Արտահանողները շարունակում են հսկայական վնասներ կրել․ Կառավարությունը գործնական քայլեր չի ձեռնարկում՝ խնդիրը լուծելու համար 11/15/2022   13:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արտահանողները շարունակում են հսկայական վնասներ կրել․ Կառավարությունը գործնական քայլեր չի ձեռնարկում՝ խնդիրը լուծելու համար եւ պտուղ-բանջարեղենով բեռնված հայկական բեռնատարները մոտ մեկ ամիս է՝ չեն կարողանում անցնել Լարսի անցակետը։ Վրաստանի տարանցիկ գոտում առաջացած կուտակումների խնդիրը լուծելու ուղղությամբ գործնական ոչ մի քայլ չի արվում։
«Էկոնոմիկայի նախարարության հետ աշխատանքային քննարկումներ եղել են, կապ միշտ կա, բայց կոնկրետ լուծումներ այս պահի դրությամբ չկան։ Կրած վնասներն էլ դեռ չենք հաշվարկել, քանի որ պրոցեսը չի ավարտվել, վնասներն ավելանում են»-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց «Սպայկա» ընկերության ներկայացուցիչ Մհեր Ղազարյանը։
Հիշեցնենք, որ Լարսի թողունակությունն ավելի քան 10 անգամ նվազեցնելու ապտճառով Վրաստանի տարանցիկ գոտում՝ մասնավորապես Թբիլիսին շրջանցող հատվածում, պտուղ-բանջարեղենով բեռնված հայկական արտահանող ընկերությունների մեքենաները կանգնեցված են արդեն մի քանի շաբաթ։ Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում «Սպայկա»-ի ներկայացուցիչ Մհեր Ղազարյանն ասել էր, որ ընկերության շուրջ 70 մեքենա՝ պտուղ-բանջարեղենով բեռնված, Վրաստանի տարանցիկ գոտում կանգնեցված են։ Ղազարյանն այն ժամանակ ևս Լարսի հատվածում առաջացած խնդրի պատճառով փչացած գյուղմթերքի ծավալի մասին տեղեկություն չէր հաղորդել, քանի որ, իր ասելով, պրոցեսը շարունակվում է ու հաշվարկել վնասը հնարավոր չէ դեռևս։
17:31 28/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորրված «Սպայկան» 2000 տոննա ապրանք է կորցրել․ վնասը կազմում է մոտ 2 մլն դոլար

Армянские экспортеры продолжают нести огромные убытки; правительство не предпринимает действенных шагов для решения проблемы 11/15/2022   14:11  |  Лента новостей
Армянские экспортеры продолжают нести огромные убытки; правительство не предпринимает действенных шагов для решения проблемы. Армянские фуры, груженные овощами и фруктами, почти месяц не могут проехать через КПП "Верхний Ларс". Никаких практических шагов по решению проблемы заторов в транзитной зоне Грузии не предпринимается.
"С представителями министерства экономики прошли рабочие обсуждения, связь всегда поддерживается, но конкрентых решений на данный момент нет. Мы даже еще не подсчитали понесенный ущерб, поскольку процесс еще не завершился, убытки увеличиваются", - рассказала в беседе с "ФактИнфо" представитель компании "Спайка" Мгер Казарян.
Из-за снижения пропускной способности более чем в 10 раз принадлежащие армянским компаниям-экспортерам фуры с фруктами и овощами уже несколько недель стоят в транзитной зоне Грузии, в частности, на объездной дороге  вокруг Тбилиси. Ранее в беседе с "ФактИнфо" представитель компании «Спайки» Мгер Казарян заявил, что  около их 70 машин, груженные фруктами и овощами, застряли в транзитной зоне Грузии.
Казарян и тогда воздержался от предоставления сведений об объемах продукции, испортившейся из-за заторов на Ларсе, указав, что процесс продолжается и подсчитать  размер ущерба пока невозможно.
11:39 14/11/2015  |  Информационная платформаВоенно-грузинская дорога, соединяющая Россию с Арменией, закрыта из-за снегопада в Грузии