Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Իլհամ Ալիևի հետ․Քննարկվել է նաև Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը 09/03/2022   15:29  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ,  մանրամասն քննարկվել է նաև Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքը։
Նշվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության ապահովման, տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի հաստատման համար համակարգված ջանքերի կարևորությունը։
Նշվում է, որ այդ համատեքստում հաստատվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021-ի նոյեմբերի 26-ի հիմնարար եռակողմ պայմանավորվածությունները հետևողականորեն իրականացնելու մտադրությունը։
Ըստ հաղորդագրության՝ Ալիևը Պուտինին տեղեկացրել է օգոստոսի 31-ին Բրյուսելում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ կայացած հանդիպման մասին։
17:20 09/04/2022  |  Միջազգային լրահոսՎլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Իլհամ Ալիևի հետ
17:31 22/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանն ու Ադրբեջանը դառնում են դաշնակիցներ
16:40 22/02/2022  |  Միջազգային լրահոսՊուտինը խոսել է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի կարգավորման մասին
16:32 22/02/2022  |  Միջազգային լրահոսԿրեմլում մեկնարկել է Պուտինի և Ալիևի հանդիպումը
17:12 21/02/2022  |  Միջազգային լրահոսՊուտինն և Ալիևը վաղը դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիր կստորագրեն
16:17 26/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիևը հայտարարել է, թե Հայաստանի հետ եղել է սահմանային փոխհրաձգություն, բայց դա խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին չէ
16:02 26/11/2021  |  Միջազգային լրահոսՄենք դրա համար էլ հավաքվել ենք, որպեսզի տեսնենք, թե ինչ է արվել, և ինչ պետք է անել. Պուտինը՝ Ալիևին
12:39 07/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՎլադիմիր Պուտինը և Ալիևը քննարկել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը

Путин обсудил с Алиевым ситуацию на Южном Кавказе 09/03/2022   15:50  |  Международные новости
“Обстоятельно обсуждена текущая ситуация на Южном Кавказе. Отмечена важность скоординированных усилий по обеспечению стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе и налаживанию экономических и транспортных связей в регионе. В этом контексте подтверждён настрой на последовательную реализацию основополагающих трехсторонних договорённостей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года”, - говорится в сообщении, опубликованном на сайте Кремля.
Отмечается, что Ильхам Алиев информировал о прошедшей 31 августа в Брюсселе встрече с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
“Рассмотрены также некоторые практические вопросы двусторонней повестки дня, в том числе в торгово-экономической, энергетической и гуманитарной областях. Условлено о продолжении контактов”, - говорится в сообщении.
20:10 31/08/2022  |  Лента новостейСтали известны итоги встречи Пашиняна и Алиева в Брюсселе
16:10 31/08/2022  |  Лента новостейРоссия продолжает предметную работу с Ереваном и Баку в целях разблокирования транспортных связей на Южном Кавказе - Захарова
15:36 31/08/2022  |  Лента новостейВ Брюсселе стартовала трехсторонняя встреча Пашиняна, Алиева и Мишеля(ВИДЕО)