ԼՂ-ում շփման գծի հատման ցանկացած փորձ պետք է կասեցվի Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի կողմից. Նիկոլ Փաշինյան 08/04/2022   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ակնկալում ենք, որ որ շփման գծի հատման ցանկացած փորձ կասեցվի ՌԴ խաղաղպահ զորախմբի կողմից, իսկ շփման գծից ներս գտնվող ադրբեջանական ստորաբաժանումները դուրս բերվեն: Այս մասին կառավարության նիտին հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝անդրադառնալով Արցախում ադրբեջանական վերջին ագրեսիային.
Իր ելույթում նա նշեց, որ ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայությունն ու գործունեություն առանցքային գործոն են արցախահայության անվտանգության ապահովման համար, և մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի ջանքերը՝ մեր տարածաշրջանում անվտանգության ու կայունության ապահովման հարցում.
«2020թ-ի նոյեմբերից ի վեր ԼՂ-ում տեղի ունեցած մի շարք իրադարձություններ՝ այդ թվում վերջին օրերի իրադարձությունները, հայ հանրության շրջանում առաջ են բերում ԼՂում խաղաղապահ օպերացիայի բովանդակության և էության հետ կապված հարցեր;2020թ-ի դեկտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի կողմից Խծաբերդ և Հին թաղեր գյուղերի գրավումը և հայ զինծառայողների գերեվարումը ՌԴ խաղաղպահների ներկայությամբ և թողտվությամբ, 2022թ-ի մարտի 24-ին ԼՂ Փառուխ գյուղի գրավումը՝ կրկին ՌԴ խաղապահների ներկայությամբ, շփման գծի երկայնքով հրադադարի ահագնացող խախտումները, ԼՂ հայությանը ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ ֆիզիկական և հոգեբանորն ահաբեկելու դեպքերը պարզապես անընդունելի են:
Այս պայմաններում խիստ անհրաժեշտ է դառնում ԼՂ-ում խաղապահա օպերացիայի մանրամասների ճշգրտումը, սա անհրաժեշտ է եղել ի սկզբանե, բայց պետք է խոստովանել, որ այս գործընթացին խոչընդոտել է Ադրբեջանը՝ հրաժարվելով ստորագրել ԼՂ-ում խաղաղապահ զորախմբի գործունեության մանդատը, մինչդեռ ՀՀ-ն դա արել է հենց2020թ-ի նոյեմբերին: Ակնկալում ենք, որ երկկողմ ֆորմատով ստորագրված մանդատը գործի իր ամբողջ ծավայով »,-ասաց Փաշինյանը:
Նա նաև շեշտեց, որ անհրաժեշտ է ռուս խաղաղապահներին օժտել ավելի լայն մանդատով:
11:13 04/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ պետդեպը Լեռնային Ղարաբաղում լարվածության անհապաղ թուլացման ու հետագա էսկալացիայից խուսափելու կոչ է արել
10:17 04/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻրադրությունը շփման գծում հարաբերականորեն կայուն է.վիրավորում ստացած զինծառայողներից 4-ի վիճակը գնահատվում է ծանր, որոնցից մեկինը՝ ծայրահեղ ծանր.ՊԲ
18:47 03/08/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկու խնդիր կա՝ վերահսկողության տակ առնել Լաչինի միջանցը և թուլացնել ռազմական ներուժը.փորձագետ

Любые попытки пересечения линии соприкосновения должны пресекаться миротворческим контингентом РФ - Пашинян 08/04/2022   11:48  |  Лента новостей
Армения рассчитывает, что любые попытки пересечения линии соприкосновения будут пресекаться миротворческим контингентом РФ, а  перешедшие линию соприкосновения азербайджанские подразделения будут выведены. Об этом на заседании правительства в четверг заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя последнюю агрессию Баку.
В своем выступлении он отметил, что  присутствие и деятельность  миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе являются ключевым фактором обеспечения безопасности армян Арцаха. "Мы высоко оцениваем усилия России в вопросе обеспечения безопасности и стабильности в нашем регионе", - заявил он.
При этом он указал, что ряд событий, происходящих с ноября 2020 года в Нагорном Карабахе, в том числе недавние события, вызывают среди армянской общественности вопросы, связанные с содержанием и сутью миротворческой операции в Нагорном Карабахе.
"Захват Азербайджаном сел Хцаберд и Хин Тагер и пленение армянских военнослужащих в присутствии и при попустительстве РМК 11 декабря 2020 года. Захват села Парух в Нагорном Карабахе вновь в присутствии российских миротворцев 24 марта 2022 года, продолжающиеся и нарастающие нарушения на линии соприкосновения, случаи физического и морального террора армян Нагорного Карабаха просто неприемлемы", - заявил Пашинян.
По его словам, в сложившихся условиях возникает крайняя необходимость в уточнении деталей миротворческой операции в Нагорном Карабахе.
"Это было необходимо сделать с самого начала, параллельно с размещением российских миротворцев в Нагорном Карабахе, однако надо признаться, что этому процессу препятствовал Азербайджан, отказавшись подписать мандат миротворцев, в то время как Армения это сделала еще в ноябре 2020 года. Рассчитываем на функционирование подписанного в двустороннем формате мандата в полном объеме ", - сказал Пашинян.