Հայկական ԶԼՄ-ներն Արցախ-Հայաստան միակ ճանապարհի Ադրբեջանի փակած հատվածից լուսաբանելու հնարավորություն չունեն, տեղի է ունենում միայն ադրբեջանական միակողմանի լուսաբանում․ . «Թաթոյան» հիմնադրամ 12/14/2022   14:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցները դեպքի վայրից իրականացնում են լիարժեք նկարահանումներ, այդ թվում` ուղիղ հեռարձակման միջոցով: Հայկական ԶԼՄ-ները լուսաբանման որևէ հնարավորություն չունեն, նրանց չի թույլատրվում անգամ մոտենալ դեպքի վայրին:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարածում են բացահայտ սադրիչ տեսանյութեր, հրահրում են թշնամանք, տարածում են կեղծ տեղեկություններ:
Հրավիրում ենք միջազգային հանրության ուշադրությունն այս փաստի վրա և վստահ պնդում, որ սա ադրբեջանական իշխանությունների նախապես ծրագրած քայլերից է, որով նպատակ ունեն տեղեկատվական դաշտը լցնել միայն իրենց անհրաժեշտ, միակողմանի ինֆորմացիայով։
Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հրահանգավորվում են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից և հանդիսանում են նրանց անուղղակի խոսափողը։ Իսկ տեղում գտնվող լրատվամիջոցները ֆինանսավորվում են Ադրբեջանի կառավարության կողմից:
Միանշանակ է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը փակելը, գազամատակարարումը դադարեցնելն Արցախը հայաթափելու, 120,000 մարդու մեկուսացման մեջ թողնելու ադրբեջանական հանցավոր քաղաքականության շարունակությունն է։
11:41 26/11/2022  |  ՄեկնաբանությունՇուռնուխ գյուղի դպրոցի անմիջապես դիմաց ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայում է, որտեղ մեծ տառերով գրված է «Önce vatan».Թաթոյան
11:30 25/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական անօրինական արարքներն Արցախում պետք է ակտիվ ներկայացվեն միջազգային հարթակներում. Արման Թաթոյանը հանդիպել է Արցախի մշտական ներկայացուցչի հետ

Армянские СМИ не имеют возможности работать на перекрытой Азербайджаном части дороги Арцах-Армения, вещают только азербайджанцы - Фонд "Татоян" 12/14/2022   16:54  |  Лента новостей
Армянские СМИ не имеют возможности работать  на перекрытой Азербайджаном части дороги Арцах-Армения: в одностороннем порядке вещают только азербайджанцы.
Исследования Центра Права и Справедливости Фонда "Татоян" показывают, что азербайджанские СМИ ведут съемки, вещание с места событий, в том числе ведут прямые эфиры. Армянские СМИ не имеют такой возможности, их даже не подпускают к месту событий.
"Азербайджанские СМИ распространяют провокационные видеоролики и фальшивую информацию, разжигают вражду,  Мы обращаем внимание международного сообщества на происходящее и с уверенностью утверждаем, что это один из заранее спланированных шагов азербайджанских властей, чтобы заполнить информационное поле только нужной им односторонней информацией", - говорится в сообщении.
Ни для кого не секрет, что азербайджанские СМИ инструктируются азербайджанскими властями и являются их косвенным рупором. А находящиеся на месте СМИ финансируются правительством Азербайджана, указал экс-омбудсмен Армении Арман Татоян.
"Понятно, что закрытие единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и прекращение поставок газа, является продолжением преступной политики Азербайджана по деармянизации Арцаха и изолированию 120 тысяч человек", - отмечается в сообщении фонда.
16:44 14/12/2022  |  Лента новостейВ Арцахе временно приостановлены плановые операции из-за перекрытия Азербайджаном дороги и газоснабжения - Минздрав
16:34 14/12/2022  |  Лента новостейМИД Кипра призывает Азербайджан немедленно восстановить транспортное сообщение и энергоснабжение Нагорного Карабаха