ՀՀ քաղաքացիների համար Լեհաստանի օդանավակայաններում տարանցիկ վիզայի պահանջը մտահոգիչ է, դա հակասում է վիզաների ազատականացման գաղափարին. Ալեն Սիմոնյան 11/09/2022   12:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 9-ին ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոգդան Կլիխին: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այս տարի լրանում է Լեհաստանի հայ համայնքի պաշտոնական կազմավորման 655-ամյակը՝ հավելելով, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում եւ երախտապարտ է այն ջերմ վերաբերմունքի եւ հոգատարության համար, որ հայ ժողովուրդը զգացել է Լեհաստանում:
Հանդիպմանը կողմերն ընդգծել են հայ-լեհական միջպետական հարաբերություններում միջխորհրդարանական ակտիվության կարեւորությունը՝ համաձայնելով օրակարգային հարցերի հարստացման անհրաժեշտության հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է սեպտեմբերի 13-ի Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հրահրված լայնամասշտաբ ագրեսիային եւ դրա հետեւանքներին: Այս համատեքստում առանձնացվել է Եվրամիության՝ 40 քաղաքացիական դիտորդներ Հայաստանի սահմաններ ուղարկելու վերաբերյալ որոշումը:
Անդրադարձ է եղել նաեւ 2022 թ. օգոստոսի 1-ից ՀՀ քաղաքացիների համար ուժի մեջ մտած՝ Լեհաստանի օդանավակայաններում տարանցիկ վիզայի պահանջին: Ալեն Սիմոնյանն այն մտահոգիչ է համարել՝ հավելելով, որ դա հակասում է վիզաների ազատականացման գաղափարին՝ լրացուցիչ խոչընդոտներ ստեղծելով ՀՀ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժման համար: ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ այդ որոշումը կվերանայվի:
17:04 02/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Եվրոասֆալտ»-ում ուսումնասիրություններ ենք արել, բայց առերևույթ իրավախախտումներ չեն հայտնաբերվել․ Ռոմանոս Պետրոսյանը՝ Ալեն Սիմոնյանի եղբոր ղեկավարած «Եվրոասֆալտ» ընկերության մասին
15:09 02/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը՝ ընդդիմադիր պատգամավորների աշխատավարձի մասին
14:23 02/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ու Ադրբեջանի միջեւ հիմա էլ շփումներ կան. Ալեն Սիմոնյան
14:14 02/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Լուկաշենկոյի հայտարարություններին, բայց տեսագրությունը չի հրապարակվել.Ալեն Սիմոնյան
21:21 28/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայրենիքի համար այս դժվար ու ծանր օրերին նման հանդիպումներն առավել պարտավորեցնող են․ Ալեն Սիմոնյանի ելույթը Համաշխարհային համահայկական գագաթնաժողովում

Симонян выразил озабоченность по поводу требования транзитной визы для граждан Армении и надеется на пересмотр решения 11/09/2022 12:51 | Лента новостей
Спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян 9 ноября принял председателя Комиссии по внешним отношениям и вопросам ЕС Сената Республики Польша Богдана Клиха. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер НС отметил, что в этом году исполняется 655-летие со дня официального образования армянской общины в Польше, добавив, что Армения высоко ценит и благодарна за теплое отношение и заботу, которые чувствовал армянский народ в Польше.
На встрече стороны подчеркнули важность межпарламентской деятельности в армяно-польских межгосударственных отношениях, согласившись с необходимостью обогащения вопросов повестки дня.
Глава НС коснулся спровоцированной Азербайджаном 13 сентября крупномасштабной агрессии против суверенной территории Армении и ее последствий. В этом контексте особо отмечено решение Евросоюза направить на границы РА 40 гражданских наблюдателей.
Затронут вопрос вступления в силу с 1 августа 2022 г. для граждан РА требования транзитной визы в аэропортах Польши. А.Симонян выразил озабоченность по данному поводу, добавив, что это противоречит идее либерализации визового режима, создавая дополнительные препоны для свободного передвижения граждан Армении. Спикер НС выразил надежду, что решение будет пересмотрено.