Գործե՛ք, քանի դեռ շատ ուշ չէ. Թագուհի Թովմասյանը խոշտանգումների ենթարկված հայ գերի Վիգեն Էուլջեքյանի հարցով դիմել է միջազգային կառույցներին 12/12/2022   10:28  |  Մեկնաբանություն
Բաքվում ի՜նչ խոշտանգումների պետք է ենթարկած լինեն հայ գերուն, որ ծնողին խնդրի փրկել իրեն և ազատել մահից․ Պաշտոնական Բաքվի անմարդկայնությունը որևէ բարոյական սահման չունի։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից ադրբեջանցի զինվորականների կողմից գերեվարված Վիգեն Էուլջեքյանի կինը՝ Լինդա Էուլջեքյանը ահազանգել է, որ գերեվարված Վիգեն Էուլջեքյանը ենթարկվում է ծեծի, խոշտանգումների, անմարդկային և դաժան վերաբերմունքի և ունի հրատապ օգնության կարիք։ 1 շաբաթ առաջ էլ Վիգենի հետ խոսել է մայրը։ Վերջինս պնդում է, որ որդու կյանքին վտանգ է սպառնում, քանի որ հիվանդ է և հրաժարվում է սնունդ ընդունել․ Վիգենը 95 կգ էր, ապօրինի բանտարկության ընթացքում դարձել է 45 կգ: Հեռախոսազրույցի ընթացքում որդին խնդրել է մորը փրկել իրեն, ազատել մահից։
Ադրբեջանական այս հանցագործություններն ամբողջությամբ խախտում են «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի ժնևի կոնվենցիայով ամրագրված արգելքները։ Մասնավորապես՝ Կոնվենցիայում արձանագրված է, որ Ռազմագերիների հետ պետք է մշտապես վարվել մարդասիրաբար: Գերության մեջ պահող տերության ցանկացած ակտը կամ անգործությունը, որոնք հարուցում են նրա իշխանության տակ գտնվող ռազմագերու մահը, կամ ռազմագերու առողջությունը դնում լուրջ սպառնալիքի տակ, արգելվում են և կդիտվեն որպես սույն Կոնվենցիայի լուրջ խախտումներ:
Գերության մեջ պահող տերությունը պարտավոր է անվճար ապահովել ռազմագերիների պահպանումը ու նաև բժշկական օգնությունը, որ կպահանջի նրանց առողջական վիճակը։ Օրական հիմնական կերաբաժինն իր որակով, քանակով, բազմազանությամբ պետք է բավարար լինի այն բանի համար, որպեսզի պահպանվի ռազմագերիների առողջության բարվոք վիճակը, և թույլ չտրվեն նրանց քաշի կորուստ կամ երևույթներ` կապված սննդի անբավարար լինելու հետ:
Գերության մեջ պահող տերությունն է պատասխանատվություն կրում ռազմագերիների հետ վարվելակերպի համար, ուստի հրատապ գրություններ եմ ուղարկել միջազգային իրավասու օղակներին, որոնցով՝
- Պահանջել եմ հստակ քայլեր և թիրախային գնահատական հայ գերի Վիգեն Էուլջեքյանի նկատմամբ կատարվածի վերաբերյալ,
- Խնդրել եմ իրենց ուժերի առավելագույնը ներդնել հայ ռազմագերիների հայրենադարձման գործընթացը հնարավորինս շուտ իրականացնելու նպատակով՝ դաժան, անմարդկային վերաբերմունքից և խոշտանգումներից նրանց ձերբազատելու համար,
- խնդրել եմ միջնորդել իմ և Վահե Էուլջեքյանի հեռախոսային զրույցի կազմակերպմանը։
Միջազգային կառույցներին ևս մեկ անգամ ահազանգում եմ՝ հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձումը Ժնևյան կոնվենցիայով սահմանված պարտավորություն է Ադրբեջանի համար, որի իրականացման համար ձևավորվել է միջազգային հանրության ուղիղ միջամտության հրատապ անհրաժեշտությունը՝ ի պաշտպանություն հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց կյանքի իրավունքի։ Գործե՛ք, քանի դեռ շատ ուշ չէ»:
12:05 08/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՁեր խաղաղության օրակարգը կեղծ է. Թագուհի Թովմասյանը՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի հանձնաժողովի նախագահ Օրուջային
12:01 29/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊարեկային ծառայության մի խումբ աշխատակիցների կողմից Վանաձորի մի քանի քաղաքացիների նկատմամբ բռնության կիրառումն անընդունելի է. Թովմասյան
18:28 24/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխանակ զոհվածների ծնողների նկատմամբ բիրտ ուժ կիրառողները պատժի ենթարկվեն, փորձում են պատժել ծնողներին. Թովմասյան
11:21 21/11/2022  |  ՄեկնաբանությունՉինաստանի դեսպանը վերահաստատեց իր պատրաստակամությունը` աջակցել հայ ժողովրդին. Թագուհի Թովմասյան

"Действуйте, пока не поздно": Товмасян призвала мир помочь с освобождением армянских пленных, подвергающихся бесчеловечному обращению в Баку 12/12/2022   10:58  |  Лента новостей
Каким пыткам могли подвергнуть армянского пленного в Баку, чтобы он просил родителей освободить его и спасти от смерти: бесчеловечность официального Баку не имеет никаких моральных границ. Об этом пишет на своей странице в Facebook  председатель постоянной комиссии НС Армении по защите прав человека и общественным вопросам, беспартийная Тагуи Товмасян. Запись депутата публикуем ниже:
"Линда Эулджекян, жена захваченного 10 ноября 2020 года азербайджанскими военными Вигена Эулджекяна, сообщила, что плененный Виген Эулджекян подвергается побоям, пыткам, бесчеловечному и жестокому обращению и нуждается в срочной помощи. Неделю назад с Вигеном разговаривала его мать. Последняя утверждает, что жизни сына угрожает опасность, поскольку тот болен и отказывается от приема пищи: Виген весил 95 кг, а за время незаконного заключения стал весить 45 кг. Во время телефонного разговора сын попросил мать освободить его и спасти от смерти.
Эти азербайджанские преступления полностью нарушают запреты, установленные Женевской конвенцией от 12 августа 1949 года «Об обращении с военнопленными». В частности, в Конвенции зафиксировано, что с военнопленными следует всегда обращаться гуманно. Любой незаконный акт или бездействие со стороны держащей в плену державы, приводящие к смерти военнопленного, находящегося в ее власти, или ставящие здоровье военнопленного под серьезную угрозу, запрещаются и будут рассматриваться как серьезные нарушения настоящей Конвенции. Держащая в плену держава обязана бесплатно обеспечить содержание военнопленных и также врачебную помощь, которую потребует состояние их здоровья. Основной суточный рацион питания должен быть достаточным по количеству, качеству и разнообразию для того, чтобы поддерживать хорошее состояние здоровья у военнопленных и не допускать потери веса или явлений, связанных с недостатком питания.
Держащая в плену держава несет ответственность за обращение с военнопленными, поэтому я направила срочные обращения в уполномоченные международные органы, в которых:
- Потребовала реальных шагов и целенаправленной оценки произошедшего с армянским пленным Вигеном Эулджекяном,
- Попросила приложить максимум усилий для скорейшего осуществления процесса возвращения военнопленных, чтобы избавить их от жестокого, бесчеловечного обращения и пыток,
- Попросила посредничества в организации моей телефонной беседы с Вигеном Эулджекяном.
Я еще раз обращаюсь к международным структурам: возвращение армянских военнопленных и гражданских лиц является обязанностью Азербайджана, установленной Женевской конвенцией, для реализации которой возникла срочная необходимость прямого вмешательства международного сообщества с целью защиты права на жизнь армянских военнопленных и гражданских лиц. Действуйте, пока еще не очень поздно".