Արցախը կանգնած է գոյաբանական սպառնալիքների առջև. կոչ ենք անում անհապաղ, գործուն և շարունակական քայլեր ձեռնարկել. Արցախի ԱԺ նախագահ 10/11/2022   11:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ողջույնի խոսք է հղել «Արցախի հոգևոր ու մշակութային ժառանգության պաշտպանության խնդիրներն ու վտանգները» խորագրով միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներին։
«Ողջունում ենք բոլորիդ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում և կարևորում «Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պաշտպանության և պահպանության վտանգները» խորագրով միջազգային գիտաժողովի նախաձեռնումն ու կազմակերպումը:
Այսօր Արցախը կանգնած է ոչ միայն մշակութային ժառանգության ոչնչացման վտանգների, այլև գոյաբանական սպառնալիքների առջև։
Բացահայտ ճշմարտություն է, որ Ադրբեջանն իր ձևավորումից ի վեր (1918 թ.) վարել է հակահայ պետական քաղաքականություն, որի հիմքում եղել և շարունակում է մնալ հայ ինքնության և մշակութային արժեքների ոչնչացումը։
Դեռևս 1920-ական թվականներից առկա են Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության միտումնավոր և չքողարկված կերպով անդառնալի վնաս հասցնելու, դրա հիմնահատակ ոչնչացման և յուրացման փաստագրված դեպքեր, որոնք նախադեպ են հանդիսացել 2020 թվականի աշնանային պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդող ամիսներին Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգություն հանդիսացող պատմական հուշարձանների, արվեստի ստեղծագործությունների և պաշտամունքի վայրերի, ինչպես նաև Հայրենական Մեծ պատերազմի ու Արցախյան 1-ին պատերազմի զոհվածների հուշահամալիրների նկատմամբ նոր ուժգնությամբ վայրագությունների:
Դատապարտելի են նաև Ադրբեջանի կողմից հայկական առաքելական եկեղեցիների ալբանականացման հեռահար նպատակով դրանք վերանորոգելու, հայալեզու արձանագրությունները վերացնելու մասին պետական ամենաբարձր մակարդակով արված հայտարարությունները:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ արշավի նպատակը հայկական պատմական հիշողության և մշակութային ներուժի ոչնչացումը և հայկական մշակութային ու հոգևոր ժառանգության յուրացումն է։
Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան գերատեսչությունները բազմիցս ահազանգել են Ադրբեջանի կողմից հայկական հոգևոր և նյութական ժառանգության համակարգված և դիտավորյալ ոչնչացման դեպքերի, հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության յուրացման մասին:
Համոզված ենք, որ այս ահազանգերի արդյունքում միջազգային հանրությունը և միջազգային կառույցները բավարար չափով տեղեկացված են կատարվածի մասին: Դեռևս 2020թ․ արյունոտ աշնան ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության մշակութային ժառանգության թիրախավորումը միջազգային հանրության կողմից արժանացել է համապատասխան դատապարտող գնահատականների:
Այս համատեքստում մեծապես կարևորում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ ՌԴ և Ֆրանսիայի,ԱՄՆ մտահոգություններն Արցախում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության հետագա ճակատագրի շուրջ, գործնական աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամությունը և միջազգային մասնագիտացված կառույցների ներգրավման կարևորության մասին հայտարարությունները: Կարևորում ենք հատկապես ՌԴ կողմից այս հարցի նկատմամբ ընդգծված վերաբերմունքն ու իրականացված գործնական քայլերը:
Մեծապես գնահատում ենք հումանիտար այս խնդրի լուծման շուրջ համընդհանուր պատասխանատվությունը կիսելու ամենաբարձր մակարդակով արված հայտարարությունները:
Վերահաստատում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ աջակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության հնարավորինս արագ իրականացումն Արցախում և հարակից շրջաններում:
Արցախի հարուստ մշակութային և հոգևոր ժառանգությունը համաշխարհային մշակութային և հոգևոր ժառանգության անբաժան մասն է կազմում: Հետևապես, Ադրբեջանի կողմից մշակութային և հոգևոր ժառանգության՝ հանցավոր միտումնավորությամբ ոչնչացումը մարտահրավեր է ողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը:
Միջազգային հանրության՝ Արցախում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության դեմ անհանդուրժողականության դրսևորումների դատապարտման և միջազգային հանրության և կառույցների ուշադրության հրավիրման միջոցը դիտարկում ենք որպես Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախի օկուպացված տարածքներում վտանգված հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության հետագա ոչնչացման կանխման միակ մեխանիզմը:
11:08 05/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր էլ Արցախն ապրում է ծանրագույն ժամանակներ, և կրկին ձեր ուսերին է ծանրացել հայրենի հողում հայապահպանության կամքի ամրապնդումը սերունդների մեջ. ԱՀ ԱԺ նախագահի ուղերձը՝ Ուսուցչի օրվա առթիվ
13:43 21/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀամազգային իղձերի հանգուցալուծումների մարտավարություններում հայ ժողովուրդը պետք է շարունակի մնալ միասնական, միակամ ու միաբան. Արթուր Թովմասյան
00:34 15/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք մեր պատմությունը անարժան կերպով փակելու բարոյական իրավունք չունենք. ԱՀ ԱԺ նախագահ
17:59 10/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ նախագահը ցավակցություն է հայտնել ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանի եղբոր մահվան կապակցությամբ
17:03 10/09/2022  |  ՄեկնաբանությունԸնդդիմությունը պետք է լինի անկեղծ ու հստակ իր աջակիցների հետ, ներկայացնելով, թե ո՞վ և ի՞նչ թիմով է փոխարինելու նիկոլին՝ սա է ըննդիմության օրհասական խնդիրը․Թովմասյան
12:10 01/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի կրթօջախներում այսօր հնչում են առաջին զանգի ղողանջները՝ վկայելով արցախցու՝ Հայրենիքն ապրեցնելու անդրդվելի կամքի մասին.Արթուր Թովմասյան
12:33 13/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ցավակցություն է հայտնել
19:37 23/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ուղերձ է հղել ՀՀ Ազգային Ժողովի պատգամավորներին

Сегодня Арцах стоит перед экзистенциальной угрозой - спикер парламента 10/11/2022   15:29  |  Лента новостей
Очевидно, что целью агрессивной кампании Азербайджана является уничтожение армянской исторической памяти и культурного потенциала, а также присвоение армянского культурного и духовного наследия, заявил в своем приветственном слове председатель НС Республики Арцах Артур Товмасян участникам международной конференции «Проблемы и риски защиты духовного и культурного наследия Арцаха». Полный текст заявления Товмасяна, которое приводит пресс-служба парламента Арцаха, публикуем ниже:
«Предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Вртанес Абрамян,
Руководитель центра проповедничества Первопрестольного Святого Эчмиадзина Отец Гарегин Амбарцумян,
Уважаемые сопредседатели, члены, участники конференции, присутствующие!
Прежде всего, хочу выразить особую благодарность Тимуру Айтиберову и Владимиру Бесолову за то, что сегодня они находятся на этой святой земле.
Приветствуем всех в Национальном собрании Республики Арцах и придаем особую важность инициативе и организации международной конференции «Проблемы и риски защиты духовного и культурного наследия Арцаха».
Сегодня Арцах стоит не только перед опасностью уничтожения культурного наследия, но и перед экзистенциальной угрозой.
Очевидной истиной является то, что с момента своего образования (1918 г.) Азербайджан проводил антиармянскую государственную политику, в основе которой было и остается уничтожение армянской идентичности и культурных ценностей.
Еще с 1920-х годов имеются задокументированные случаи умышленного и преднамеренного нанесения Азербайджаном необратимого ущерба армянскому культурному и духовному наследию, его уничтожения и присвоения, что стало прецедентом новых зверств в отношении исторических памятников, произведений искусства и культовых мест, являющихся армянским культурным и духовным наследием, во время осенней войны 2020 года и в последующие месяцы на перешедших под контроль Азербайджана территориях, а также мемориалов погибшим воинам в Великой Отечественной и первой Арцахской войнах.
Осуждения заслуживают также и сделанные Азербайджаном на высшем государственном уровне заявления о восстановлении армянских апостольских церквей с долгосрочной целью албанизации и уничтожении армянских надписей.
Очевидно, что целью агрессивной кампании Азербайджана является уничтожение армянской исторической памяти и культурного потенциала, а также присвоение армянского культурного и духовного наследия.
Соответствующие ведомства Республики Арцах и Республики Армения неоднократно предупреждали о случаях систематического и преднамеренного уничтожения Азербайджаном армянского духовного и материального наследия, присвоения армянского духовного и культурного наследия.
Мы уверены, что в результате этих сигналов международное сообщество и международные структуры в достаточной мере информированы о происходящем. Еще кровавой осенью 2020 года нападения Азербайджана на культурное наследие Республики Арцах удостоились соответствующей осуждающей оценки со стороны международного сообщества.
В этом контексте придаем большое значение озабоченности стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - России и Франции, а также США относительно дальнейшей судьбы армянского культурного и духовного наследия в Арцахе, готовности оказать практическую поддержку, а также заявлениям о важности привлечения специализированных международных структур. Мы придаем важность особому отношению РФ относительно данного вопроса и осуществленным практическим шагам.
Мы высоко ценим прозвучавшие на самом высоком уровне заявления о разделении всеобщей ответственности за решение этой гуманитарной проблемы.
Подтверждаем нашу готовность содействовать скорейшей реализации миссии ЮНЕСКО по сбору фактов в Республике Арцах и прилегающих районах.
Богатое культурное и духовное наследие Республики Арцах является неотъемлемой частью мирового культурного и духовного наследия. Следовательно, преступное уничтожение Азербайджаном культурного и духовного наследия является вызовом всему цивилизованному миру.
Средства осуждения проявлений нетерпимости к армянскому культурному и духовному наследию в Арцахе и привлечения внимания международного сообщества и структур рассматриваем как единственный механизм предотвращения дальнейшего уничтожения армянского духовного и культурного наследия, находящегося под угрозой на территориях Арцаха, оккупированных вследствие азербайджанской агрессии против Республики Арцах.
Ожидаем превентивных действий в рамках соответствующих правовых норм международного права.
Призываем незамедлительно, действенно и последовательно предпринять шаги по разработке эффективных механизмов, способствующих выполнению Азербайджаном международных правовых обязательств по сохранению культурного наследия других народов.
Урегулирование конфликта, продолжительный и стабильный мир в регионе невозможны без сохранения армянского культурного и духовного наследия на оккупированных Азербайджаном и фактически оказавшихся под контролем Азербайджана территориях, в том числе организации всеми возможными способами мониторинга для предотвращения действий, осуществляемых с целью этнической чистки армян.
Уважаемые участники конференции!
Живя на священной земле, наш народ доказывает миру, что Арцах есть, Арцах живет, борясь за возможность жить в своей стране, а также за сохранение и защиту культурного наследия.
Вновь приветствуя участников конференции, желаю плодотворной работы.
Благодарю».
16:11 10/10/2022  |  Лента новостейМы не позволим реализовать антинациональный план по сдаче Арцаха Азербайджану - депутат
09:42 06/10/2022  |  Лента новостей"Не армяне Нагорного Карабаха, а граждане Республики Арцах": официальный Степанакерт о допустимых терминах