Լաչինի միջանցքը պետք է մաքրվի ահաբեկիչներից, ցեղասպանություն իրականացնողներից.ակցիա՝ դեսպանատների առջև 12/15/2022   17:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը, նախկին ՄԻ պաշտպաններ Արտակ Բեգլարյանը, Լարիսա Ալավերդյանը, Ռուբեն Մելիքյանը, ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը և մի խումբ քաղաքացիներ Լաչինի միջանցքը բացելու պահանջով ակցիաներ են իրականացրել ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, ՌԴ-ի, Միացյալ Թագավորության, Ֆրանսիայի դեսպանատների և ԵՄ, ՄԱԿ գրասենյակների մոտ:
Ակցիաների նպատակն է հասնել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի սադրանքների հասցեական դատապարտմանը: Ցուցարարաները պահանջում են նաև հստակ քայլեր ձեռնարկել՝ Լաչինի միջանցքը շուտափույթ բացելու համար:
Ակցիայի մասնակիցների ձեռքին կան անգլերենով պաստառներ հետևյալ գրություններով՝ «Դադարեցնեք Ադրբեջանի ագրեսիան», «Պաշտպանել Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքները», «Արցախը ձեր կարիքն ունի, խոսեք հիմա», «Ճանաչեք Արցախը»:
ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանատան մոտ Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրեց ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ պետություններից Արցախի՝ այս պահին ունեցած ակնկալիքները.
«Այս պահին մենք հումանիտար աջակցության խնդիր ունենք, և համոզված ենք, որ ոչ միայն միջանցքը պետք է մաքրվի ահաբեկիչներից, ցեղասպանություն իրականացնողներից, ալիևյան ռեժիմի ծառաներից, այլ նաև պետք է օդային միջանցք բացվի դեպի Արցախի Հանրապետություն, և այդ հարցում մենք ակնկալում ենք ՄԱԿ-ի ԱԽ բոլոր անդամների խիստ և գործնական դիրքորոշումներն ու գործողությունները, այդ թվում՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության գործողությունները»,- հայտարարեց Արտակ Բեգլարյանը։
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը ՌԴ դեսպանատան դիմաց ակցիայի ժամանակ հայտարարեց, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը պետք է իր գործողություններով սանձի Ադրբեջանին.
«ՌԴ-ն պարտավոր է իրականացնել եռակողմ հայտարարության դրույթները և ձեռնարկել բոլոր գործողությունները, որոնք անհրաժեշտ են Արցախում ապրող մարդկանց անվտանգությունը երաշխավորելու համար։
Ես վստահ եմ, որ դա Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է անել»,- հայտարարեց Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը։

Лачинский коридор надо очистить от террористов, вершителей геноцида: омбудсмены Арцаха призвали мир обуздать Баку 12/15/2022   18:08  |  Лента новостей
Защитник прав человека в Арцахе Гегам Степанян, бывшие омбудсмены Артак Бегларян, Лариса Алавердян, Рубен Меликян, экс-омбудсмен Армении Арман Татоян и группа граждан провели в Ереване акции перед зданиями посольств США, Китая, России, Великобритании, Франции, офисов ЕС и ООН.
Цель акций - добиться прямого осуждения провокаций Азербайджана международным сообществом. Протестующие также требуют принятия внятных мер по скорейшей разблокировке Лашинского коридора.
Участники акции держат в руках плакаты на английском языке со следующими надписями: "Остановить агрессию Азербайджана", "Защитить основополагающие права арцахцев", "Арцах нуждается в нас, говорите сейчас!", "Признайте Арцах!".
Советник госминистра Арцаха Артак Бегларян у здания посольства Китая в Армении представил ожидания Степанакерта от постоянных членов Совета Безопасности ООН.
"В данный момент мы нуждаемся в гуманитарной поддержке и уверены, что не только коридор должен быть очищен от террористов, вершителей геноцида, приспешников режима Алиева, но должен быть также открыт воздушный коридор в Республику Арцах. И в этом вопросе мы рассчитываем на решительную позицию и действенные шаги постоянных членов Совбеза ООН, в том числе Китайской народной Республики", - заявил Артак Бегларян.
В свою очередь омбудсмен Арцаха Гегам Степанян в ходе акции у здания посольства РФ заявил, что Россия должна предпринять меры по обузданию Азербайджана.
"РФ обязана выполнять положения трехстороннего заявления и предпринять действия, необходимые для гарантирования безопасности людей, проживающих в Арцахе. Я уверен, что Российская Федерация может это сделать", - сказал омбудсмен Арцаха.