Ադրբեջանցիները ստեղծել են հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգված ու մասնատված մարմինների լուսանկարների Sticker-ներ.Թաթոյան 09/19/2022   15:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Տելեգրամ» սոցիալական ցանցի ադրբեջանական տիրույթում չաթ բոթերի միջոցով ստեղծվել են հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգված ու մասնատված մարմինների լուսանկարների Sticker-ներ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը և հավելում.
«Ստիկերները ստեղծվել են 2022 սեպտեմբերի 14-ին, բայց մենք այն հայտնաբերել ենք սեպտեմբերի 18-ին։ Ստեղծվելուց անմիջապես հետո դրանք դարձել են լայն հասանելի՝ ցանկացած անձի հնարավորություն տալով բեռնել և օգտագործել հաղորդակցության ժամանակ։
Մենք արձանագրել ենք 119 լուսանկար, այսինքն՝ 119 sticker, որը 5 օրում ունեցել է առավել, քան 20,000 ներբեռնում: Այսինքն՝ 20,000 ադրբեջանական օգտատեր ընդամենը 5 օրվա ընթացքում ներբեռնել է լուսանկարները Տելեգրամի իր հաշվին: Մեզ աջակցող մասնագետի ջանքերով՝ այդ հնարավորությունը Տելեգրամը փակել է, բայց ակնհայտ է, որ այս նոր գործիքն ադրբեջանական հարթակներն օգտագործելու են հայ հասարակությանն ահաբեկելու, ծաղրելու նպատակով:
Sticker-ներում օգտագործվել են վայրագությունների լուսանկարներ, որոնք տեղի են ունեցել ինչպես արցախյան 44-օրյա պատերազմ, այնպես էլ 2022թ. սեպտեմբերի 13-15-ը Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի ժամանակ:
Մեր ուսումնասիրությունը վկայում է, որ ադրբեջանական օգտատերերը, որոնք ներբեռնել են այդ լուսանկարները, մեծ ցնծությամբ են ընդունել հայ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց խոշտանգումների, մարմինների մասնատումների լուսանկարները՝ դրանք առօրյա հաղորդակցության, տարբեր քննարկումների ժամանակ օգտագործելու հնարավորության համար:
Այս հանցավոր արարքը ևս մեկ ապացույց է, որ ադրբեջանական իշխանությունների կողմից տասնամյակներով հովանավորվող հայատյացության քաղաքականությունը խորն արմատավորվել է ադրբեջանական հասարակությունում և ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հնչող խաղաղասիրության կոչերն ուղղակի շղարշ են միջազգային հանրության աչքերի համար, որով թաքցնում են իրենց իրական մտադրությունները»։
14:50 14/09/2022  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի զինված ուժերն այսօր ընդլայնել են հրետակոծության աշխարհագրությունը. Արման Թաթոյան
23:55 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում տարվող` ադրբեջանական խախտումները թաքցնելու քաղաքականությունն է նաև նպաստել Ադրբեջանի այսօրվա սանձարձակ հանցավոր արարքներին. Թաթոյան
13:10 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի Սյունիքի մարզի Վերիշեն գյուղի խաղաղ բնակչի տունն է, որ ավերվել է այս գիշերվա ադրբեջանական թիրախային զինված հարձակման հետևանքով.Թաթոյան(տեսանյութ)
14:35 02/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀանուն մեր հերոսների արյան, վաղվա պաշտպանված օրվա, մեր երեխաների իրավունքների՝ չպետք է կանգ առնենք արցախահայության իրավունքների պաշտպանության հարցում.Թաթոյան
18:18 21/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Վեհափառի օրհնությամբ աշխարհի կրոնական առաջնորդներին ներկայացրեցինք ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունը»․ Թաթոյան

Азербайджанцы создали стикеры из фотографий тел армянских военнослужащих и мирных жителей, подвергшихся пыткам 09/19/2022   15:29  |  Лента новостей
В азербайджанских платформах социальной сети «Телеграм» с помощью чат-ботов созданы стикеры (sticker) из фотографий тел армянских военнослужащих и мирных жителей, которых подвергли пыткам и расчленили. Об этом сообщил бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
"Эти стикеры были созданы 14 сентября 2022г.; мы их обнаружили 18 сентября. Потом эти стикеры были загружены в Телеграм так, чтобы пользователи могли скачать и использовать их во время общения. Мы обнаружили 119 фотографий, то есть 119 стикеров, которые за 5 дней скачали более 20 000 раз. Получается, 20 000 азербайджанских пользователей только за 5 дней загрузили фотографии или стикеры в свои Telegram-аккаунты", - написал Татоян.
Усилиями нашего специалиста эта возможность в Телеграме заблокирована, но очевидно, что азербайджанские страницы будут использовать этот новый инструмент, чтобы терроризировать и причинять страдания армянскому обществу, отметил он.
"В стикерах использованы фотографии зверств, имевших место как в 44-дневной Арцахской войне 2020г., так и уже в ходе военной агрессии 13-15 сентября 2022г. Наше исследование показывает, что азербайджанские пользователи, скачавшие эти фотографии, с большой радостью восприняли фотографии пыток и расчленения армянских солдат и мирных жителей, используя их в общении", - сообщил экс-омбудсмен.
Как указал он, это преступное деяние является еще одним доказательством того, что политика ненависти в отношении армян, десятилетиями поддерживаемая азербайджанскими властями, глубоко укоренилась в азербайджанском обществе, а призывы азербайджанских властей к миру являются всего лишь ширмой для введения международного сообщества в заблуждение, за которой  они скрывают свои настоящие намерения.