Սպառնալիքների եւ հարկադրանքի քաղաքականությունը մեզ համար անընդունելի է. Ալեն Սիմոնյանը ելույթ է ունեցել ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում 10/28/2022   12:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը հավատարիմ է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում և ԱՊՀ ամբողջ տարածքում երկարաժամկետ և արդար խաղաղության հաստատմանը. ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում հայտարարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Ուրախ եմ ելույթ ունենալ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 54-րդ լիագումար նիստում:
Այսօր մեր հանդիպումն ընթանում է աշխարհաքաղաքական բարդագույն գործընթացների շրջանում: Ես առաջին անգամ եմ ելույթ ունենում ԱՊՀ ՄԽՎ վեհաժողովի լիագումար նիստում եւ կնախընտրեի խոսել խաղաղության եւ համագործակցության մասին, սակայն այսօրվա իրողություններն այնպիսին են, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի եւ միջազգային հանրության ջանքերը տապալվում են Բաքվի ռազմատենչ հռետորաբանությամբ եւ ռազմական գործողություններով: Ինչպես բոլորդ արդեն գիտեք, 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքը եւ հրադադարի ռեժիմը, լայնածավալ զինված ագրեսիա են ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ: Ադրբեջանի հարձակողական գործողությունների արդյունքում հայկական կողմն ունի հարյուրավոր զոհեր, վիրավորներ, անհետ կորածներ եւ ռազմագերիներ, ինչպես նաեւ կան մի քանի հազար տեղահանվածներ: Ունենք զոհեր խաղաղ բնակչության շրջանում, զգալի վնաս է հասցվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին: Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի որոշ հատվածներ օկուպացված են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից: Այս հարձակումներին նախորդել են ագրեսիայի գործողություններ 2021 թ. մայիսին, հունիսին եւ նոյեմբերին:
Արձանագրվել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում հայ անզեն ռազմագերիների գնդակահարման, բռնության, գերեվարված հայ զինծառայողների մասնատման սարսափելի դեպքեր: Ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում տարածվել են հայ կին զինծառայողների մարմինների նկատմամբ խոշտանգումների եւ անարգանքի լուսանկարներ ու տեսանյութեր: Ցավոք, միջազգային հանրության կողմից դատապարտված այդ հանցագործությունները լայն հավանություն են ստացել ադրբեջանական հասարակությունում: Այս համատեքստում անհրաժեշտ է պատշաճ միջազգային հետաքննություն անցկացնել, իսկ այդ ոճրագործությունները կատարած անձինք պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն: Ցավոք, միջազգային եւ տարածաշրջանային կառույցների կողմից միանշանակ եւ հասցեական արձագանքի բացակայությունը, ի պատասխան իր պարտավորությունների չկատարման, թույլ տվեց Ադրբեջանին շարունակել իր ագրեսիվ քաղաքականությունը:
Հայաստանը հավատարիմ է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում եւ ԱՊՀ ամբողջ տարածքում երկարաժամկետ եւ արդար խաղաղության հաստատմանը. սպառնալիքների եւ հարկադրանքի քաղաքականությունը մեզ համար անընդունելի է: Արդյունավետ բանակցային գործընթացի համար անհրաժեշտ են կոնկրետ գործողություններ, այն է՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերումը, հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանումը եւ բոլոր հայ ռազմագերիների ու պահվող այլ անձանց անհապաղ ազատ արձակումը: Ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ մենք դիմել ենք ՀԱՊԿ-ին՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի 4-րդ հոդվածի դրույթներին համապատասխան Հայաստանին անհրաժեշտ, այդ թվում՝ ռազմական օգնություն տրամադրելու խնդրանքով: Մեր դիմումին ի պատասխան՝ գումարվել է Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նստաշրջան, որի արդյունքում Հայաստան առաքելություն է ուղարկվել՝ տեղում իրավիճակի մշտադիտարկման եւ ուսումնասիրման համար: Առաքելությունն արդեն ավարտել է իր աշխատանքը եւ ներկայացրել եզրակացություններ ու առաջարկություններ:
Հատուկ կարեւորություն ենք տալիս սահմանային իրավիճակի մոնիթորինգի եւ վերահսկման միջազգային մեխանիզմների ներդրմանը՝ նոր ագրեսիաները կանխելու նպատակով: Այս տարվա հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Հայաստան է ժամանել ԵՄ քաղաքացիական մոնիթորինգի առաքելության տեխնիկական խումբը:
ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի համապատասխան փաստաթղթերի հիման վրա եւ Հայաստանի խնդրանքով որոշում է կայացվել հայ-ադրբեջանական սահման ուղարկել ԵԱՀԿ դիտորդներ (Հայաստանի Հանրապետության կարիքների գնահատման ԵԱՀԿ առաքելություն):
Գործընկերնե՛ր, կցանկանայի նաեւ նշել մեր սկզբունքային դիրքորոշումն Ադրբեջանի հետ սահմանի դելիմիտացիայի եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերում: Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ ձգտում ենք հարաբերություններ հաստատել տարածաշրջանում գործընկերության հիման վրա: Եվ կարծում ենք, որ սահմանի սահմանազատման եւ հետագա սահմանագծման աշխատանքները պետք է հիմնվեն ԱՊՀ հիմնարար փաստաթղթերի վրա, որոնց համաձայն խորհրդային հանրապետությունների նախկին վարչական սահմանները պետական սահմաններ են դարձել արդեն անկախ երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Հայաստանը պատրաստ է բացել եղածը եւ նոր կոմունիկացիաներ կառուցել՝ համաձայն այն երկրների ազգային օրենսդրության, որոնց տարածքով դրանք անցնում են:
Ադրբեջանը մշտապես խոսում է ինչ-որ միջանցքի մասին, որի մասին նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ ոչ մի խոսք չկա: «Միջանցք» բառը հիշատակվում է բացառապես Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ հայտարարության մեջ՝ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության ապահովման համատեքստում եւ որեւէ առնչություն չունի տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման թեմայի հետ, եւ այդ պայմանավորվածությունների բոլոր զուգահեռները համարում ենք մանիպուլյացիա:
Առավել եւս, որ Հայաստանի փոխվարչապետերի նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խումբը եւ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության փոխնախագահը որոշել են, որ վերակառուցված եւ կառուցվող տրանսպորտային ենթակառուցվածքի օբյեկտները պետք է գործեն այն երկրների լիակատար ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են: Ցավոք, 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տեքստի մանիպուլյացիան վերածվել է Ադրբեջանի քաղաքականության, եւ դա արտացոլվում է նրանում, որ հակառակ այն փաստին, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի եւ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի ստորագրած հայտարարության մեջ հստակ ամրագրված է Լեռնային Ղարաբաղի գոյությունը, Ադրբեջանը հայտարարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը գոյություն չունի:
Հետպատերազմյան շրջանում Ադրբեջանը գերիների ազատ արձակումը կապում էր ականապատ դաշտերի քարտեզների տրամադրման հետ, այն դեպքում, երբ եռակողմ հայտարարությունից բխող պարտավորությունը բոլոր գերիների փոխանակումն էր: Հայաստանը կատարել է ռազմագերիներին «բոլորին բոլորի դիմաց» սկզբունքով հանձնելու իր պարտավորությունները եւ որպես մարդասիրական ժեստ Ադրբեջանին է տրամադրել ականապատ դաշտերի բոլոր քարտեզները: Եվ հիմա վերջին ագրեսիայից հետո ադրբեջանական կողմը, չնայած համապատասխան պայմանավորվածության առկայությանը, խոչընդոտում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում միջդիրքային գոտիներում գտնվող զոհվածների մարմինների դուրսբերմանը:
Չափազանց կարեւոր է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմական, մշակութային եւ հոգեւոր ժառանգության պահպանման հարցը:
Պատմության դասերն այնպիսին են, որ հակամարտությունները դրական հետեւանքներ չունեն աշխարհի համար: Հարեւան պետությունների հետ հարաբերությունների կարգավորումը Հայաստանի Հանրապետության գերակա խնդիրն է: Եվ մենք ցուցաբերել ենք կամք եւ կառուցողական մոտեցում խնդրահարույց հարցերի փոխընդունելի լուծումներ գտնելու համար: Մենք Ադրբեջանից ակնկալում ենք գործուն քայլեր` խաղաղ բանակցությունների միջոցով տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդման ուղղությամբ:
Շնորհակալություն ուշադրության համար»,- նշել է Սիմոնյանը։
22:09 27/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նիստին
13:41 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի իշխանությունները ռուս գործընկերներին բոլոր հնարավոր միջոցներով ստում են.Ալեն Սիմոնյան (տեսանյութ)
13:01 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի կողմից հրապարակած ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով զոհվածների և անհետ կորածների թիվը շփոթմունքի արդյունք է.խոսնակ

Баку торпедирует усилия Армении и международного сообщества по установлению долгосрочного мира в регионе Южного Кавказа - Симонян 10/28/2022 13:00 | Лента новостей
Председатеь Национального Собрания Армении Ален Симонян выступил на пленарном заседании МПА СНГ. Об этом сообщает пресс-служба парламента. Речь Симоняна, которую приводит пресс-служба НС, публикуем ниже:
“Многоуважаемая Валентина Ивановна,
Уважаемые коллеги, участники заседания!
Рад возможности выступить на 54-м пленарном заседании Межпарламентской Ассамблеи СНГ. Сегодня наша встреча проходит в период сложнейших геополитических процессов. Я впервые выступаю на пленарном заседании Ассамблеи МПА СНГ и предпочел бы говорить о мире и сотрудничестве, однако реалии сегодняшнего дня таковы и, мы с сожалением это констатируем, что усилия Армении и международного сообщества по установлению долгосрочного мира в регионе Южного Кавказа торпедируются воинственной риторикой и военными действиями со стороны Баку. Как Вы все уже знаете, 13 сентября 2022 года вооруженные силы Азербайджана, грубо нарушив международное право и режим прекращения огня, предприняли широкомасштабную вооруженную агрессию против суверенной территории Республики. В результате наступательных действий Азербайджана у армянской стороны сотни жертв, раненых, без вести пропавших и военнопленных, а также несколько тысяч перемещенных лиц. Имеются жертвы среди мирного населения, нанесен значительный ущерб гражданской инфраструктуре. Некоторые участки суверенной территории Армении оккупированы вооруженными силами Азербайджана. Этим нападениям предшествовали акты агрессии в мае, июне и ноябре 2021 года.
Зафиксированы ужасающие случаи расстрела армянских безоружных военнопленных на суверенной территории Армении, насилия, расчленений захваченных в плен армянских военнослужащих. В азербайджанских социальных сетях распространены фото и видео пыток и надругательства над телами армянских женщин-военнослужащих. К сожалению, эти преступления, осужденные международным сообществом, получили широкое одобрение в азербайджанском обществе. В этом контексте необходимо провести надлежащее международное расследование, а лица, совершившие эти злодеяния, должны быть привлечены к ответственности. К сожалению, отсутствие однозначной и адресной реакции со стороны международных и региональных структур в ответ на несоблюдение своих обязательств позволило Азербайджану продолжать свою агрессивную политику.
Армения привержена установлению долгосрочного и справедливого мира в регионе Южного Кавказа и на всем пространстве СНГ, однако политика угроз и принуждения для нас неприемлема. Для результативного переговорного процесса необходимы конкретные действия, а именно вывод азербайджанских войск с суверенной территории Республики Армения, безоговорочное соблюдение режима прекращения огня и незамедлительное освобождение всех армянских военнопленных и других удерживаемых лиц. В связи со сложившейся ситуацией мы обратились в ОДКБ с просьбой о предоставлении Армении необходимой, в том числе военной помощи, в соответствии с положениями Статьи 4 Договора о коллективной безопасности. В ответ на наше обращение была созвана внеочередная сессия Совета коллективной безопасности, по итогам которой в Армению была направлена миссия для мониторинга и изучения обстановки на месте. Миссия уже завершила свою работу и представила выводы и предложения.
Особое значение придаем внедрению международных механизмов мониторинга и контроля пограничной ситуации в целях предотвращения новых агрессий. По итогам договоренностей, достигнутых в Праге 6 октября текущего года, в Армению прибыла техническая группа гражданской мониторинговой миссии ЕС.
На основании соответствующих решений Совета министров ОБСЕ и согласно запросу Армении, принято решение о направлении на армяно-азербайджанскую границу наблюдателей ОБСЕ (Миссия ОБСЕ по оценке потребностей в Республику Армения).
Коллеги, хотел бы также отметить нашу принципиальную позицию по вопросам делимитации границы с Азербайджаном и разблокирования транспортных коммуникаций. Мы не раз заявляли, что стремимся установить отношения на основе партнерства в регионе. И считаем, что работы по делимитации и последующей демаркации границы должны опираться на основополагающие документы СНГ, согласно которым бывшие административные границы советских республик стали государственными границами между уже независимыми странами, в том числе между Арменией и Азербайджаном. Армения готова к открытию имеющихся и строительству новых коммуникаций, в соответствии с национальным законодательством стран, по территории которых они проходят.
Азербайджан постоянно говорит о каком-то коридоре, о котором в Трехстороннем заявлении от 9 ноября нет ни слова. Слово “коридор” упоминается в Заявлении исключительно по отношению Лачинского коридора в контексте обеспечения безопасности Нагорного Карабаха и не имеет никакого отношения к теме разблокировки транспортных связей, и всякие параллели данных договоренностей считаем манипулированием.
Тем более, что трехсторонняя Рабочая группа под председательством вице-премьеров Армении и зампредседателя правительства Российской Федерации определила, что восстановленные и сооружаемые объекты транспортной инфраструктуры должны действовать под полным суверенитетом тех стран, по территории которых они проходят. К сожалению, манипулирование текстом Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года превратилось в политику Азербайджана, и это отражается в том, что вопреки тому факту, что в Заявлении, которое подписали премьер-министр Республики Армения, президент Азербайджанской Республики и президент Российской Федерации, четко зафиксировано существование Нагорного Карабаха, Азербайджан заявляет, что Нагорного Карабаха не существует.
В послевоенный период Азербайджан привязывал освобождение пленных с выдачей карт минных полей, хотя обязательство, вытекающее из Трехстороннего заявления, заключалось в обмене всех пленных. Армения выполнила свои обязательства по передаче военнопленных по принципу «всех на всех», и в качестве гуманитарного жеста предоставила Азербайджану все карты минных полей. И сейчас после последней агрессии азербайджанская сторона, несмотря на наличие соответствующей договоренности, препятствует выводу тел погибших, находящихся в межпозиционных зонах на суверенной территории Армении.
Чрезвычайно важен вопрос сохранения армянского исторического, культурного и духовного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
уроки истории таковы, что конфликты не имеют позитивных последствий для мира. Нормализация отношений с соседними государствами является приоритетной задачей Республики Армения. И мы проявили волю и конструктивный подход для нахождения взаимоприемлемых решений проблемных вопросов. Мы ожидаем от Азербайджана действенных шагов по упрочению мира и стабильности в регионе путем мирных переговоров.