Այսօր տեղի կունենա Ռուբինյանի ու Քըլըչի երկրորդ հանդիպումը. լիահույս ենք՝ Թուրքիան կվերանայի Հայաստանի նկատմամբ վարվող փակ սահմանների քաղաքականությունը. Հակոբ Արշակյան 02/24/2022   12:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ցանկանում եմ նշել, որ Եվրոպական միության հետ գործընկերության զարգացումը Հայաստանի համար եղել եւ շարունակում է մնալ ՀՀ արտաքին քաղաքականության տիրույթի կարեւոր ուղղություններից մեկը: Այս մասին Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 2-րդ նիստին հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը.
«Կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերն արդի միջազգային հարաբերություններում, մենք մշտապես պատրաստ ենք երկխոսություն ծավալել մեր եվրոպացի գործընկերների հետ խորհրդարանական տարբեր ձեւաչափերում` տարածաշրջանային խնդիրներ քննարկելու եւ դրանց լուծումներին աջակցելու համար: Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Եվրոպական միության հետ արդեն իսկ գոյություն ունեցող սերտ գործընկերության խորացմանն ուղղված ընդհանուր օրակարգի հաստատմանը, ինչն էլ, վստահաբար, կնպաստի տարածաշրջանային կայունությանն ու զարգացմանը:
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի 2021 թվականի մարտի 1-ից գործողության մեջ մտնելը նոր հեռանկարներ է բացել ԵՄ անդամ երկրների հետ համագործակցության նոր ծրագրեր իրականացնելու համար: Կուզենայի մեր անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել Եվրոպական միության կողմից տրամադրվող նշանակալի ֆինանսական աջակցության համար, որն ուղղված է լինելու մի շարք ուղենշային նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Անցյալ տարի տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ազատ ու արդար անցկացմամբ մենք վերահաստատեցինք ժողովրդավարական արժեքներին մեր հավատարմությունը: Վստահեցնում եմ, որ Հայաստանի իշխանություններն առաջնահերթ են համարում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների շարունակականության ապահովման եւ ժողովրդավարական բարեփոխումների անշրջելիության ուղղությամբ:
Նախորդ տարվա իրադարձությունները նոր իրականություն են ստեղծել մեր տարածաշրջանում եւ դրանից դուրս: 2020 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ծանր հետեւանքներն անդառնալի եղան մեզ համար: Այսօր մեր առջեւ կանգնած են անվտանգության մարտահրավերներ: Տարածաշրջանի խաղաղությունը վտանգված է, կայունությունը` փխրուն: Առավել վտանգավոր զարգացում է հանդիսանում ադրբեջանական զինուժի ներթափանցումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը լարված է 2021 թվականի մայիսի 12-ից: Հայաստանի Հանրապետության դեմ ոտնձգությունները հանգեցրել են մարդկային զոհերի եւ լրջորեն վտանգել տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունները, որոնք խաթարում են տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը:
Մեր միջազգային գործընկերներից ակնկալում ենք Ադրբեջանի անօրինական գործողություններին անհապաղ եւ հասցեական արձագանք, այդ թվում` Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցմանը եւ Ադրբեջանի կողմից սահմաններում հրահրող հետագա սրացումներին: Մեր խորին համոզմամբ, ուժի կիրառումը չի կարող նպաստել վստահության ամրապնդման միջոցառումների հաստատմանը, ինչպես նաեւ խաղաղության մթնոլորտին:
Այս առումով կուզենայի իմ շնորհակալությունը հայտնել Եվրոպական խորհրդարանի անդամներին` 44-օրյա պատերազմից հետո սկզբունքային դիրքորոշում ցուցաբերելու համար: Կուզենայի առանձնահատուկ անդրադառնալ հայ ռազմագերիների վերադարձի վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունված բանաձեւի համար, որով Եվրոպական խորհրդարանը պահանջում է հակամարտության ընթացքում եւ դրանից հետո ձերբակալված բոլոր հայ գերիների, ռազմական եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ եւ անվերապահ ազատ արձակումը:
2021թ. մայիսի 19-ին Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում քվեարկության արդյունքներով հաստատվեց նաեւ Թուրքիայի վերաբերյալ բանաձեւ-զեկույցը, որում Եվրոպական միությունը վերահաստատում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչը: Թուրքիային նաեւ կոչ է արվում զերծ մնալ ցանկացած տեսակի հակահայկական քարոզչությունից ու ատելության խոսքից եւ լիարժեքորեն հարգել հայկական մշակույթը պաշտպանելու հանձնառությունը: Զեկույցում մի քանի անդրադարձ է արվում նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում Թուրքիայի ունեցած բացասական դերին: Հաշվետու զեկույցներում ԵՄ կողմը վերահաստատում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչը: Ցավոք սրտի, Հայոց ցեղասպանության չճանաչումը եւ ցեղասպանության ժխտումը բերում են նոր ցեղասպանությունների եւ պատերազմների:
Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսումը, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եւ 2021թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների լիարժեք իրականացումը, դրանց խախտումների հետեւանքների վերացումը, այդ թվում` անվերապահորեն հրադադարի ռեժիմի պահպանումը, ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը, ռազմագերիների եւ քաղաքացիական պատանդների անհապաղ վերադարձը կարող են պայմաններ ստեղծել տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդման համար:
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է հարեւան պետությունների հետ բնականոն հարաբերություններ ունենալը: Մենք կողմնակից ենք եւ ձգտում ենք տարածաշրջանում բաց սահմաններով եւ գործընկերության վրա խարսխված հարաբերություններ հաստատելուն` մշտապես պատրաստ լինելով առողջ ու իրատեսական երկխոսության:
Կուզենայի ձեզ տեղեկացնել, որ իմ գործընկեր, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը, որպես Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ հունվարի 14-ին հանդիպել է Թուրքիայի ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչի հետ: Այսօր, Վիեննայում տեղի կունենա բանագնացների երկրորդ հանդիպումը: Լիահույս ենք, որ Թուրքիան կվերանայի 1993 թվականից ի վեր անկախ Հայաստանի նկատմամբ վարվող փակ սահմանների քաղաքականությունը:
Մենք պատրաստակամ ենք համագործակցության կամուրջներ ունենալ ինչպես հարեւան երկրների, այնպես էլ տարբեր ձեւաչափերում գործող միջազգային կազմակերպությունների հետ` ի նպաստ մեր երկրի զարգացման ու տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման: Վստահ եմ, որ Եվրոպական միությունն այն կառույցն է, որն իր առաքելությամբ կաջակցի այդ խաղաղության ու կայունության հաստատմանը, իսկ մենք` խորհրդարանականներս, կօգտագործենք խորհրդարանական դիվանագիտության բոլոր լծակները մեր տարածաշրջանում ժողովրդավարական արժեքների հաստատման եւ հարգման ուղղությամբ»,-ասել Է Հակոբ Արշակյանը:
12:47 23/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Շուշիի հռչակագիրը» դատապարտող նախագծի քննարկման տապալումը Արշակյանը կապեց «նախկինների» հետ
22:23 21/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀակոբ Արշակյանն այցելել է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիա
15:00 08/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼուկաշենկոյի հայտարարությունը չի ազդի հայ և բելառուս ժողովուրդների բարեկամության վրա.Հակոբ Արշակյան

Аршакян выразил надежду, что Турция пересмотрит проводимую ею в отношении Армении политику закрытых границ 02/24/2022   15:51  |  Лента новостей
24 февраля состоялось второе заседание Комитета парламентского партнерства Армения – ЕС, на котором выступил вице-спикер парламента Армении  Акоп Аршакян:
"Уважаемые сопредседатели,
уважаемая госпожа посол,
Приветствую вас со вторым заседанием Комитета парламентского партнерства Армения –  ЕС в Ереване. Рад, что сегодня представилась возможность обсудить текущее состояние сотрудничества между Республикой Армения и Европейским Союзом, сотрудничество между Национальным Собранием и Европейским Парламентом, а также другие повесточные вопросы, представляющие взаимный интерес.
Хочу отметить, что развитие партнерства с Европейским Союзом было и остается одним из важных направлений внешней политики РА.
Подчеркивая роль парламентской дипломатии в современных международных отношениях, мы всегда готовы к диалогу с нашими европейскими партнерами в различных парламентских форматах для обсуждения региональных проблем и поддержки их решений. Армения по-прежнему привержена созданию общей повестки для углубления существующего тесного партнерства с Европейским Союзом, что, несомненно, будет способствовать региональной стабильности и развитию.
Вступление в силу с 1 марта 2021 г. Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС   открыло новые перспективы для реализации новых программ сотрудничества со странами-членами ЕС. Хотел бы выразить нашу искреннюю признательность за оказанное Евросоюзом значительное финансовое содействие, которое будет направлено на осуществление ряда знаковых инициатив.
Мы подтвердили свою приверженность демократическим ценностям проведением в прошлом году свободных и справедливых досрочных выборов. Уверяю вас, что власти Армении считают приоритетным обеспечение преемственности институциональных реформ и необратимости демократических преобразований.
События прошлого года создали новую реальность в нашем регионе и за его пределами. Тяжелые последствия 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном и Турцией против Нагорного Карабаха в сентябре 2020 г., оказались для нас необратимыми. Сегодня мы сталкиваемся с вызовами безопасности. Мир в регионе под угрозой, стабильность – хрупка. Наиболее опасное развитие – проникновение азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении. Ситуация на армяно-азербайджанской границе остается напряженной с 12 мая 2021 г. Агрессия против Республики Армения привела к человеческим жертвам и создала серьезную угрозу региональной безопасности.
Армения строго осуждает военные действия Азербайджана, подрывающие региональный мир и безопасность.
Мы ожидаем незамедлительной и адресной реакции наших международных партнеров на незаконные действия Азербайджана, включая проникновение на суверенную территорию РА и дальнейшую эскалацию, спровоцированную Азербайджаном на границах. Мы глубоко убеждены, что применение силы не может способствовать установлению мер укрепления доверия, а также созданию атмосферы мира.
В этой связи хотел бы поблагодарить депутатов Европарламента за принципиальную позицию после 44-дневной войны. Желал бы обратить особое внимание на принятую Европарламентом подавляющим большинством голосов резолюцию о возвращении армянских военнопленных, в которой содержится призыв к немедленному и безоговорочному освобождению всех армянских пленных, военных и гражданских лиц, задержанных в ходе и после войны.
На пленарном заседании Европарламента 19 мая 2021 г. также была утверждена голосованием   резолюция-доклад по Турции, которой Евросоюз подтверждает свой призыв к признанию Геноцида армян. Турцию также призывают воздерживаться от любой антиармянской пропаганды и разжигания ненависти, полностью соблюдать свои обязательства по защите армянской культуры. В докладе также несколько раз упоминается негативная роль Турции в Нагорно-Карабахском конфликте. В отчетных докладах ЕС подтверждает свой призыв к признанию Геноцида армян. К сожалению, непризнание Геноцида армян и его отрицание ведут к новым геноцидам и войнам.
Убеждены, что возобновление процесса мирного урегулирования карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, полноценная реализация трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г., устранение последствий их нарушений, в том числе безоговорочное соблюдение режима прекращения огня, вывод азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории РА, немедленное возвращение военнопленных и гражданских заложников могут создать условия для упрочения регионального мира и безопасности.
Армения придает важность нормальным отношениям с соседними государствами. Мы поддерживаем и стремимся установить отношения на основе открытых границ и партнерства в регионе, всегда готовы к здоровому и реалистичному диалогу.
Хотел бы проинформировать вас, что мой коллега, вице-спикер Национального Собрания РА Р.Рубинян как представитель Республики Армения 14 января встретился с представителем Турции Сердаром Киличем. Сегодня в Вене состоится вторая встреча переговорщиков. Надеемся, что Турция пересмотрит проводимую ею в отношении независимой Армении с 1993 г. политику закрытых границ.
Мы готовы наводить мосты   сотрудничества как с соседними странами, так и с действующими в различных форматах международными организациями, в интересах развития нашей страны и укрепления мира в регионе. Убежден, что Евросоюз – структура, которая своей миссией посодействует установлению этого мира и стабильности, а мы, парламентарии, используем все рычаги парламентской дипломатии для утверждения и уважения демократических ценностей в нашем регионе.