Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ ոստիկանների կողմից բռնություն գործադրելու վերաբերյալ գործը «անհետացել» է՝ ՀԿԿ-ից ՔԿ տեղափոխվելու ճանապարհին (տեսանյութ) 07/08/2022   15:33  |  Մեկնաբանություն
Ոստիկանության ծառայողների կողմից ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու վերաբերյալ քրեական գործն անհետացել է. շուրջ երկու շաբաթ առաջ դուրս է եկել Հակակոռուպցիոն կոմիտեից՝ Քննչական կոմիտե տեղափոխվելու համար ու «անհետացել»։
Հիշեցնենք, որ պատգամավորը բռնության էր ենթարկվել կարմիր բերետավորների կողմից՝ Ֆրանսիայի հրապարակին հարող տարածքում՝ մայիսի 18-ին։
Տեսախցիկները ֆիքսել են, թե ինչպես են բերետավորները՝ մոտ 10 հոգի, հարձակվում Ա. Մինասյանի վրա ու քաշքշելով, հրմշտելով նստեցնում ոստիկանական մեքենան, այնուհետեւ մոտենում է կոչումով ավելի բարձրը ու նրան հանում մեքենայից։ Քիչ անց ոստիկանների մեկ այլ խումբ կրկին փորձել է նրան բռնության գործադրմամբ նստեցնել ոստիկանական մեկ այլ միկրոավտոբուս ու կրկին կոչումով ավագը նրան ազատ է արձակել։ Դեպքի առնչությամբ ոստիկանությունում ծառայողական քննություն է նշանակվել, իսկ փաստաբան Վահե Գրիգորյանը հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պահանջելով հարուցել քրեական գործ։
Ներկայացված հաղորդումը ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու, որի արդյունքներով որոշում է կայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով քրեական գործ հարուցելու մասին, գործի շրջանակներում Արծվիկ Մինասյանը տուժող է ճանաչվել։
«Փաստինֆո»-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեից դեռևս հունիսի 27-ին տեղեկացրել են, որ հարուցված քրեական գործը Հակակոռուպցիոն կոմիտեից, ըստ քննչական ենթակայության, տեղափոխվել է այլ նախաքննական մարմին՝ հետագա քննությունը շարունակելու նպատակով։
Մեր աղբյուրները տեղեկացրել էին, որ քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղից, սակայն արդեն երկու շաբաթ է՝ նույնիսկ չեն կարողանում «պարզել»՝ քրեական գործն, ի վերջո, ստացել են, թե ոչ։ Այսպես, ՔԿ-ից առանց որևէ հոդաբաշխ բացատրության նախ նշել էին, որ քրեական գործը Երևան քաղաքի վարչությունում չէ, իսկ հետագայում արդեն ընդհանրապես հրաժարվում են բանավոր հարցմանը պատասխանել՝ խիստ «բարդ» հարցին պատասխանելու համար պահանջելով գրավոր հարցում։
Ակներեւ է, որ քննչական մարմինները փորձում են ոստիկանների հանցագործությունն իրենց հովանու տակ վերցնել, լռեցնել, ապա նաեւ ջրել գործը, ինչը կատարվում է դատախազության լուռ համաձայնությամբ ու թողտվությամբ։
18:09 06/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանը վերաորակել է Արծվիկ Մինասյանի քրոջ որդու մեղադրանքը և ազատել նրան տուգանքի վճարումից
18:29 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍա դատավոր Կարեն Բիշարյանի համար կրեդիտ էր՝ Վճռաբեկ դատարանի դատավոր նշանակվելու համար. Մինասյան
17:58 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավոր Կարեն Բիշարյանը մերժեց Արծվիկ Մինասյանի և Հակոբ Մարտիրոսյանի բողոքը. Փաշինյանի դեմ քրգործ չի հարուցվի
13:38 28/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի դեմ քրեական գործ պետք է հարուցվի պետական դավաճանության համար. դատական նիստը՝ ուղիղ
19:44 27/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանների կողմից Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու քրեական գործը Հակակոռուպցիոն կոմիտեից տեղափոխվել է ՔԿ
18:24 27/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանի կողմից կեղծիք է արվել՝ Փաշինյանի վերաբերյալ քրգործի հարուցումը մերժելու հիմքեր ստեղծելու համար
16:36 27/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե Դուք մտածեիք, որ իմ կողմից հանցանք է կատարվել, կդիմեիք իրավապահ մարմիններին. Դատախազը՝ նախկին զինդատախազին
16:23 14/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրծվիկ Մինասյանը տուժող է ճանաչվել
14:40 04/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեկվա անկարգությունների թիվ մեկ կազմակերպիչը ոստիկանության հրամանատարական կազմն է․ Մինասյան

Дело о применении полицейскими силы в отношении депутата НС Армении Арцвика Минасяна “исчезло” по дороге из АКК в СК(ВИДЕО) 07/08/2022   16:12  |  Лента новостей
Уголовное дело по факту применения полицейскими силы в отношении депутата парламента РА от фракции "Армения", члена АРФ "Дашнакцутюн" Арцвика Минасяна исчезло по дороге из Антикоррупционного комитета, откуда оно вышло примерно две недели назад, в Следственный комитет.
Напомним, депутат подвергся нападению со стороны “красноберетников” на прилегающей к площади Франции территории. Инцидент произошел 18 мая.
Видеокамеры зафиксировали, как около 10 полицейских в красных беретах нападают на Минасяна и заталкивают его в полицейскую машину. Затем подходит другой сотрудник полиции рангом выше и выводит его из автомобиля. Спустя некоторое время другая группа полицейских вновь попыталась силой усадить его в другой полицейский микроавтобус, и снова сотрудник полиции рангом выше вызволил его оттуда. В связи с инцидентом в полиции было назначено служебное расследование. А адвокат Ваге Григорян подал в Генпрокуратуру заявление с требованием возбудить уголовное дело.
Генпрокуратура РА направила заявление в Антикоррупционный комитет для подготовки материалов в уголовно-процессуальном порядке, по итогам которой было принято решение о возбуждении уголовного дела по части 2 статьи 309 УК РА. В рамках дела Арцвик Минасян был признан потерпевшим.
Еще 27 июня “ФактИнфо” в Антикоррупционном комитете сообщили, что уголовное дело из АКК по подследственности было передано другому органу предварительного следствия для производства дальнейшего расследования.
Как сообщили источники агентства, уголовное дело было направлено в Следственный комитет, где, однако, уже две недели не могут “выяснить”, поступило ли к ним дело или нет. Так, в СК без внятного объяснения сначала указали, что уголовное дело не находится в управлении по Еревану, а затем и вовсе отказались от ответа на устный запрос, потребовав письменного запроса для ответа на весьма “сложный” вопрос.
Очевидно, что следственные органы пытаются взять  дело о преступлении с участием полицейских под свое крыло, а затем замять его, что происходит при молчаливом согласии и попустительстве Прокуратуры.