Շտապ ապահովել հայկական կողմի մուտքը վթարի գոտի՝ վերականգնելու հոսանքի մատակարարումը Արցախ․ հրատապ պահանջ միջազգային հանրությանը. Թագուհի Թովմասյան 01/13/2023   11:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աժ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը սոցցանցի իր էջում գրում է.
«Մեկ ամսից ավելի է՝ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը շարունակում է իր էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականությունն Արցախում՝ փաստացի պատանդ պահելով 120 000 մարդու, որից 30 000-ը՝ երեխա, 20 000-ը՝ ծեր, 9000-ը՝ հաշմանդամություն ունեցող։
Ադրբեջանն Արցախում ստեղծել է հումանիտար արտակարգ իրավիճակ, որի հետևանքով՝
Ձմեռային ցուրտ պայմաններում Արցախը հոսանքազրկված է. Հայաստանից սնուցվող միակ բարձրավոլտ գծի Աղավնո-Բերձոր հատվածում արձանագրվել է վթար: Ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով այդ հատվածում հնարավոր չէ կազմակերպել վթարավերականգնողական աշխատանքներ,
Ադրբեջանական կողմը կտրել է Արցախ մտնող ինտերնետ կապի մալուխները և խոչընդոտում է նորոգման աշխատանքները,
Ադրբեջանը արգելափակել է սննդամթերքի, դեղորայքի և առհասարակ բոլոր մատակարարումներն Արցախ,
Հազարավոր երեխաներ զրկված են կրթության իրավունքից, սննդի պակասի պատճառով փակվել են ավելի, քան 100 կրթական հաստատություններ,
Հազարավոր ընտանիքներ բաժանված են, երեխաները գտնվում են ծնողներից հարյուրավոր կիլոմետրեր հեռու։
Ադրբեջանին անպատժելի թողնելու պայմաններում Արցախում խնդիրներն օրեցօր ավելանում են: Ադրբեջանի այս հանցավոր քաղաքականության նպատակն է հայաթափել Արցախը։ Դրա վկայությունն է նաև Ալիևի վերջին հայտարարությունը, որ եթե հայերը Արցախում չեն ցանկանա Ադրբեջանի քաղաքացի լինել՝ միջանցքը բաց է, կարող են գնալ»։
11:31 10/01/2023  |  ՄեկնաբանությունՄիջազգային գործընկերներիս խնդրել եմ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել. Թագուհի Թովմասյան
19:39 06/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի հերթական սադրանքը, հատկապես Արցախի շրջափակման ծանր պայմաններում, պետք է առավելագույնս պատժվի միջազգային հանրության կողմից, վտանգված է 120 հազար մարդկային կյանք. Թովմասյան
19:04 12/12/2022  |  ՄեկնաբանությունԱյս պահի դրությամբ 120 հազարից ավել քաղաքացի փաստացի շրջափակված գերության մեջ է, բայց Արցախը միասնական է, վճռական՝ ապրելու իր հողում, իր հայրենիքում
10:28 12/12/2022  |  ՄեկնաբանությունԳործե՛ք, քանի դեռ շատ ուշ չէ. Թագուհի Թովմասյանը խոշտանգումների ենթարկված հայ գերի Վիգեն Էուլջեքյանի հարցով դիմել է միջազգային կառույցներին
12:05 08/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՁեր խաղաղության օրակարգը կեղծ է. Թագուհի Թովմասյանը՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի հանձնաժողովի նախագահ Օրուջային

Немедленно обеспечить доступ армянской стороны в зону аварии для восстановления подачи электроэнергии в Арцах: Товмасян обратилась к международным коллегам 01/13/2023   11:56  |  Лента новостей
Председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Национального собрания Республики Армения, беспартийная Тагуи Товмасян направила обращения всем своим международным коллегам. Об этом Товмасян сообщила на своей странице в Facebook.
Депутат призывает незамедлительно обеспечить доступ армянской стороны в зону аварии для восстановления подачи электроэнергии в Арцах.
Она напомнила, что более месяца турецко-азербайджанский тандем продолжает свою политику этнической чистки и геноцида в Арцахе, удерживая в заложниках 120 000 человек, в числе которых 30 000 детей, 20 000 стариков, 9000 человек, имеющих инвалидность.
Как указала депутат, Азербайджан создал в Арцахе чрезвычайную гуманитарную ситуацию, вследствие которой:
В холодных зимних условиях Арцах обесточен: на участке Ахавно-Бердзор единственной высоковольтной линии, которая поставляет электроэнергию из Армении в Арцах, зафиксирована авария. Из-за деструктивной позиции азербайджанской стороны невозможно организовать аварийно-восстановительные работы на этом участке;
• Азербайджанская сторона перерезала кабели, обеспечивающие интернет-связь в Арцахе, и препятствует проведению ремонтных работ;
• Азербайджан заблокировал поставки продуктов питания, медикаментов и в целом любое сообщение с Арцахом;
• Тысячи детей лишены права на образование, из-за недостатка продуктов питания прекратили работу более 100 образовательных учреждений;
• Тысячи семей разлучены, сотни детей находятся вдали от родителей.
"В условиях безнаказанности Азербайджана с каждым днем ситуация в Арцахе все больше и больше накаляется. Целью подобной преступной политики Азербайджана является деарменизация Арцаха. Свидетельством этого является последнее заявление Алиева о том, что если жители Арцаха не пожелают быть гражданами Азербайджана, то коридор открыт – они могут уехать", - написала Товмасян.