Արցախը պետք է ստանա անկախ պետության իր կարգավիճակն ու իրավունքը, ինչպես լուծվեց Կոսովոյի հիմնախնդիրը Հարություն Խաչատրյան 06/02/2022   16:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հույս ունեմ, որ Արցախի հիմնախնդիրը միջազգայնորեն լրջագույն քննարկման կդրվի և, ի վերջո, լուծում կստանա։ Արցախը վաղուց վաստակել է անկախ ապրելու իր իրավունքը և, կրկին հույս եմ հայտնում, որ կստանա՝ որպես անկախ պետություն ապրելու և արարելու իր կարգավիճակն ու իրավունքը, ինչպես, օրինակ, լուծվեց Կոսովոյի հիմնախնդիրը»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է Հայաստանի Կինոգործիչների միության նախագահ, վավերագրող ռեժիսոր, «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը՝ խոսելով Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին։
Կինոգործիչների միության նախագահը նկատում է՝ կոնֆլիկտաբանության կամ քաղաքագիտության ոլորտում ունեցած գիտելիքների պաշարը չի բավարարում, հստակ հասկանալու՝ ի՞նչ ուղի է, ի վերջո, որդեգրել այս աշխարհը, ո՞ւր է գնում՝ պատերազմների կամ այսչափ ագրեսիայի բեռով ծանրացած, սակայն հստակ է՝ հրահրվող պատերազմները հարցերի լուծման ամենաընդունելի տարբերակները չեն.
«Չափազանց անբացատրելի է աշխարհի որդեգրած այսօրվա քաղաքականությունը։ Ես պատերազմի ամենամեծ ատողներից մեկն եմ, բռնության՝ նույնպես։ Բայց չեմ դադարում հույս ունենալ, որ անկախությունն ու մարդկանց ազատ ապրելու իրավունքը գերակա շահ է՝ ամենակարևոր արժեքներից մեկը, որի հետ աշխարհը պետք է հաշվի նստի։ Գիտե՞ք, չի կարելի միայն քաղաքականությամբ որոշել բարոյականությունը, իսկ բարոյականությունն այն է, որ մարդկանց պետք է հնարավորություն տալ՝ ազատության մեջ ապրելու և սա վերաբերում է նաև Արցախի հիմնահարցի իմ դիրքորոշմանը»,- ամփոփելով զրույցն ասում է Հարություն Խաչատրյանը։
23:49 01/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ում խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում խախտումներ չեն արձանագրվել. ՌԴ ՊՆ
14:02 01/06/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը ևս 2300 հա է ականազերծել օկուպացված տարածքներից
23:23 31/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎերջերս մեզանում տարածվել է գրավոր և խոսքային արատավոր մի կաղապար․ Արցախի Հանրապետությունը կոչել «Լեռնային Ղարաբաղ»․ Ոսկանյան
22:22 31/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ում խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում խախտումներ չեն արձանագրվել. ՌԴ ՊՆ
18:36 31/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԲնակիչները Շենգավիթ վարչական շրջանի ղեկավարից պահանջել են պատասխանել՝ Արցախը պետք է հանձնել Ադրբեջանին, թե ոչ (տեսանյութ)
21:55 30/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ադրբեջանը այլընտրանքային ճանապարհ է կառուցում մեզ համար՝ Հայաստանից – Արցախ մեկնելու համար, նպատակը՝ հայաթափումն է». Հայկ Նահապետյան
17:56 30/05/2022  |  ԼՐԱՀՈՍGenesis Armenia-ի կողմից մեկնարկում է Արցախում ժողովրդագրական աճը խթանող առաջին մեծամասշտաբ ծրագիրը

Арцах должен получить статус и право независимого государства по аналогии с Косово – Арутюн Хачатрян 06/02/2022   17:11  |  Лента новостей
“Я надеюсь, что Арцахский вопрос будет серьезно обсуждаться на международном уровне и, в конце концов, будет решен. Арцах давно уже заслужил свое право жить независимо. Я вновь выражаю надежду на то, что ему удастся обрести свой статус и право жить и созидать в качестве независимого государства. Например, так же, как решился Косовский вопрос”, - заявил в беседе с “ФактИнфо” председатель Союза кинематографистов Армении, режиссер-документалист, учредитель кинофестиваля “Золотой абрикос” Арутюнян Хачатрян, комментируя ситуацию, сложившуюся вокруг Арцаха.
Председатель Союза кинематографистов отметил, что имеющихся у него знаний в сфере конфликтологии или политологии недостаточно для того, чтобы понять, какой путь выбрал этот мир, куда идет с бременем войны или с такой агрессией. Однако, по его словам, ясно, что провоцируемые войны являются неприемлемым вариантом решения вопросов.
“Не поддается объяснению сегодняшняя политика, взятая миром на вооружение. Я один из тех, кто больше всех ненавидит войну и насилие тоже. Но я не перестаю лелеять надежду, что независимость и право людей жить свободно являются приоритетным интересом, одним из самых важных ценностей, с которым мир должен считаться. Знайте, нельзя лишь политикой определять нравственность, а нравственность заключается в том, что людям надо дать возможность жить свободно, и это касается и моей позиции по Арцахскому вопросу”, - сказал Арутюн Хачатрян, завершая беседу.