Ուրախ ենք Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից լսել, որ պատրաստ են դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ ու բացել սահմանը.Միրզոյան 06/09/2022   14:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք ուրախ ենք Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները, որ պատրաստ են դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ ու բացել սահմանը: ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը:
« Մյուս կողմից էլ մենք տեսնում ենք տարբեր մոտեցումներ այն առումով, որ թեև Թուրքիան շարունակաբար հայտարարում է, որ այս կարգավորման գործընթացը պետք է տեղի ունենա առանց որևէ նախապայմանի, այնուամենայնիվ մենք պարբերաբար կապ ենք տեսնում Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի և Հայաստան-Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման միջև։ Կապ, որը Թուրքիայի իշխանության ներկայացուցիչներ են փորձում գտնել։ Մենք չենք կարծում, որ սա կառուցողական է։ Այնուամենայնիվ, ընդգծում եմ, ողջունելի է լսել Թուրքիայից հայտարարություններ այն մասին, որ իրենք պատրաստվում են բացել Հայաստանի հետ փակված սահմանը»,- ասաց Միրզոյանը։

Глава МИД Армении приветствует заявления турецкой стороны о готовности открыть границу 06/09/2022 16:07 | Лента новостей
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян приветствует заявления турецкой стороны о готовности открыть границу.
“Мы рады слышать заявления высокопоставленных чиновников Турции о готовности установить дипломатические отношения с Арменией и открыть границу. С другой стороны, хотя Турция заявляет, что этот процесс должен идти без предварительных условий, мы периодически видим связь между процессом нормализации отношений между Арменией и Турцией и процессом урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, связь, которую пытается найти Турция. Мы не считаем это конструктивным", - заявил Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД РФ Сергеем Лавровым в Ереване.