Հայաստանը պատրաստ է հենց վաղը ունենալ բաց սահմաններ Թուրքիայի հետ և ունենալ դիվանագիտական հարաբերություններ Թուրքիայի հետ, հենց վաղը. Ռուբեն Ռուբինյան. «Ազատություն» 07/12/2022   17:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսպիսի բարդ գործընթացներում ամենակարևոր բաներից մեկը առաջին պայմանավորվածություններն արագ իրագործելն է: «Ազատության» հետ զրույցում, խոսելով հայ-թուրքական բանակցությունների, ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ու Փաշինյան-Էրդողան հեռախոսազրույցի մասին, ասաց ԱԺ փոխնախագահ, այդ բանակցություններում Երևանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը:
«Եթե դրանք արագ իրագործվում են, դա մեծապես օգնում է վստահության ամրապնդմանը, եթե չեն իրագործվում, հակառակը` շատ խաթարում է այդ վստահությունը», - վստահ է Ռուբինյանը:
Ստորև ներկայացնում ենք հատված հարցազրույցից.
«Ազատություն». - Ինչի՞ վկայությունն է Փաշինյան-Էրդողան երեկվա հեռախոսազրույցը, կանեի՞ք արդյոք պնդում, որ գործընթացն առարկայական փուլ է մտնում:
Ռուբեն Ռուբինյան. - Նախ մի քիչ հետ գնանք, նախորդ, այսինքն` վերջին հանդիպմանը Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցչի և իմ վերջապես հաջողվեց ձեռք բերել առարկայական կոնկրետ պայմանավորվածություններ, այն է` երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորություն ստեղծելը և ուղիղ ավիաբեռնափոխադրումներ իրականացնելու հնարավորություն ստեղծելը: Սրանք, բնականաբար, դրական պայմանավորվածություններ են, բայց այսպիսի բարդ գործընթացներում ամենակարևոր բաներից մեկը առաջին պայմանավորվածություններն արագ իրագործելն է: Եթե դրանք արագ իրագործվում են, դա մեծապես օգնում է վստահության ամրապնդմանը, եթե չեն իրագործվում, հակառակը` շատ խաթարում է այդ վստահությունը: Եվ ես հույս ունեմ, որ շատ արագ այդ պայմանավորվածությունները կիրագործվեն:
«Ազատություն». - Ի՞նչ է նշանակում շատ արագ, այսինքն` առաջիկա ամիսների՞ն, օրերի՞ն:
Ռուբեն Ռուբինյան. - Ես կարծում եմ, որ տրամաբանական կլինի, որ դա տեղի կունենա առաջիկա ամիսներին: Պայմանավորվածությունը քաղաքական մակարդակով ֆիքսված է, հիմա պետք է համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչները երկուստեք արդեն տեխնիկական դետալների շուրջ աշխատեն:
«Ազատություն». - Կա՞ գործընթաց այդպիսի, սկսվե՞լ է:
Ռուբեն Ռուբինյան. - Այս պահին դեռ ոչ, բայց շուտով պետք է սկսվի: Ինչ վերաբերում է երկու երկրների ղեկավարների հեռախոսազանգին, դա նշանակում է այն, ինչ նշանակում է, որ երկար ընդմիջումից հետո Հայաստանի և Թուրքիայի ղեկավարներն ունեցել են հեռախոսազանգ և քննարկել են այն, ինչի մասին խոսվում է տարածված հայտարարության մեջ, այսինքն` քննարկել են ընդհանուր կարգավորման գործընթացը, քննարկել են և կարևորություն են տվել մեր ձեռք բերած պայմանավորվածությունների շուտ իրագործմանը և ընդհանուր այս գործընթացն են քննարկել:
«Ազատություն». - Պարո՛ն Ռուբինյան, կա՞ արդյոք միջնորդ, այդ թվում` այս հեռախոսազանգը կազմակերպելու գործում:
Ռուբեն Ռուբինյան. - Ո՛չ:
«Ազատություն». - Ենթադրաբար նաև երեկվա հեռախոսազրույցը Դուք և Սերդար Քըլըչն եք նախապատրաստել: Դիտարկվո՞ւմ է նաև Հայաստանի և Թուրքիայի առաջնորդների հանդիպում:
Ռուբեն Ռուբինյան. - Այս պահին այդպիսի պայմանավորվածություն չկա:
«Ազատություն». - Պարո՛ն Ռուբինյան, Դուք մեկ անգամ չէ, որ ասել եք` գործընթացի հաջողությունը կախված է Թուրքիայի կառուցողականությունից, քաղաքական կամքից: Դա կա՞:
Ռուբեն Ռուբինյան. - Բնականաբար, ես շարունակում եմ մնալ այդ կարծիքին, և դրան կա մի շատ պարզ բացատրություն` Հայաստանը պատրաստ է հենց վաղը ունենալ բաց սահմաններ Թուրքիայի հետ և ունենալ դիվանագիտական հարաբերություններ Թուրքիայի հետ, հենց վաղը: Եթե դա տեղի չի ունենում վաղը, և եթե Հայաստանը պատրաստ է դրան, դա նշանակում է, որ դրա իրագործումը կախված է Թուրքիայի քաղաքական կամքից այս պահին, որովհետև Հայաստանն ակնհայտորեն այդ քաղաքական կամքն ունի:
«Ազատություն». - Թուրքիայի քաղաքական կամքը չկա:
Ռուբեն Ռուբինյան. - Համենայն դեպս, չկան նախանշաններ պնդելու, որ այսօր երեկոյան սահմանը բացվելու է:
09:34 25/05/2022  |  ՄամուլՌուբեն Ռուբինյանի` Պետրոս Ղազարյանին տրված հարցազրույցը չի հեռարձակվել. «Ժողովուրդ»

Армения готова уже завтра иметь открытую границу и дипотношения с Турцией - Рубинян 07/12/2022   18:03  |  Лента новостей
В таких сложных процессах, как армяно-турецкий диалог, важно, чтобы первые договоренности были быстро реализованы. Такое мнение в интервью Радио Азатутюн высказал специальный представитель Армении на переговорах с Турцией, вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян.
«Если они быстро реализуются, то это в большой степени помогает укреплению доверия. Если же они не реализуются, то, наоборот, доверие подрывается, и я надеюсь, что эти договоренности будут очень быстро реализованы», - заявил Рубинян, говоря о договоренностях по части возможности пересечения гражданами третьих стран сухопутной границы и осуществления прямых грузовых авиаперевозок между Арменией и Турцией, которые были достигнуты на переговорах в Вене 1 июля.
Ниже публикуем отрывок из интервью:
«Азатутюн»: О чем говорит вчерашний телефонный разговор между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом? Вы бы утверждали, что процесс входит в предметную фазу?
Рубен Рубинян: Для начала вернемся немного назад. На моей последней встрече со спецпредставителем Турции наконец-то удалось достичь предметные, конкретные договоренности, а именно: создать возможность для граждан третьих стран пересекать сухопутную границу и создать возможность для осуществления прямых грузовых авиаперевозок. Это, конечно же, позитивные договоренности. Но в подобных сложных процессах одна из самых важных вещей – это быстрая реализация первых договоренностей. Если они быстро реализуются, то это в большой степени помогает укреплению доверия. Если же они не реализуются, то, наоборот, доверие подрывается, и я надеюсь, что эти договоренности будут очень быстро реализованы.
«Азатутюн»: Что означает «очень быстро»? В течение месяцев, дней?
Рубен Рубинян: Полагаю, что было бы логичным, если это произошло в ближайшие месяцы. Договоренность на политическом уровне зафиксирована, и сейчас нужно, чтобы представители соответствующих ведомств с обеих сторон работали над техническими деталями.
«Азатутюн»: Есть такой двухсторонний процесс? Он начался?
Рубен Рубинян: На данный момент пока нет, но вскоре он должен начаться. Что касается телефонного разговора между руководителями двух стран, то он означает то, что означает: что после долгого перерыва между руководителями Армении и Турции был телефонный звонок, и они обсудили то, о чем говорится в распространенном заявлении, то есть, они обсудили общий процесс урегулирования, обсудили и придали важность скорой реализации достигнутых нами договоренностей и обсудили общий процесс.
«Азатутюн»: Г-н Рубинян, есть ли посредник, в том числе в деле организации этого телефонного звонка?
Рубен Рубинян: Нет.
«Азатутюн»: Предположительно, вчерашнюю телефонную беседу [Пашинян-Эрдоган] также подготовили Вы и Сердар Кылыч. Рассматривается ли возможность встречи лидеров Армении и Турции?
Рубен Рубинян: На данный момент такой договоренности нет.
«Азатутюн»: Г-н Рубинян, Вы не раз заявляли, что успех процесса зависит от конструктивности и политической воли Турции. Есть такое?
Рубен Рубинян: Естественно, я продолжаю придерживаться этого мнения. И этому есть очень простое объяснение: Армения готова уже завтра иметь открытую границу и дипломатические отношения с Турцией, уже завтра. Если Армения готова к этому, но этого не происходит, то это означает, что реализация этого на данный момент зависит от политической воли Турции, потому что у Армении очевидным образом такая политическая воля есть.
«Азатутюн»: А у Турции политической воли нет…
Рубен Рубинян: Во всяком случае, нет признаков того, чтобы утверждать, что сегодня вечером граница откроется.