Հանրապետության նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել խորհրդի արտահերթ նիստ 12/28/2022   15:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի արտահերթ նիստ` Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման և դրա հետևանքով հիմնադրամի կողմից Արցախին հումանիտար աջակցության ցուցաբերման հարցը քննարկելու նպատակով, որը վարել է Հանրապետության նախագահ, հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Նիստի ընթացքում Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ու պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ներկայացրել են Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը և արցախահայության հրատապ կարիքները:
Ընդգծվել է Արցախին հումանիտար աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով համահայկական համախմբման անհրաժեշտությունը: Ներկայացվել են Արցախին հրատապ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու եղանակները, ձեռնարկվելիք միջոցառումները:
Նիստին տեսակապի միջոցով մասնակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 20 անդամ, հիմնադրամի տեղական մարմինների ներկայացուցիչներ:

На внеочередном заседании Всеармянского фонда «Айастан» обсудили вопросы оказания гуманитарной помощи Арцаху 12/28/2022 17:53 | Лента новостей
27 декабря состоялось внеочередное заседание Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан» для обсуждения вопроса блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана и вследствие этого оказания Фондом гуманитарной помощи Арцаху, которое прошло под председательством президента Республики, председателя Совета попечителей Ваагна Хачатуряна. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
В ходе заседания президент Арцаха Араик Арутюнян и государственный министр Рубен Варданян представили создавшийся в Арцахе гуманитарный кризис и неотложные потребности арцахских армян.
Подчеркнута необходимость всеармянской консолидации для оказания гуманитарной помощи Арцаху. Были представлены методы оказания экстренной гуманитарной помощи Арцаху, меры, которые необходимо предпринять.
В заседании по видеосвязи приняли участие 20 членов Совета попечителей Всеармянского фонда «Айастан», представители территориальных органов фонда.