ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ընդունել է ԻԻՀ պատվիրակությանը 06/07/2022   17:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը եւ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը հունիսի 7-ին հանդիպել են Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Աբբաս Մոքթադայի Խորասհանիի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի շրջանակում Հայաստան այցելած պատվիրակության անդամներին, նշել է, որ միջխորհրդարանական ձեւաչափը լավագույն հարթակն է երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի քննարկման համար:
ԱԺ նախագահի տեղակալը տեղեկացրել է, որ հաջորդ շաբաթ նախատեսվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: «Հայաստանի եւ Իրանի համագործակցությունը կարող է լավ օրինակ ծառայել խաղաղության, զարգացման, քաղաքակրթությունների միջեւ երկխոսության օրակարգով առաջնորդվող երկու երկրների համար»,-ասել է Հակոբ Արշակյանը:
2022 թ. նշանավորվում է նաեւ ՀՀ եւ ԻԻՀ միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակով: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ գրեթե բոլոր ոլորտներում առկա է փոխհարաբերությունների բարձր մակարդակ: «Հայաստանն Իրանը դիտարկում է որպես վստահելի գործընկեր եւ լավ հարեւան: Իրանի հետ հարաբերությունները մեզ համար ունեն ռազմավարական նշանակություն»,-ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը: Նա անդրադարձել է ադրբեջանաթուրքական տանդեմի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին: Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը շարունակում է սադրիչ գործողությունները՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ հավակնության անթաքույց դրսեւորումներով, որոնք վտանգում են ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունը եւ խաղաղությունը:
«Տարածաշրջանում լարվածության նվազեցման եւ կայունության հաստատման հարցում Իրանի դերակատարումն ու ներուժն ակնհայտ է, եւ դրա վառ դրսեւորումն է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ ԻԻՀ արտահայտած հստակ հայտարարությունը»,-ասել է Հակոբ Արշակյանը:  Նա նշել է, որ հայ համայնքն Իրանում ակտիվորեն մասնակցում է երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին:
Աբբաս Մոքթադայի Խորասհանին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: «Իրանը մշտապես կարեւորել է երկրների տարածքային ամբողջականությունը: Իրանը մեծ պետություն է եւ հարեւան է մոտավորապես 15 երկրի հետ: Հայաստանը Իրանի համար յուրահատուկ եւ ռազմավարական հարեւան է»,- նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության եւ արտաքին քաղաքականության մշտական հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահը:
Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գեւորգ Պապոյանը երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության հիմքերի ամրապնդման առումով կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որն էական դերակատարում ունի երկու երկրների փոխըմբռնման եւ փոխվստահության գործում: Նա տեղեկացրել է, որ 2022 թ. առաջին հինգ ամիսներին Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ առեւտրաշրջանառությունն ավելացել է շուրջ 40 տոկոսով: Բարեկամական խմբի ղեկավարի դիտարկմամբ՝ առաջիկայում մի քանի խոշոր ծրագրերի իրականացումը կնպաստի ցուցանիշի բարելավմանը:
Հանդիպման ընթացքում, մասնավորապես, քննարկվել են հայ-իրանական առեւտրաշրջանառության զարգացման ու ընդլայնման հնարավորություններին առնչվող հարցեր: Կողմերն անդրադարձել են Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցմանն ու շահագործմանը: Քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մշակութային, զբոսաշրջության, հանքարդյունաբերության, էներգետիկ, արեւային էներգետիկայի, բնապահպանության, ջրային ռեսուրսներին առնչվող ոլորտներում հնարավոր համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
14:04 03/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունները տարածքներ հանձնելու մասին են եղել. հայ ժողովրդին տարիներ շարունակ մոլորության մեջ են գցել. Հակոբ Արշակյան
13:32 03/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունները ստացել են բավարար ձայնով քվեներ, որպեսզի ձևավորեն կառավարություն և ընտրեն նախագահ.Հակոբ Արշակյանն արձագանքում է ընդդիմությանը
18:03 28/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովի հետ
12:27 24/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր տեղի կունենա Ռուբինյանի ու Քըլըչի երկրորդ հանդիպումը. լիահույս ենք՝ Թուրքիան կվերանայի Հայաստանի նկատմամբ վարվող փակ սահմանների քաղաքականությունը. Հակոբ Արշակյան
12:47 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Շուշիի հռչակագիրը» դատապարտող նախագծի քննարկման տապալումը Արշակյանը կապեց «նախկինների» հետ

Роль и потенциал Ирана в снижении напряженности и установлении стабильности в регионе очевидны - вице-спикер НС Армении 06/07/2022   18:02  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян и руководитель группы дружбы Армения-Иран Геворк Папоян 7 июня встретились с делегацией во главе с первым заместителем председателя Постоянной комиссии Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) по вопросам национальной безопасности и внешней политики Аббасом Моктадаи Хорасани. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя членов делегации, посетивших Армению в рамках заседания Совета ПА ОДКБ, А.Аршакян отметил, что межпарламентский формат является наилучшей площадкой для обсуждения вопросов, представляющих взаимный интерес.
Вице-спикер сообщил, что на следующей неделе намечается официальный визит делегации во главе с председателем НС А.Симоняном в ИРИ. “Сотрудничество между Арменией и Ираном может служить хорошим примером для двух стран, руководствующихся повесткой мира, развития и диалога между цивилизациями”, - подчеркнул он.
2022 г. также ознаменован 30-летием установления дипломатических отношений между Арменией и Ираном. Вице-спикер НС отметил, что взаимоотношения между двумя странами находятся на высоком уровне почти во всех сферах. “Армения рассматривает Иран как надежного партнера и хорошего соседа. Отношения с ИРИ имеют для нас стратегическое значение”, - подчеркнул А.Аршакян. Он коснулся ситуации, создавшейся после войны, развязанной турецко-азербайджанским тандемом против Арцаха. По словам вице-спикера, Азербайджан продолжает провокационные действия с неприкрытыми проявлениями посягательств на суверенную территорию РА, которые ставят под угрозу стабильность и мир во всем регионе.
“Роль и потенциал ИРИ в снижении напряженности и установлении стабильности в регионе очевидны, и яркое проявление этого – четко выраженное  заявление Ирана о территориальной целостности Армении”, - отметил А.Аршакян. Он коснулся также активного участия иранской армянской общины в общественно-политической жизни страны.
Аббас Моктадаи Хорасани поблагодарил за теплый прием. “Иран всегда подчеркивал важность территориальной целостности стран. ИРИ – большое государство и соседствует  почти с 15 странами. Армения для Ирана – самобытный   и стратегический сосед”, - заметил первый зампредседателя иранской комиссии.
Руководитель группы дружбы Армения-Иран Г.Папоян подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества с точки зрения укрепления основ взаимовыгодного сотрудничества, которое играет важную роль во взаимопонимании и взаимном доверии между двумя странами. Он сообщил, что за первые пять месяцев текущего года товарооборот между РА и ИРИ увеличился почти на 40%. По словам руководителя группы дружбы, улучшить показатель поможет реализация в ближайшее время нескольких крупных проектов.
В   частности, в ходе встречи обсуждены вопросы развития и расширения армяно-иранского товарооборота. Стороны коснулись строительства и эксплуатации дорожного коридора Север-Юг. Рассмотрены вопросы возможного сотрудничества в сферах культуры, туризма, добычи полезных ископаемых, энергетики, солнечной энергетики, окружающей среды, водных ресурсов.