Թուրք-ադրբեջանական` խաղաղության պայմանագրի տարբերակը վերջնականապես մնում է թղթի վրա. Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ) 11/18/2022   13:08  |  Քաղաքական
Թուրքիայի՝ վերջին տարիների վարած քաղաքականությունը դուր չի գալիս իր դաշնակիցներին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում հայտարարել է միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը՝ նկատելով, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը, կարծես թե, դուրս է եկել վերահսկողությունից ու իր գործողությունները չի համաձայնեցնում ՆԱՏՕ-ի գծով իր հիմնական ռազմաքաղաքական գլխավոր դաշնակից ԱՄՆ-ի հետ։
Փորձագետը ուշադրություն է հրավիրել Ստամբուլում վերջին օրերին իրար հաջորդող պայթյունների վրա՝ նշելով, որ թեեւ ահաբեկչություններ Թուրքիայի տարածքում նախկինում եւս եղել են, սակայն առաջին անգամ Թուրքիան դրանց համար մեղադրել է ԱՄՆ-ին։
«Սա նշանակում է, որ դաշնակիցների միջեւ լուրջ հակասություններ կան, ինչը հղի է լուրջ հետեւանքներով»,- արձանագրել է Գրիգոր Բալասանյանը։
Փորձագետի դիտարկմամբ՝ Թուրքիան այսօր փաստացի լարված հարաբերություններ ունի իր գրեթե բոլոր հարեւանների հետ՝ Սիրիա, Հունաստան, Իրան, եւ այժմ լարված են դարձել նաեւ ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակցի ՝ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները։ Ավելին՝ Ուկրաինայի հետ կապված քայլերը չեն գոհացնում իր դաշնակիցներին։ Ճիշտ է՝ «Բայրաքթարներ» ուղարկել է Ուկրաինա, սակայն պատժամիջոցներ Ռուսաստանի դեմ չի կիրառել ու ոչ էլ միացել է Արեւմուտքի կիրառած պատժամիջոցներին։ Փոխարենը՝ «հաբ» է հանդիսանում ռուսական էներգակիրների վաճառքի համար, Եվրոպան օգտվում է ռուսական գազից՝ Թուրքիայի միջոցով։
«Ակնհայտ է, որ Էրդողանի մեկուսացումն իր վրա զգալու է նաեւ իր փոքր եղբայր Ալիեւը»,- հայտարարել է միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը՝ նշելով, որ Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշումներն ավելանում են։
Ադրբեջանի՝ սեպտեմբերի 13-ի ավանտյուրան վերջնական նպատակին չհասավ ու, Գրիգոր Բալասանյանի գնահատմամբ,  խաղաղության պայմանագրի թուրք-ադրբեջանական տարբերակը վերջնականապես մնում է թղթի վրա։
16:06 17/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն արդեն աստիճանաբար մոտենում է այն վտանգավոր կարմիր եզրագծին, որից այն կողմ ուղղակի կարող է լինել ռազմական բախում Իրանի և Ադրբեջանի միջև.Բալասանյան(տեսանյութ)
14:41 11/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը պետք է հրաժարվի բանակցել Ադրբեջանի հետ, մինչև Ադրբեջանն իր զորքերը չհանի ՀՀ սուվերեն տարածքից.Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ)

Алиев остается один, турецко-азербайджанский вариант мирного договора так и остался на бумаге - эскперт 11/18/2022   13:54  |  Политика
Политика Турции последних лет не нравится ее союзникам, заявил эксперт по международным вопросам Григор Баласанян в эфире "ФактИнфо". Как указал он, президент Турции Эрдоган, похоже, вышел из-под контроля и не согласовывает свои действия со своим главным военно-политическим союзником по НАТО – США.
Эксперт обратил внимание на серию взрывов в Стамбуле, отметив, что, хотя теракты имели место и ранее на территории Турции, но Анкара впервые обвинила в них США.
"Это означает, что между союзниками существуют серьезные противоречия, что чревато серьезными последствиями", - отметил Григор Баласанян.
По словам эксперта, Турция сегодня фактически имеет напряженные отношения практически со всеми своими соседями: Сирией, Грецией, Ираном, а теперь обострились ее отношения и с союзником по НАТО - США.
Более того, связанные с Украиной шаги не удовлетворяют ее союзников. Правда, она отправила в Украину "Байрактары", но санкций против России не ввела, как и не примкнула к санкциям Запада. Вместо этого, она выступает "хабом" для продажи российских энергоносителей, а Европа пользуется российским газом посредством Турции.
"Очевидно, что изоляцию Эрдогана ощутит на себе и его младший брат Алиев", - заявил эксперт, указав, что давление на Азербайджан усиливается.
Сентябрьская авантюра Азербайджана не достигла своей конечной цели и, по словам Григора Баласаняна, турецко-азербайджанский сценарий мирного договора так и остался на бумаге.