Մեղրիում ռուս սահմանապահները մոդուլային հենակետեր են տեղադրել և սահմանային ծառայություն են իրականացնում.Մեղրիի համայնքապետի պարզաբանումը 08/08/2022 13:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Մեղրի խոշորացված համայնքում ռուս սահմանապահների կողմից շուրջ 5 մոդուլային հենակետեր են տեղադրվել, որտեղ ռուսական սահմանապահ զորքերը սահմանային ծառայություն են իրականացնում:«Փաստինֆո»-ին այս մասին հայտնել է Մեղրի համայնքի ղեկավար Բագրատ Զաքարյանը:
Մեզ հետ զրույցում համայնքապետը մանրամասնեց, որ հենակետերից մեկը տեղադրված է Մեղրի-Ագարակ ճանապարհին՝ Արաքսի ափին, մյուսը՝ դեպի Ագարակ գնացող ճանապարհին, հենակետ տեղադրված է նաև Շվանիձոր գնացող ճանապարհին, ևս երկու հենակետ էլ տեղադրված է դեպի գյուղեր գնացող միջհամայնքային ճանապարհներին:
Բագրատ Զաքարյանի հաղորդմամբ՝ Ագարակ-Մեղրի ճանապարհին ռուս սահմանապահները մոդուլային հենակետեր են տեղադրել դեռևս 8-9 ամիս առաջ:
Մեղրի համայնքապետը պարզաբանեց, որ ռուս սահմանապահները ծառայություն են իրականացնում՝ Պետական սահմանի մասին օրենքի համաձայն.
«Ծառայողական անհրաժեշտությունից և իրավիճակից ելնելով՝ ռուս խաղաղապահները կարող են ժամանակ առ ժամանակ դադարեցնել երթևեկությունը ու ստուգումներ իրականացնել, անվտանգության երաշխավորներից մեկն էլ իրենք են հանդիսանում և իրենց ծառայությունն են մատուցում ներկա պահին»,-ասաց Բագրատ Զաքարյանը:

В Мегри прокомментировали информацию о размещении блокпостов российских пограничников 08/08/2022   13:40
Российские пограничники установили около 5 модульных блокпостов в укрупненной общине Мегри, где российские погранвойска несут пограничную службу. Об этом “ФактИнфо” сообщил глава общины Мегри Баграт Закарян.
Глава общины уточнил, что один из блокпостов размещен на дороге Мегри-Агарак, на берегу реки Аракс, а другой – на трассе, ведущей в Агарак. Блокпост размещен также на дороге, ведущей в Шванидзор. Еще два пункта установлены на проселочных дорогах.
По словам Баграта Закаряна, российские пограничники установили блокпосты на дороге Агарак-Мегри еще 8-9 месяцев назад.
Глава общины Мегри пояснил, что российские пограничники несут службу в соответствии с законом "О Государственной границе".
“Исходя из служебной необходимости и сложившейся ситуации, российские пограничники могут время от времени могут останавливать машины и проводить проверки. Одним из гарантов безопасности являются также они, и на данный момент несут свою службу”, - сказал Баграт Закарян.
Глава общины призвал за остальными разъяснениями обратиться к правительству РА.
09:26 08/08/2022  |  Лента новостейВ Минобороны РФ сообщили о нарушении Азербайджаном режима прекращения огня в районе Сотка и ранении солдата