Նոր պատերազմը գուցե մեզ խելքի կբերի և կարթնացնի ազգային ոգին. Գագիկ Գինոսյան (տեսանյութ) 06/02/2022   13:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ-ի համար շախմատային լեզվով ասած պատային իրավիճակ է, այն է՝ ոչ մի կողմն այլեւս քայլ չունի անելու։ «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է «Կարին» ազգագրական երգի-պարի խմբի հիմնադիր և գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը՝ խոսելով Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներից։
Նրա խոսքով, ակնհայտ է, որ իշխանությունները հենց այնպես իշխանությունը չեն հանձնելու, և ինչպես 2018-ին եղավ, Նիկոլը չի ասի. «Սերժը ճիշտ էր, ես սխալվեցի»։
«Երբ դեռ ՀԽ անդամ էի՝ Փաշինյանի երեսին եմ ասել, որ նա տապալել է պետությունը, և պետք է արժանապատիվ հեռանա, բայց նա ազգին արժանապատվությունից զրկեց,եւ չի հեռանա այդ կերպ»,- ասել է Գինոսյանը ու ավելացրել. «գուցե նոր պատերազմ է պետք՝ ազգային ոգին վերականգնելու համար։
«Երբ Աղբյուր Սերոբին թունավորեցին՝ ֆիդայինները մտածված կազմակերպեցին Առաքելոց վանքի կռիվը, որպեսզի իրենք իրենց և ազգին ապացուցեն, որ դրանով չի ավարտվել ազատագրական պայքարը»,- ասել է Գինոսյանը։
Բանախոսն անդրադարձել է նաև 44-օրյա պատերազմի ուշագրավ դրվագների, ինչպես նաև ստեղծված իրավիճակի հնարավոր զարգացումներին ու ելքերին։

Может, новая война приведет нас в чувство и пробудит национальный дух – Гагик Гиносян 06/02/2022   13:40  |  Интервью
В Армении, говоря шахматным языком, сложилась патовая ситуация, ни у одной из сторон не осталось возможности для еще одного шага. Об этом заявил в эфире “ФактИнфо”  основатель и художественный руководитель ансамбля национальной песни и танца "Карин" Гагик Гиносян, комментируя внутриполитические процессы в Армении.
По его словам, очевидно, что власти просто так не отдадут власть, а Никол, как это имело место в 2018 году, не скажет: “Серж был прав, я ошибся”.
“Когда еще я был членом Общественного совета, я сказал Пашиняну прямо в лицо, что он довел государство до краха и должен достойно уйти, но он лишил нацию достоинства и так не уйдет”, - сказал Гиносян. Он добавил, что “может, новая война нужна, чтобы возродить национальный дух”.
“Когда Ахбюра Сероба отравили, фидаины задумали битву при монастыре Аракелоц, чтобы они себе и нации доказали, что на этом освободительная борьба не закончилась”, - заявил Гиносян.