ԵՄ-ն մտադիր է դիտորդական նոր առաքելություն ուղարկել Հայաստան 01/17/2023   11:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրամիությունը մտադիր է մեկ ամսից դիտորդական նոր առաքելություն ուղարկել Հայաստան, այս անգամ ոչ թե երկու ամսով, այլ`առնվազն երկու տարով: Այս մասին հայտնում է «Ազատություն»-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Նշվում է, որ դեռ անցած շաբաթ այս նախագիծն ընդունվել է Եվրոպական խորհրդի Քաղաքական ու անվտանգության հանձնաժողովում, երեկ էլ հաստատվել դիտորդական առաքելություններով զբաղվող հիմնական կառույցում՝ Ճգնաժամերի կառավարման քաղաքացիական հարցերի հանձնախմբում: Ընդ որում, ի տարբերություն անցած հոկտեմբերին ուղարկված քառասուն հոգանոց խմբի, որը տեղակայվել էր հայ-ադրբեջանական սահմանին, այս անգամ եվրոպացի դիտորդները պարեկություն կանեն Հայաստանի ողջ տարածքում: Նախորդ առաքելության նման, այս անգամ էլ նրանք անզեն կլինեն:
Թե կոնկրետ քանի դիտորդ է ժամանելու, պաշտոնապես դեռ չի հաղորդվում: Ըստ «Ազատության» տեղեկությունների, սակայն, նոր առաքելության կազմում կլինի մոտավորապես երկու հարյուր եվրոպացի մասնագետ:

ЕС намерен отправить в Армению новую наблюдательную миссию - СМИ 01/17/2023 12:00 | Лента новостей
Европейский союз намерен через месяц направить в Армению новую наблюдательную миссию – на этот раз не на два месяца, а как минимум на два года.Об этом сообщает радио «Азатутюн» со ссылкой на свои источники.
Сообщается, что еще на прошлой неделе этот проект был принят комитетом по политике и безопасности Европейского совета, а вчера его одобрила главная структура, занимающаяся наблюдательными миссиями, — Комитет по гражданским делам антикризисного управления. Более того, в отличие от группы из 40 человек, направленной в октябре прошлого года, которая дислоцировалась на армяно-азербайджанской границе, на этот раз европейские наблюдатели будут патрулировать всю территорию Армении. Как и в случае предыдущей миссии, на этот раз они также будут безоружны.
Сколько конкретно прибудет наблюдателей, официально пока не сообщается. Однако, по информации Радио Азатутюн, в состав новой миссии войдут около двухсот европейских специалистов.