Բելառուսը ՀԱՊԿ-ն բացահայտորեն վերածում է Ադրբեջանի հավաքական անվտանգության կազմակերպության. Զոհրաբ Մնացականյանի դիտարկումները 11/02/2022   14:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրառումներ է կատարել՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի ներխուժման հարցում ՀԱՊԿ-ի դիրքորոշման, ինչպես նաև Արցախի ճակատագրի վերաբերյալ:
Անդրադառնալով Հայաստանին օգնություն տրամադրելու հարցով ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ելույթին՝ Մնացականյանը գրել է, որ ՀԱՊԿ-ն իր անդամների համար ամեն ինչ է, բայց ոչ հավաքական անվտանգություն:
«Բելառուսն այն բացահայտորեն վերածում է Ադրբեջանի հավաքական անվտանգության կազմակերպության։ Բելառուսի հետ կապված իրավիճակի զավեշտն այն է, որ թեև նրանք դաշնակիցներ են ՀԱՊԿ-ում, բայց նաև Չմիավորման շարժման անդամներ են։ Ինչպիսի կատակ»:
Շարունակելով թեման՝ ՀՀ նախկին ԱԳ նախարարը հավելել է.«Բելառուսի բռնապետի հիմար դատողությունները և հուզական պոռթկումները վտանգավոր են, քանի որ նա փորձում է ուրիշներին գցել իր մակարդակին և նրանց փորձ տալ: Իհարկե, նա իր շրջապատում նախընտրում է ադրբեջանցի «յուրայինին»։ Աշխարհի բռնապետե՛ր, միավորվե՛ք»:
Մնացականյանը նշել է, որ փաստը մնում է փաստ, որ ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը շարունակում է օկուպացված մնալ Ադրբեջանի կողմից:
« Ցանկացած խաղաղ բանակցություններ՝ առանց Հայաստանի անհապաղ և ամբողջական ապաօկուպացման հարցը լուծելու, խաղաղության ծաղր են: Արցախի դիտարկումը՝ առանց նրա ժողովրդին սպառնացող իրական, շոշափելի, գոյաբանական սպառնալիքի անդրադառնալու, նախերգանքն է այն զանգվածային հանցագործություններին օժանդակման և աջակցման ակտի, որն Ադրբեջանը պատրաստ է իրականացնել։ Նրանք բավականին նախազգուշական նշաններ են տալիս նման միտումների համար», - եզրափակել է Մնացականյանը։

"Беларусь превратила ОДКБ в организацию по безопасности Азербайджана": экс-глава МИД Армении жестко раскритиковал Лукашенко 11/02/2022   15:17  |  Лента новостей
Бывший министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян в своем микроблоге в Twitter высказался касательно позиции ОДКБ относительно вторжения Азербайджана на суверенную территорию Армении, а также коснулся судьбы Арцаха.
В частности, Мнацаканян отреагировал на высказывания президента Беларуси Александра Лукашенко на прошедшей  28 октября внеочередной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ
“OДКБ для своих членов –  это все, что угодно, но только не коллективная безопасность. Беларусь открыто превращает ее в Организацию коллективной безопасности Азербайджана. Ирония ситуации с Беларусью заключается в том, что, хотя они являются союзниками в ОДКБ, они также являются членами Движения неприсоединения. Ну и шутка!” - написал Мнацаканян.
Продолжая тему, экс-глава МИД Армении добавил, что "глупые суждения и эмоциональные порывы белорусского деспота опасны тем, что он стремится опустить остальных до своего уровня и поддеть их за счет своего опыта".
“Конечно, он предпочитает видеть в своем кругу “нашего человека” из Азербайджана. Диктаторы мира, объединяйтесь!” — написал дипломат.
Мнацаканян подчеркнул, что факт остается фактом - суверенная территория члена ОДКБ Армении остается оккупированной Азербайджаном.
“Любые мирные переговоры без решения вопроса о немедленной и полной деоккупации Армении являются насмешкой над миром. Обсуждения по Арцаху без учета реальной, ощутимой, экзистенциальной угрозы его народу являются прелюдией к акту пособничества и подстрекательства к массовым преступлениям, которые Азербайджан готов совершить. Они подали достаточно предупреждающих знаков для таких тенденций”, - резюмировал экс-глава МИД Армении.