Իրանն անընդունելի է համարում տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության որևէ փորձ. Ալի Շամխանինը՝ Նիկոլ Փաշինյանին 07/07/2022   19:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանիի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի ամուլի ծառայությունից։
Վարչապետը ողջունել է պարոն Շամխանիի այցը Հայաստան և կարևորել Իրանի հետ բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը: «Բարձր մակարդակի փոխայցելությունները կարևոր են այդ խնդիրը լուծելու համար: Ուրախ եմ արձանագրել, որ Իրանի նախագահ պարոն Ռայիսիի հետ մեզ հաջողվել է շատ լավ աշխատանքային մթնոլորտ ձևավորել: Ուրախ եմ տեսնել, որ մեր մյուս գործընկերների միջև ևս աշխատանքային լավ հարաբերություններ կան, ինչը հարիր է երկու հարևան ու բարեկամ պետություններին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ օրակարգային հարցերի համատեքստում պարոն Շամխանիի այցը կլինի արդյունավետ:
ԻԻՀ ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և վարչապետ Փաշինյանին փոխանցել Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ջերմ ողջույնները: Ալի Շամխանին նշել է, որ Իրանը ևս շահագրգիռ է զարգացնելու և ամրապնդելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում: Այս համատեքստում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկոմ համագործակցության օրակարգային մի շարք հարցերի:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ: Ալի Շամխանին ընդգծել է, որ Իրանն անընդունելի է համարում տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխության որևէ փորձ և նշել, որ իր երկիրը ևս սատարում է ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացին՝ պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանման շրջանակում:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ տարբեր ուղղություններով հայ-իրանական համագործակցության զարգացման հիմքը տնտեսական կապերի ամրապնդումն է: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը և Ալի Շամխանին կարևորել են առևտրաշրջանառության, ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի, արդյունաբերության և այլ ոլորտներում առկա փոխգործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը: Կողմերը քննարկել են ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերն ու նախագծերը:
Վարչապետ Փաշինյանը խնդրել է իր ջերմ ողջույնները ևս փոխանցել ինչպես նախագահ Ռայիսիին, այնպես էլ Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեիին:
12:27 07/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է չխուսափել ապամոնտաժել ապօրինի տեղադրված խաչերն ու խաչքարերը․ Փաշինյան
11:55 07/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պատմության մեջ առաջին անգամ նոր գյուղ ենք կառուցելու 21 դարի ստանդարտներով. Փաշինյան
11:41 07/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ6 ամսով արգելվում է որոշ ապրանքատեսակների արտահանումը ՀՀ-ից
11:24 07/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀանձնարարում եմ աշխատել կոորդինացված՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների ձեռք բերած պայմանավորվածությունները հնարավորինս շուտ իրագործելու համար․ վարչապետ (տեսանյութ)
10:20 07/07/2022  |  ՄամուլԱԱԾ-ն ու ոստիկանությունը նախարարություններ չդարձան. Փաշինյանը խաբել է. մաս 44. «Ժողովուրդ»
10:14 07/07/2022  |  ՄամուլԻնչու Փաշինյանը չէր գնացել Բրյուսովի միջոցառմանը. «Հրապարակ»
10:02 07/07/2022  |  ՄամուլՓաշինյանի հետ հանդիպումների ժամանակ յուրայիններին սկսել են «շմոն» անել. «Հրապարակ»

Иран считает неприемлемыми любые попытки изменить геополитическую ситуацию в регионе: Пашинян встретился с Шамхани 07/07/2022   20:02  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с секретарем Высшего совета национальной безопасности Исламской Республики Иран Али Шамхани. Подробности передает пресс-служба главы правительства Армении.
Премьер-министр поприветствовал визит г-на Шамхани в Армению и подчеркнул важность продолжительного развития дружественных и братских отношений с Ираном. “Для решения этой задачи важны взаимные визиты на высоком уровне. Рад констатировать, что нам удалось наладить очень хорошую рабочую атмосферу с президентом Ирана г-ном Раиси. Рад видеть, что между другими нашими коллегами также налажены хорошие рабочие отношения, как и подобает двум соседним и дружественным государствам”, - сказал Никол Пашинян. Премьер-министр выразил уверенность, что визит г-на Шамхани будет эффективным в контексте обсуждения вопросов двусторонней повестки дня.
Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана поблагодарил за прием и передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия президента Ирана Эбрахима Раиси. Али Шамхани отметил, что Иран также заинтересован в развитии и укреплении отношений с Арменией во всех сферах. В данном контексте собеседники коснулись ряда вопросов повестки двустороннего сотрудничества.
Состоялся обмен мнениями по вопросам обеспечения региональной стабильности и безопасности. Али Шамхани подчеркнул, что Иран считает неприемлемыми любые попытки изменить геополитическую ситуацию в регионе, и отметил, что его страна также поддерживает процесс разблокирования инфраструктуры в рамках сохранения территориальной целостности и суверенитета государств.
Собеседники подчеркнули, что основой развития армяно-иранского сотрудничества в различных направлениях является укрепление экономических связей. В этом контексте Никол Пашинян и Али Шамхани подчеркнули важность наращивания существующего взаимодействия в сферах торгового оборота, инфраструктуры, энергетики, промышленности и в других отраслях. Стороны обсудили как текущие, так и представляющие взаимный интерес программы и проекты.
Премьер-министр Пашинян попросил передать теплые приветствия как президенту Раиси, так и Верховному лидеру Исламской революции Аятолле Сейеду Али Хаменеи.