Արարատ Միրզոյանը Շվեդիայի ԱԳ նախարարին տեղեկացրել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման և դրա հետևանքով ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները 01/11/2023   18:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունվարի 11-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմի հետ:
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է գործընկերոջը ԵՄ խորհրդում նախագահությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի` Լաչինի միջանցքի արգելափակման և դրա հետևանքով ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: ՀՀ ԱԳ նախարարն նշել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները հանդիսանոմ են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունների խախտում, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ ոտնահարում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև 2022թ. դեկտեմբերի 19-ին ավարտված ԵՄ դիտորդական առաքելությանը: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել առաքելության կատարած աշխատանքները:
19:03 10/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի քայլերն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայերին էթնիկ զտման ենթարկելուն․ Միրզոյան
13:27 09/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության անդամներին
18:11 05/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիրզոյանը Ֆրանսիայի դեսպանին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը

Мирзоян представил главе МИД Швеции подробности блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и возникшего из-за этого гуманитарного кризиса 01/12/2023   00:07  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 11 провел телефонный разговор с главой МИД Швеции Тобиасом Бильстремом.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, Арарат Мирзоян поздравил своего коллегу с принятием председательства Совета ЕС.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся региональной безопасности.
Министр Мирзоян представил собеседнику подробности блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром, и возникшего в результате гуманитарного кризиса. Министр иностранных дел РА отметил, что действия Азербайджана являются нарушением обязательств, взятых на себя заявлением от 9 ноября 2020г., а также грубым попиранием международного гуманитарного права.
Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость немедленных шагов со стороны международного сообщества с целью предотвращения проводимой Азербайджаном политики этнической чистки в отношении 120 тысяч армян Нагорного Карабаха.
В ходе телефонного разговора стороны коснулись также наблюдательной миссии ЕС, завершившейся 19 декабря 2022 года. Министр Мирзоян высоко оценил работу, проделанную миссией.