Ադրբեջանը ՀՀ որոշակի տարածքի նկատմամբ հսկողություն է սահմանել.Հայաստանը ՀԱՊԿ-ին դիմել է 4-րդ հոդվածի հիման վրա.Փաշինյան 09/14/2022   17:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը ՀՀ որոշակի տարածքի նկատմամբ հսկողություն է սահմանել, այս է պատճառը, որ մենք դիմել ենք ՀԱՊԿ-ին, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը նաև հստակեցրեց, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ին դիմել է 4-րդ հոդվածի հիման վրա, երբ ասվում է, որ անդամ երկրներից մեկի նկատմամբ ագրեսիան համարվում է ագրեսիա մյուս երկրների նկատմամբ.
«Մենք դիմել ենք, խնդրել ենք օգնություն, այդ թվում ռազմական՝ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու ու ՀՀ տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը ապահվելու համար», - ասաց Փաշինյանը։
17:08 14/09/2022  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանական հրետակոծության հետևանքով վիրավորում է ստացել վեց քաղաքացիական անձ․ ԱՆ

Пашинян сообщил, что Армения обратилась в ОДКБ по 4-й статье 09/14/2022   17:43  |  Лента новостей
Наш союзник Российская Федерация и ОДКБ, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе правительственного часа в парламенте.
Он сообщил, что Армения обратилась к ОДКБ по четвертой статье, которая предусматривает восстановление территориальной целостности РА и обеспечение вывода вооруженных сил Азербайджана с территории страны.
Пашинян также ответил на вопрос о необходимости введения военного положения в стране. Премьер Армении заявил, что такой необходимости на данный момент нет.
“Проект объявления военного положения с ночи находится на моем столе. Такое решение еще не принято не по той причине, что нет агрессии, а ввиду того, что это очень серьезное решение. Этот вопрос на повестке дня, оценка ситуации в течения дня проводится несколько раз. На данный момент такого решения не принято, что не означает, что его не примут в следующую минуту, в зависимости от конкретной оценки ситуации”, - сказал он.