Գիշերելու ենք Ազատության հրապարակում, երկրորդ փուլը, որի մեկնարկը տրվում է այսօր, լինելու է ավելի ակտիվ․ լինելու են քաղաքացիական անհնազանդության ցույցեր․ Վանեցյան 04/25/2022   11:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրազեկման առաջին փուլը, կարծում եմ, հասցրել ենք ավարտին և ունենք գրեթե 100 տոկոսանոց արդյունք։ Այդպես եմ կարծում, քանի որ ապրիլի 17-ից գալիս էին մարդիկ՝ անկախ իրենց քաղաքական հայացքներից, նախասիրություններից։ Այս մասին քիչ առաջ Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
«Գալիս են մարդիկ, որոնք հասկանում են, որ ժամանակն է եկել հստակ պահանջով վերջ դնելու այս իշխանությունների գոյությանը։ Անժամկետ ակցիաները շարունակելու ենք, գիշերելու ենք Ազատության հրապարակում, բայց երկրորդ փուլի մեկնարկը, որը տրվում է այսօր, լինելու է ավելի ակտիվ․ լինելու են երթեր, քաղաքացիական անհնազանդության ցույցեր։ Այսօր առավոտից ՀՅԴ-ն կսկսի ակցիաները․ Իջևանից երթով դեպի Երևան կշարժվեն մարդիկ, որոնք համաձայն չեն այս իշխանությունների հետ։ Դեռ ապակենտրոն, ցանցային տարբերակով պետք է աշխատենք, բայց մի պահի պետք կլինի համախմբվել, միավորել ուժերը, քանի որ, առանց այդ էլ, շատ ժամանակ ենք կորցրել»,նշեց Վանեցյանը։
Արթուր Վանեցյանը կրկին հիշեցրեց, որ շարժման նպատակը հզոր հայրենիք՝ Հայաստան-Արցախ ունենալն է, և ներկա իշխանությունների հեռացումը միջանկյալ քայլ է։ Նա իրազեկման արշավների դերը կարևորում է հանրությանը ոտքի հանելու, ավելի պահանջատեր դարձնելու առումով։
«Վստահ եղեք, որ այս պայքարը որևէ մեկը չի իրականացնում իր կուսակցական կամ անձնական շահն առաջ տանելու համար։ Վստահ եղեք նաև, որ որևէ մեկը չունի ամբիցիա, որ ինքը պետք է լինի առաջնորդ»,-շեշտեց Վանեցյանը՝ հավատացնելով, որ քաղաքական դաշտի հիմնական խաղացողները որպես առաջնորդի դիտարկելու են նրան, ով ավելի կհամատասխանի ստեղծված վիճակում։
Մեծ մասշտաբի գործողությունների անցնելու գլխավոր պայմանը, ինչպես նշեց Վանեցյանը, պայքարին էլ ավելի մեծ թվով մարդկանց ֆիզիկական ներգրավվածությունն է։
19:43 23/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամուն զիջելու հայրենիք չունենք. Արթուր Վանեցյանի գլխավորությամբ քաղաքացիները միացել են ջահերով երթին
18:58 23/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլի 24-ին հայտարարում ենք լռության օր, իսկ ապրիլի 25-ի առավոտյան կրկին հավաքվելու ենք Ազատության հրապարակում և սկսելու ենք պայքարի երկրորդ փուլը.Վանեցյանը ներկայացրել է հետագա անելիքները
16:13 23/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդկանց մոտ կա գրեթե հարյուր տոկոսանոց կոնսենսուս, որ Նիկոլ Փաշինյանը այլևս չպետք է կառավարի․ Վանեցյան
12:58 23/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր ժամը 18:00-ին Ազատության հրապարակում ամփոփում ենք մեր պայքարի առաջին շաբաթը.Այնուհետև մասնակցելու ենք համազգային միասնություն խորհրդանշող ջահերով երթին
17:28 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱպրիլի 25-ին մեկնարկում է պայքարի երկրորդ փուլը. Վանեցյան
14:49 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս իշխանություններն ուզում են արյան գնով պահած հողը մեկ գրչի հարվածով տալ թշնամուն. Մենք թշնամուն տալու հայրենիք չունենք.Վանեցյան
14:24 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱյն մարդիկ, ովքեր գիտակցում են, որ երկիրը պետք է վերականգնել զրոյից, այսօր պաշտոնի համար կռիվ չեն տալիս․ Վանեցյան

Шествия, акции неповиновения: Ванецян рассказал о второй фазе протестного движения 04/25/2022   11:45  |  Лента новостей
Председатель партии “Отечество”, глава парламентской фракции “Честь имею” Артур Ванецян полагает, что первый этап протестного движения, цель которой заключалась в информировании граждан, подошел к своему завершению. По его словам, им удалось добиться почти 100% результата. “Мы так считаем, потому с 17-го апреля приходят люди, независимо от своих политических взглядов и предпочтений”, - сказал Ванецян в беседе с журналистами в понедельник.
“Приходят люди, которые понимают, что настало время покончить с существованием этой власти, выдвинув четкие требования. Бессрочные акции будут продолжены. Мы будем ночевать на Площади Свободы. Но вторая фаза борьбы, старт которой будет дан сегодня, будет более активной. Планируется проведение шествий, акций гражданского неповиновения. Сегодня с утра акции начнет АРФД, в частности, из Иджевана в Ереван пройдет шествие граждан, которые не согласны с действующей властью. Мы пока должны вести сетевую, децентрализованную борьбу, но затем под момент потребуется консолидация сил, поскольку без этого мы потеряем много времени”, - отметил Ванецян.Достойные граждане Армении начнут шествие из Иджевана в Ереван: Сагателян анонсировал старт нового этапа борьбыОн вновь напомнил, что движение инициировано во имя мощной родины, Армении-Арцаха, и отстранение нынешнего руководства от власти является промежуточным шагом. Он отметил важность акций по информированию граждан для активизации общественности.
“Будьте уверены, что никто не ведет борьбу для продвижения своих партийных или личных интересов. Будьте также уверены в том, что ни у кого нет амбиций касательно того, что именно он должен быть лидером”, - подчеркнул Ванецян. Он заверил, что “основные игроки на политической арене будут рассматривать в качестве лидера того, кто больше всего будет соответствовать создавшей ситуации”.
Главным условием для проведения масштабных акций, по словам Ванецяна, является привлечение к физическому участию большего числа граждан.