Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ֆոսֆորային ռումբեր օգտագործած ադրբեջանցիները բնապահպանական պատրվակով երկրորդ անգամ արգելափակեցին Ստեփանակերտ-Գորիս կյանքի ճանապարհը 12/12/2022   18:52  |  Քաղաքական
Արցախի հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները կոչ են արել միջազգային  հանրությանը՝ կոնկրետ քայլերով  զսպել Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումները։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին ասվում է խմբակցությունների տարածած հայտարարության մեջ։
«Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ֆոսֆորային ռումբեր օգտագործած ադրբեջանցիները բնապահպանական պատրվակով վերջին օրերին երկրորդ անգամ արգելափակեցին Ստեփանակերտ-Գորիս կյանքի ճանապարհը` նոյեմբերի 9(10)-ի եռակողմ համաձայնագրով միջանցքի կարգավիճակ ստացած մայրուղին:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից կազմակերպված սադրիչ գործողությունները, որոնք միտված են տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը:
Դիմում ենք Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին` ցուցաբերել զսպվածություն, լինել զգոն, որպեսզի միասնական ջանքերով կանխենք ադրբեջանցիների ցանկացած սադրիչ գործողություն: Իր գոյապայքարի ընթացքում բազում դժվարություններ հաղթահարած մեր ժողովուրդը այս անգամ էլ կդիմակայի առկա և ապագա մարտահրավերներին:
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում կոնկրետ քայլերով գործողություններ ձեռնարկել՝ զսպելու Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումները:
Ռուս խաղաղապահներին հորդորում ենք եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում առավել կոշտ միջոցներով կանխել ադրբեջանցիների նմանօրինակ հակամարդկային գործողությունները»:
«ԱՐՑԱԽԻ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐԱԿԱՆ ԿՈՒՍԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ»
խմբակցության ղեկավար՝ Դ. ՄԵԼՔՈՒՄՅԱՆ
«ՀԱՅ ՀԵՂԱՓՈԽԱԿԱՆ ԴԱՇՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ»
խմբակցության ղեկավար՝ Ա. ՄՈՍԻՅԱՆ
«ԱՐԴԱՐՈՒԹՅՈՒՆ»
խմբակցության ղեկավար՝ Դ. ԳԱԼՍՏՅԱՆ
«ՄԻԱՍՆԱԿԱՆ ՀԱՅՐԵՆԻՔ»
խմբակցության ղեկավար՝ Մ. ՊԵՏՐՈՍՅԱՆ
«ԱԶԱՏ ՀԱՅՐԵՆԻՔ - ՔՄԴ»
խմբակցության ղեկավար՝ Ա. ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆ
12 դեկտեմբերի, 2022 թվական
18:48 12/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանը շատ ծանր վիճակում է և հնարավոր է զիջումներ անի՝ ցավոք՝մեր հաշվին. Արթուր Խաչիկյան
17:30 11/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՑավոք, գենոցիդը՝ նաև էկոցիդի տեսքով, արդեն սկսվել է Արցախում. Դանիելյան
16:05 11/12/2022  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԱրցախի շրջաններում և Ստեփանակերտում խիտ մառախուղ է․ բարձրադիր գոտիներում՝ ցածր տեսանելիությամբ
19:15 10/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցի «բնապահպանները» հասել են Արցախի Կաշենի հանքավայր, ապա հեռացել
13:57 10/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքուն պնդում է, թե ադրբեջանցի «բնապահպանները» պատրաստվում են մոնթորինգ իրականացնել Արցախում
13:21 10/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահը հանդիպումներ է ունեցել Մարսելում. ստորագրվել է Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող հռչակագիր
12:18 10/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵս ձեր բոլորի հետ միասին պատրաստ եմ շարունակել այս բարդ ճանապարհը, որն ընտրել ենք 31 տարի առաջ այս օրը. Ռուբեն Վարդանյան
20:12 09/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Վարդանյանը խորհրդակցություն է անցկացրել Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի անձնակազմի հետ և հանդիպում ունեցել թիվ 1 դպրոցում

Применявшие фосфорные бомбы против мирного населения Арцаха азербайджанцы второй раз за последние дни под экологическим предлогом перекрыли дорогу жизни Степанакерт-Горис 12/12/2022   19:02  |  Лента новостей
Фракции Национального собрания Республики Арцах выступили с заявлением в связи с перекрытием азербайджанцами дороги Степанакерт-Горис. В заявлении, опубликованном на сайте парламента Арцаха, говорится:
"Азербайджанцы, применявшие фосфорные бомбы против мирного населения Арцаха, второй раз за последние дни под экологическим предлогом перекрыли жизненно необходимую дорогу Степанакерт-Горис, получившую статус коридора по итогам трехстороннего соглашения от 9-го (10-го) ноября.
Строго осуждаем провокационные действия военно-политического руководства Азербайджана, направленные на дестабилизацию ситуации в регионе.
Призываем граждан Республики Арцах проявить сдержанность и бдительность, чтобы совместными усилиями пресечь любые провокационные действия азербайджанцев. Наш народ, преодолевший в ходе своей борьбы многочисленные трудности, и в этот раз противостоит существующим и будущим вызовам.
Призываем международное сообщество предпринять конкретные шаги для сдерживания агрессивных устремлений Азербайджана.
Призываем российских миротворцев в рамках трехстороннего соглашения предпринять более жесткие меры и пресечь подобные античеловеческие действия азербайджанцев".