ճնշում է գործադրում Թուրքիայի վրա Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին միանալու հարցում
20:52 03/01/2023  |  Միջազգային լրահոսՄակրոնը ցանկացել է, որ Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան հնարավորինս շուտ անդամակցեն ՆԱՏՕ-ին
13:41 03/01/2023  |  Միջազգային լրահոսԲրյուսելում տեղի կունենա ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի նիստը
23:28 07/11/2022  |  Միջազգային լրահոսՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել Վուչիչին խուսափել էսկալացիայից Կոսովոյում

Пашинян и спецпредставитель генсека НАТО обсудили вопросы сотрудничества и блокаду Лачинского коридора 01/18/2023 17:45 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял специального представителя генерального секретаря НАТО по Кавказу и странам Центральной Азии Хавьера Коломина Пириса.
Как сообщает пресс-служба премьера Армении, стороны обсудили вопросы сотрудничества Армения-НАТО, а также происходящие на Южном Кавказе процессы.
Премьер-министр коснулся гуманитарной ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Никол Пашинян отметил, что своим провокационным шагом Азербайджан в очередной раз нарушает Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, а также подчеркнул важность внимания и соответствующей реакции международного сообщества на происходящее.
Спецпредставитель генсека НАТО выразил обеспокоенность сложившейся вследствие блокирования Лачинского коридора ситуацией и подчеркнул важность обеспечения бесперебойной работы коридора. Хавьер Коломина добавил, что НАТО заинтересован в обеспечении стабильности и мира в регионе и выражает поддержку усилиям международных партнеров в этом направлении.