«Երկու կողմերին» զսպվածության կոչեր հղելու «անատամ» հայտարարությունների ժամանակը չէ. Կալյուրանդը դատապարտել է ՀՀ դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան 09/13/2022   14:30  |  Միջազգային լրահոս
Եվրախորհրդարանում Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար, պատգամավոր Մարինա Կալյուրանդը հայտարարություն է տարածել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմական հարձակումների փաստի առնչությամբ։
«Ես խստորոն դատապարտում եմ Ադրբեջանի կողմից նախորդ գիշերվա լայնածավալ ռազմական հարձակումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող բազմաթիվ թիրախների դեմ։ Տեղեկություններ կան ինտենսիվ հրետակոծությունների և անօդաչու թռչող սարքերով հարձակումների մասին, որոնք թիրախավորել են Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Գեղարքունիքի հայկական բնակավայրերը՝ պատճառ դառնալով դեռևս անհայտ թվով զոհերի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նշել է Կալյուրանդը՝ ընդգծելով, որ այս նոր ագրեսիան շարունակությունն է մարտին և օգոստոսին Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումների, որոնց ժամանակ ադրբեջանական կողմն օգտվել էր ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ պայմանավորված համաշխարհային և տարածաշրջանային իրադրությունից։
«Կոչ եմ անում միջազգային հանրությանն ու մասնավորապես Եվրամիությանը հստակորեն կերպով պատասխանել այս անընդունելի ուժի կիրառմանը։ Սա «երկու կողմերին» զսպվածության կոչեր հղելու «անատամ» հայտարարությունների ժամանակը չէ։ Ընդամենը երկու շաբաթ առաջ էր, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը Բրյուսելում համաձայնության եկան՝ մեկ ամսվա ընթացքում սկսելու աշխատել խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վրա։ Կոչ եմ անում Բաքվին չվատնել այս պատմական հնարավորությունը և առանց հապաղման վերադառնալ բանակցային սեղան»,- հայտարարել է Կալյուրանդը։
12:32 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀրետակոծության հետևանքով վիրավորում է ստացել քաղաքացիական երեք անձ. ԱՆ
11:49 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲրյուսելյան վերջին հանդիպմանը պարզվեց, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է խաղաղության բանակցություններ վարել՝ մեր ներկայացրած սկզբունքների հիման վրա.Փաշինյան
11:27 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահին 49 զոհ ունենք, բայց այդ թիվը վերջնական չէ.Փաշինյան (տեսանյութ)
11:25 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը կիրառել է ականանետային-հրթիռահրետանային միջոցներ, ԱԹՍ-ներ. խոցվել է շտապօգնության տարբերանշանը կրող ավտոմեքենան. ՔԿ
10:32 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդը մոտենում է հայկական դիրքերին, այնուհետև, կրելով կորուստներ, ստիպված վերադառնում ելման դիրքեր.ՊՆ-ն տեսանյութ է հրապարակել
10:11 13/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը հավաքագրում է Ադրբեջանի ագրեսիայի ընթացքում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորման ապացույցները

Не время делать «беззубые» заявления и призывы к сдержанности к обеим сторонам: Кальюранд осудила агрессию Азербайджана 09/13/2022   15:09  |  Лента новостей
Глава делегации Европарламента по вопросам отношений с Южным Кавказом, депутат Марина Кальюранд распространила заявление в связи с военным нападением Азербайджана на Республику Армения.
«Я решительно осуждаю крупномасштабное военное нападение Азербайджана на многочисленные пункты на территории Республики Армения, совершенное прошлой ночью. Имеются сообщения об интенсивных обстрелах и атаках БПЛА по армянским населенным пунктам Сюника, Вайоц Дзора, Гегаркуника, ставшие причиной неизвестного пока количества жертв», - приводит «Арменпресс» слова Кальюранд. Она подчеркнула, что эта новая агрессия Баку является продолжением грубых нарушений режима прекращения огня, совершенных азербайджанской стороной в марте и в августе на линии соприкосновения Нагорного Карабаха, которая воспользовалась глобальной и региональной ситуацией, вызванной российско-украинским конфликтом.
«Я призываю международное сообщество и, в частности, Европейский союз четко отреагировать на применение этой неприемлемой силы. Сейчас не время для «беззубых» заявлений, призывающих к сдержанности «с обеих сторон». Всего две недели назад Азербайджан и Армения достигли в Брюсселе договоренности начать работу над текстом мирного соглашения в течение месяца. Я призываю Баку не упустить эту историческую возможность и без промедления вернуться за стол переговоров», - заявила Марина Кальюранд.